Portál Právo pro všechny: Dědictví a vše, co o něm potřebujete vědět


			Portál Právo pro všechny: Dědictví a vše, co o něm potřebujete vědět

Nahlédněte s námi pod pokličku dědického práva a zjistěte, podle jakých pravidel probíhá dědické řízení. Mimo to vás seznámíme i s důležitými pojmy, jako je pozůstalost, jmění nebo odkazovník.  

Dědictví a dědické právo

Dědictvím je to, co z pozůstalosti přejde v rámci dědického řízení na zůstavitelovi dědice, kterým náleží dědické právo. Dědické právo představuje souhrn právních norem, které upravují přechod práv a závazků zůstavitele na další osoby. Jinými slovy je to právo na pozůstalost nebo na její poměrný podíl. Dědicem je ten, komu náleží dědické právo.


Mohlo by vás zajímat: ČAP k 3Q 2022: Předpis smluvního pojistného se meziročně navýšil o 7,5 %


Pozůstalost

Pozůstalost je tvořena celým jměním zůstavitele k okamžiku jeho smrti. Výjimku mají práva a povinnosti, které jsou vázané výlučně na jeho osobu. Ledaže byly jako dluh uznány nebo uplatněny u orgánu veřejné moci (právo na odčinění újmy – vytrpěná bolest nebo ztížení společenského uplatnění ve formě peněžité náhrady uplatněné u soudního orgánu).

Jmění

Jmění zůstavitele tvoří aktiva a pasiva. Nejedná se pouze o pohledávky a majetková práva, která vznikla do okamžiku jeho smrti, ale také práva, která mají svůj původ v právních skutečnostech za jeho života, ale jejich existence nastane až po smrti zůstavitele (např. daňové přeplatky či nedoplatky).

Peněžitá práva zaměstnavatele zanikají smrtí zaměstnance. Výjimkou jsou práva, o kterých bylo pravomocně rozhodnuto, nebo práva, která byla zaměstnancem před jeho smrtí písemně uznána co do důvodu i výše. Situace se vztahuje i na právo na náhradu škody, která byla způsobená úmyslně.


Mohlo by vás zajímat: INSIA je součástí skupiny UNILINK. Ivan Špirakus zůstává generálním ředitelem


Předpoklad pro dědění

Předpokladem pro to, aby nastalo dědění, je smrt zůstavitele. Tu je třeba prokázat veřejnou listinou, kterou vystaví příslušný matriční úřad. Veřejnou listinou je úmrtní list, který vydá příslušný matriční úřad po provedení zápisu do knihy úmrtí, a to na základě listu o prohlídce zemřelého.

Není-li tento způsob možný, prohlásí soud člověka za mrtvého, i bez návrhu, rozhodnutím o prohlášení fyzické osoby za mrtvou. To platí v případě, že zde nejsou žádné pochybnosti o jeho úmrtí (např. utonutí a nenalezení pozůstatků). Soud současně určí i den smrti zůstavitele.

Pokračování článku ZDE.


Mohlo by vás zajímat: Markéta Šichtařová: Jak zvětšit chudobu snadno a rychle?


D.A.S. pojišťovna právní ochrany

D.A.S. pojišťovna právní ochrany je jedničkou na trhu s právní ochranou (dle České národní banky se podílí téměř 92 % na nákladech na pojistná plnění celého trhu s právní ochranou). D.A.S. je jedinou specializovanou a nezávislou pojišťovnou svého druhu u nás. Svým klientům nabízí nonstop dostupný kvalitní právní servis, který se prolíná mnoha oblastmi života i podnikání. Zabývá se také edukací a přispívá k rozvoji právního povědomí ve společnosti. Ve své praxi se pojišťovna opírá o zkušenosti z více než stoleté tradice firmy i o své mezinárodní zázemí. Působí nejen v Evropě, ale také v Kanadě nebo Jižní Koreji.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

Související články