Dobojováno. Daňový balíček podepsal prezident Miloš Zeman


			Dobojováno. Daňový balíček podepsal prezident Miloš Zeman

Prezident České republiky Miloše Zeman na zámku v Lánech svým podpisem stvrdil šest zákonů. Podpisu daňového balíčku jako úplně první člen vlády během jeho funkčního období přihlížela ministryně financí za hnutí ANO Alena Schillerová. Zákony začnou platit se začátkem nového roku.

Poslanci schválili vládní návrhy na zvýšení části daní, zejména spotřební daně z lihovin a z tabákových výrobků, které do Sněmovny vrátil Senát, v úterý 17.12. Součástí tohoto daňového balíčku je také úprava zdanění technických rezerv pojišťoven, kterou senátoři rovněž doporučili přepracovat. Schválený daňový balíček nyní dostane k podpisu prezident. Pro sněmovní verzi hlasovalo všech 108 poslanců ANO, ČSSD a KSČM, k přehlasování Senátu jich bylo zapotřebí nejméně 101. Nově by měly být technické rezerv pojišťoven tvořené podle zákona upravujícího pojišťovnictví. Tedy pro účely zdanění, resp. pro daňovou uznatelnost, by byly použity technické rezervy podle směrnice Solvency II, namísto dosud používaných účetních technických rezerv. Vláda tento návrh připravila, aniž by vzala v potaz připomínky České národní banky, České asociace pojišťoven, ekonomů a dalších odborníků.


Mohlo by vás zajímat: Daňový balíček schválen. Rezervy pojišťoven se mění. ODS jde k Ústavnímu soudu


„Od počátku, kdy byl návrh na změnu zdanění technických rezerv pojišťoven ministerstvem financí navržen, upozorňujeme spolu s odborníky, ekonomy a právníky na to, že se jedná o špatné a škodlivé opatření, které trestá obezřetné pojišťovny, snižuje jejich připravenost na velké katastrofické škody a především se negativně a přímo dotkne klientů životního pojištění. Schválený návrh je špatný i pro státní rozpočet, protože sice znamená jednorázový výnos 10 miliard, ale v podstatě vykrádá část daňových příjmů od pojišťoven pro příští vlády,“ řekl výkonný ředitel České asociace pojišťoven Jan Matoušek.

„Nezbývá nám než vzít na vědomí toto politické rozhodnutí, které ale plyne z nepochopení systému rezerv v pojišťovnách ze strany ministerstva financí, které stále nerozumí, že rezervy pojišťoven jsou ve skutečnosti závazky vůči klientům. Je nám líto, že k návrhu neproběhly odborné diskuse a nebyly upraveny ani zjevné chyby v zákoně. Pojišťovny nabízely státu jinou možnost, tedy zákonem vázané investice do dostupného bydlení a infrastruktury sociálních služeb ve výši 10 miliard korun. Upřímně nás překvapilo, že o to nikdo neprojevil žádný zájem,“ dodal Jan Matoušek.

Prezident republiky Miloš Zeman podepsal ve čtvrtek dne 19. prosince 2019 těchto šest zákonů:

  • zákon ze dne 11. prosince 2019, kterým se mění zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů,
  • zákon ze dne 11. prosince 2019 o právu na digitální služby a o změně některých zákonů,
  • zákon ze dne 11. prosince 2019, kterým se mění zákon č. 383/2012 Sb., o podmínkách obchodování s povolenkami na emise skleníkových plynů, ve znění pozdějších předpisů, a zákon č. 458/2000 Sb., o podmínkách podnikání a o výkonu státní správy v energetických odvětvích a o změně některých zákonů (energetický zákon), ve znění pozdějších předpisů,
  • zákon ze dne 11. prosince 2019, kterým se mění zákon č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti, ve znění pozdějších předpisů,
  • zákon ze dne 11. prosince 2019, kterým se mění zákon č. 406/2000 Sb., o hospodaření energií, ve znění pozdějších předpisů, a
  • zákon ze dne 17. prosince 2019, kterým se mění zákon č. 117/1995 Sb., o státní sociální podpoře, ve znění pozdějších předpisů.
Zdroj: oPojištění.cz

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

Související články