Portál Právo pro všechny: Z čeho se skládají a kdy se vám vrátí náklady řízení?


			Portál Právo pro všechny: Z čeho se skládají a kdy se vám vrátí náklady řízení?

Řešíte spor a bojíte se, že v soudním řízení proděláte kalhoty? Soudní spor si s sebou vybírá jistou finanční daň, o které byste měli dopředu vědět. Pojďte si přečíst, jaké poplatky musíte během řízení uhradit a za jakých podmínek se vám tyto náklady vrátí zpět. ​​​

Náklady řízení tvoří souhrn nákladů, které souvisí s vedením soudního řízení. Obecně je vždy nutné počítat s dílčími – a mnohdy ne malými výdaji. Jedním z důvodů je rovněž to, aby se vedení soudního řízení nezneužívalo.


Mohlo by vás zajímat: Sestupný trend podnikatelských očekávání německých pojistitelů


Blíže problematiku nákladů řízení upravuje zákon č. 99/1963 Sb. občanský soudní řád. Náklady řízení dle ustanovení § 137 jsou „… zejména hotové výdaje účastníků a jejich zástupců, včetně soudního poplatku, ušlý výdělek účastníků a jejich zákonných zástupců, náklady důkazů, tlumočné, náhrada za daň z přidané hodnoty, odměna za zastupování a odměna pro mediátora podle zákona o mediaci za první setkání s mediátorem nařízené soudem podle § 100 odst. 2.“

Placení nákladů řízení

Povinnost k placení nákladů řízení má každý účastník soudního řízení. Ten platí náklady, které vznikají nejen jemu osobně, ale také náklady svého právního zástupce v průběhu celého řízení. V řízení mohou vznikat i společné náklady, které se hradí podle poměru účastenství na věci – není-li toto možné určit, pak je hradí účastníci rovným dílem.

Kdy vám stát zaplatí právní pomoc?

Existují případy, kdy za účastníka řízení platí náklady na právní pomoc stát. Jedná se o situace, kdy je účastníkovi řízení ustanoven zástupce nebo opatrovník z řad advokátů, a to v duchu záruky práva na spravedlivý proces a práva na přístup k soudu. Účastník řízení, který splňuje podmínky pro osvobození od soudních poplatků, tak může požádat o přidělení právního zástupce. Předseda senátu takové žádosti vyhoví, je-li to nezbytné k ochraně zájmů daného účastníka.


Mohlo by vás zajímat: Pojišťovací Dr. Jekyll, nebo Mr. Hyde? Soud má jasno!


Co dělat, když na právní pomoc nemáte peníze?

Účastník řízení se však může dostat i do takové situace, kdy nemá dostatečné finanční prostředky na právní zastoupení, ale současně nesplňuje podmínky pro ustanovení právního zástupce na náklady státu. V takovém případě je možné podat žádost na Českou advokátní komoru, aby mu ustanovila právního zástupce bezplatně nebo za sníženou odměnu. Při posuzování žádosti se pak zjišťují majetkové poměry žadatele.

Pokračování článku ZDE.


Mohlo by vás zajímat: Jak přispělo zdražování firem ke dnešní inflaci v eurozóně?


D.A.S. pojišťovna právní ochrany

D.A.S. pojišťovna právní ochrany je jedničkou na trhu s právní ochranou (dle České národní banky se podílí téměř 92 % na nákladech na pojistná plnění celého trhu s právní ochranou). D.A.S. je jedinou specializovanou a nezávislou pojišťovnou svého druhu u nás. Svým klientům nabízí nonstop dostupný kvalitní právní servis, který se prolíná mnoha oblastmi života i podnikání. Zabývá se také edukací a přispívá k rozvoji právního povědomí ve společnosti. Ve své praxi se pojišťovna opírá o zkušenosti z více než stoleté tradice firmy i o své mezinárodní zázemí. Působí nejen v Evropě, ale také v Kanadě nebo Jižní Koreji.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

Související články