Portál Právo pro všechny: Registrace invazního domácího mazlíčka


			Portál Právo pro všechny: Registrace invazního domácího mazlíčka

Věděli jste, že v předpisech Evropské unie došlo k zásadní změně ohledně registrace tzv. invazních nepůvodních druhů? Zjistěte, jaké povinnosti na vás jako chovatele či pěstitele čekají a na co si dát pozor.

Co se počítá jako invazní druh?

Invazní druh je nepůvodní druh, který člověk přemístil do oblasti mimo jeho přirozený výskyt. Skvělým příkladem je želva nádherná alias Trachemys skripta, která je oblíbeným mazlíčkem v českých domácnostech. Jaká další zvířata patří mezi invazní druhy? Zde najdete aktuální seznam. Jedná se o druhy na unijním seznamu (podle čl. 8 odst. 1 nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 1143/2014).


Mohlo by vás zajímat: Martin Žáček ve výběru nejinspirativnějších šéfů v Česku podle Forbesu


Novinky v legislativě

Vtělení předpisů do české legislativy proběhlo v zákoně č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny. Tento zákon v §13j stanoví, že pokud chov invazivních zvířat ovlivní zájmy lesního hospodaření, myslivosti nebo rybářství, je potřeba žádat o speciální povolení od příslušného orgánu státní správy. 

Důležitou informací je, že vlastník nebo držitel invazního mazlíčka ho musí zaregistrovat prostřednictvím evidence druhové ochrany. To proto aby dokázal, že ho měl v držení ještě před zařazením zvířete na unijní seznam, a to do 1 roku od zařazení druhu na tento seznam.


Mohlo by vás zajímat: TOP 30 pojišťovacích makléřů za rok 2021 na Slovensku dle oPoisteni.sk


Jak zaregistrovat invazního mazlíčka?

Registrace těchto druhů se provádí skrze webový formulář dostupný na webu Ministerstva životního prostředí České republiky. Po jeho dokončení dostane vlastník osvědčení s unikátním evidenčním číslem od AOPK ČR (Agentura ochrany přírody a krajiny). Osvědčení/registrace, poslouží jako doklad toho, že jde o jedince držené v souladu s výše uvedeným evropským nařízením, a to „na dožití“. To znamená, že se u nich neuplatní zákazy dle zákona. Pakliže nastanou změny (adresa, úmrtí zvířete…) je potřebné tyto aktualizované údaje zaslat na AOPK ČR spolu s evidenčním číslem, které bylo přidělené při prvotní registraci.

Pokračování článku ZDE.


Mohlo by vás zajímat: Sloupek Kateřiny Lhotské: Rozpočtová rada hrách na stěnu hází


D.A.S. pojišťovna právní ochrany

D.A.S. pojišťovna právní ochrany je s čtyřiadvacetiletou tradicí v České republice jedničkou na trhu s právní ochranou (dle České národní banky se podílí téměř 92 % na nákladech na pojistná plnění celého trhu s právní ochranou). D.A.S. je jedinou specializovanou a nezávislou pojišťovnou svého druhu u nás. Svým klientům nabízí nonstop dostupný kvalitní právní servis, který se prolíná mnoha oblastmi života i podnikání. Zabývá se také edukací a přispívá k rozvoji právního povědomí ve společnosti. Ve své praxi se pojišťovna opírá o zkušenosti z více než stoleté tradice firmy i o své mezinárodní zázemí. Působí nejen v Evropě, ale také v Kanadě nebo Jižní Koreji.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

Související články