Světlo na konci pojistného tunelu


			Světlo na konci pojistného tunelu
14.5.2008 Zahraničí

V dohledné době lze očekávat, že poroste zájem o havarijní pojištění. Ne tak o povinné ručení, i když na silnicích jezdí okolo 200 000 až 300 000 nepojištěných vozidel, což představuje jednu miliardu předepsaného pojistného.

Koncem dubna to na semináři SmithNovak uvedl Jakub Strnad, předseda představenstva a generální ředitel České podnikatelské pojišťovny. Podle něj poroste počet smluv, týkajících se pojištění majetku a pojištění odpovědnosti u fyzických osob. Potenciál cenového růstu je především v povinném ručení, protože škody na zdraví jsou velmi nákladné a mnohdy je nutné pečovat o poškozeného až do jeho smrti.

Ceny porostou podle Jakuba Strnada také v případě havarijního pojištění a povinném ručení v průmyslu stejně jako v podnikovém pojištění odpovědnosti.

 

Slovensko je lepší

Pojistné na hlavu dosahovalo v roce 2006 v zemích EU celkem 3 305 USD. V případě Slovenska bylo toto číslo téměř přesně třetinové (1 101 USD). V ČR to však byla jen méně než polovina ze „slovenské“ částky – jen 520 USD!

„Minulých 5 až 8 let jsme Evropu doháněli, ale poslední dva tři roky je to už poněkud horší. Jsme na tom mnohem hůř než země evropské patnáctky. Přesto vidím světlo na konci tunelu,“ konstatoval Strnad.

Propojištěnost roste, je tažená růstem HDP, což je první pozitivní zpráva, uvedl.

 

Odkud přijde růst

Propast mezi neživotním pojištěním v zemích EU 15 a v ČR není tak veliká v neživotním pojištění jako v životním pojištění. Pokud jde o neživotní pojištění, pojistné na hlavu v ČR je sice 3,5krát nižší než v EU, ale zato 4,4 krát vyšší než v zemích střední a východní Evropy.

Životní pojištění na hlavu v ČR je sice srovnatelné se zeměmi střední a východní Evropy, ale je víc jak 10krát nižší než v evropské patnáctce.

Velkou výzvou pro pojišťovnictví je kromě Solvency II především provedení reformy penzijního systému a zavedení pojistitelnosti rizik, která souvisejí s klimatickými změnami.

k7PaQkQ

Zdroj: Dagmar Šístková

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články