Portál Právo pro všechny: Co dělat, když najdete věc, která vám nepatří?


			Portál Právo pro všechny: Co dělat, když najdete věc, která vám nepatří?

Stalo se vám někdy, že jste našli cizí věc na veřejném prostranství? Možná se vám v hlavě zrodila myšlenka, že byste si nález mohli nechat. Přečtěte si, jak postupovat a co o takové situaci říká zákon.

Nález věci se řeší v zákoně č. 89/2012 Sb., občanský zákoník ve znění pozdějších předpisů. Tento zákon předpokládá, že nalezenou věc vlastník neopustil, ale ztratil – to znamená, že ji chce zpátky. Vzhledem k výše uvedenému je zřejmé, že by nálezce měl ztracenou věc vrátit tomu, kdo ji ztratil, nebo přímo vlastníkovi. Za odevzdání nálezného následně náleží nálezné.


Mohlo by vás zajímat: Markéta Šichtařová: Jak zvětšit chudobu snadno a rychle?


Jak poznat, komu nalezenou věc vrátit?

Pokud z okolností nemůžete poznat, komu věc patří, a nepovažuje-li se věc za opuštěnou, máte povinnost oznámit nález obci, na jejímž území jste věc našli. Na oznámení máte zpravidla 3 dny. Pokud jste věc našli ve veřejné budově nebo ve veřejném dopravním prostředku, měli byste nález odevzdat provozovateli těchto zařízení.

Pokud obci jako nálezce sdělíte, že nález nabýt nechcete, pak přechází právo na věc nebo výtěžek z ní na obec, ve které jste ji našli. V případě nabytí vlastnického práva obcí získáte od obce nárok na nálezné.


Mohlo by vás zajímat: ČAP k 3Q 2022: Předpis smluvního pojistného se meziročně navýšil o 7,5 %


Co se stane po odevzdání nálezu?

Po odevzdání věci příslušnému subjektu začne plynout lhůta, po kterou se vlastník může o nález přihlásit.

  • 0–1 rok: Nepřihlásí-li se vlastník o věc do 1 roku od vyhlášení nálezu, může nálezce, obec nebo jiná osoba, které byla věc svěřena, nakládat s věcí jako poctivý držitel (ale vlastníkem se může stát až po delší době, viz dále).
  • 1 rok–3 roky: Pokud se přihlásí vlastník nebo ten, kdo věc ztratil, vydá se mu věc nebo výtěžek za tuto věc, ze kterého jsou odečtené náklady a nálezné.
  • 3 roky a více: Uplynou-li 3 roky od vyhlášení nálezu, nabude nálezce, obec nebo jiná osoba, které byla věc svěřena, vlastnické právo k věci nebo k výtěžku za ni strženému.

Pokračování článku ZDE.


Mohlo by vás zajímat: Sestupný trend podnikatelských očekávání německých pojistitelů


D.A.S. pojišťovna právní ochrany

D.A.S. pojišťovna právní ochrany je jedničkou na trhu s právní ochranou (dle České národní banky se podílí téměř 92 % na nákladech na pojistná plnění celého trhu s právní ochranou). D.A.S. je jedinou specializovanou a nezávislou pojišťovnou svého druhu u nás. Svým klientům nabízí nonstop dostupný kvalitní právní servis, který se prolíná mnoha oblastmi života i podnikání. Zabývá se také edukací a přispívá k rozvoji právního povědomí ve společnosti. Ve své praxi se pojišťovna opírá o zkušenosti z více než stoleté tradice firmy i o své mezinárodní zázemí. Působí nejen v Evropě, ale také v Kanadě nebo Jižní Koreji.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

Související články