A k tomu je možné přičíst ještě další více než třetinu respondentů (35,1 %), jež si „dokážou představit“, že půjdou do důchodu dříve, než je státem určeno. Více než půlka německé populace (58,6 %) tak aspiruje na předčasné penzisty. Ve skupině těch, kdo zamýšlí opustit svět výdělečné práce předčasně, je více mužů (podíl 26,9 %), zatímco ženy plánují stejný krok ve 20,2 % případů. Opačný úmysl, tedy pracovat minimálně až do vzniku nároku na starobní penzi, má 29,6 % žen a 25,6 % mužů (celkově 27,7 %). Hlavní roli v tomto plánu hrají samozřejmě finanční důvody (necelých 80 %), nicméně bezmála polovina takto smýšlejících respondentů rovněž podotkla, že je práce baví (47,4 %).
Mohlo by vás zajímat: Covid-19 byl vloni druhou nejčastější příčinou smrti!
Jen čtvrtina z těch, kdo míří dříve do penze, je zabezpečena doplňkovým penzijním pojištěním, například státem podporovanými formami. Další čtvrtina (26,2 %) plánuje krýt financování svými aktivy, jako je například pronájem nemovitostí nebo výnosy z akcií. 28,6 % vlastní svoje bydlení, a tudíž ušetří na nájmu. Asi necelá třetina (30,8 %) hodlá při předčasném odchodu do důchodu začít šetřit a omezovat nákupy. Asi každý dvacátý oslovený (4,5 %) zatím neví, z čeho bude předčasné ukončení výdělečné činnosti kompenzovat.
Mohlo by vás zajímat: Markéta Šichtařová: Progresívně-levicová teorie selhává…
„Není překvapivé, že se mnoho lidí zabývá myšlenkou na předčasný důchod. Ale reálný vývoj ukazuje spíše opak: věk odchodu do penze byl v posledních letech krok za krokem zvyšován. A také perspektivně může penzijní systém počítat se stále se tenčícím počtem přispěvatelů a stále se zvětšujícím zástupem důchodců. Proto mladší výdělečně činní Němci musí dokonce předpokládat, že jejich nástup do důchodu se ještě prodlouží nad aktuální stáří 67 let,“ konstatoval na okraj studie Michael Heuser, vědecký ředitel institutu DIVA.
Komentáře
Přidat komentář