Právo na odškodnění pro poškozené a pozůstalé po dopravní nehodě v roce 2024


			Právo na odškodnění pro poškozené a pozůstalé po dopravní nehodě v roce 2024

Jaké odškodnění lze žádat při zranění nebo úmrtí po nezaviněné dopravní nehodě? Na co si dát pozor při řešení odškodnění. Poradíme poškozeným v praktickém článku.

Dopravní nehoda se zraněním

Na českých silnicích se při dopravních nehodách zraní každý rok tisíce motoristů. Ať jde o lehká nebo těžká zranění, vždy je nutné nehodu řádně objasnit, určit viníka a vyvodit důsledky. Nejdůležitější však je pomoci zraněným, nejen při bezprostředním vzniku újmy, ale také později, jelikož z důvodu nehody se mohou nedobrovolně a nezaviněně dostat do tíživé životní situace.

Právní řád poškozeným, kteří nehodu výlučně nezavinili, zajišťuje ochrannou síť v podobě různých náhrad v době neschopnosti a rekonvalescence, především je nalezneme v občanském zákoníku a dalších právních předpisech.

Kde odškodnění uplatnit? Náhrady poškozený uplatňuje přímo u pojišťovny vozidla viníka nehody z titulu tzv. povinného ručení, což umožňuje zákon o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla. Jedná se o rychlejší a jednodušší řešení než uplatnění odškodnění přímo u viníka nehody.


Mohlo by vás zajímat: Ivan Špirakus: Provize v Česku nejsou mimořádně vysoké!


Jednotlivé náhrady pro poškozené

Odškodnění, která mají poškození na výběr, se mezi sebou liší v mnoha směrech – výpočtem, výší, postupem, dobou uplatnění apod.

Poškození mají zpravidla právo na:

  • Bolestné – jedná se o nejzákladnější náhradu, kterou může uplatnit každý poškozený, kterému se přihodila i menší újma na zdraví. Bolestnému věnujeme samostatný odstavec níže.
  • Náklady léčení – náklady na léčiva, regulační poplatky, fyzioterapie, atd.
  • Náklady péče – při závažnějších zraněních může dojít až k neschopnosti poškozeného si sám zajistit běžné životní potřeby, jako je např. hygiena, strava, péče o domácnost a vyžaduje tedy pomoc od třetí osoby – většinou rodinného příslušníka.
  • Cestovné – tato náhrada zahrnuje náklady opotřebení vozidla a náklady za palivo spotřebované při cestách do lékařských zařízení.
  • Náhradu ušlého výdělku – jedním z častých následků dopravní nehody je také pracovní neschopnost, tudíž po nastoupení zpět do práce má poškozený právo na vyrovnání částky, o kterou přišel. Výslednou částku získáme z průměrného výdělku po odečtení nemocenských dávek a náhrady mzdy od zaměstnavatele. Ušlý výdělek lze také řešit u OSVČ, která neměla vystavenou pracovní neschopnost.
  • Ztížení společenského uplatnění – jde o odškodnění, které dosahuje zpravidla nejvyšších částek a náleží poškozeným, kteří mají přetrvávající dlouhodobé zdravotní potíže po autonehodě.

V rámci procesu odškodnění po dopravní nehodě lze řešit také další náhrady. Tyto uvedené jsou nejčastější při zranění.


Mohlo by vás zajímat: Ivan Špirakus: S transpozicí motorové směrnice jsem poměrně spokojen. Ale…


Bolestné a jeho výpočet

Odškodnění vytrpěné bolesti slouží jak ke zmírnění bolesti fyzické, tak částečně duševního strádání. Bolestné je možné požadovat od pojišťovny prakticky ihned po nehodě, nemusíte tedy čekat například na ukončení pracovní neschopnosti. Postup zjištění výše bolestného vychází z Metodiky Nejvyššího soudu k náhradě nemajetkové újmy na zdraví, v níž nalezneme dlouhý seznam nejrůznějších zranění a jejich bodové ohodnocení. Hodnota jednoho bodu se pak každý rok mění a odvozuje se od průměrné mzdy za rok předcházející nehodě.

Příklady základního bolestného za újmu způsobenou v roce 2024:

  • lehký otřes mozku = 20 bodů = 8.668,- Kč,
  • pohmoždění močové trubice = 60 bodů = 26.005 Kč,         
  • poranění břišní aorty = 300 bodů = 130.023,- Kč.

Nejvhodnější je obrátit se na znalce z oboru zdravotnictví, který se v Metodice orientuje a zajistí tak poškozenému bezchybný výpočet. Zmiňujeme to, protože pojišťovna často automaticky rozesílá formuláře s pokynem, aby tento dokument pro zraněného vyplnil jeho ošetřující lékař. Ten často nemá tak dobré zkušenosti a výpočet provede s chybami, což vede k nižším odškodněním bolestného.

Nejčastěji dochází k těmto chybám:

  • opomenutí některých položek zranění,
  • nezahrnutí operačních zákroků,
  • nezvýšení bolestného za komplikovanou léčbu.

Ztížení společenského uplatnění jako obvykle nejvyšší náhrada

Ztížení společenského uplatnění nebo také trvalé následky mají za úkol odškodnit poškozenému trvalé změny na jeho zdraví způsobené nehodou (ať již fyzického nebo psychického charakteru). Tato náhrada se uplatňuje většinou po relativním ustálení zdravotního stavu pacienta, nejčastěji po roce od nehody. Ve výpočtu se zohledňují veškeré aspekty života poškozeného z hlediska jejich změn následkem autonehody – nynější pracovní příležitosti, věnování se koníčkům, doprava, zúčastňování společenských akcí nebo intimní život.

Jelikož trvalé následky mohou významným způsobem narušovat život po autonehodě, dosahují částky až statisíců nebo milionů. Proto je opravdu vhodné nechat si také v tomto případě vypracovat znalecký posudek pro přesný výpočet.

Spoluzavinění poškozeného

Jsou případy, kdy pochybí obě zúčastněné strany – jak viník, tak poškozený. Z toho důvodu poté dochází k poměřování a určování míry spoluviny na vzniklé újmě. Proto následně může dojít ke krácení odškodnění poškozeného v poměru, kterým přispěl k nehodě on sám.

Spoluzavinění nejčastěji spočívá v:

  • nepoužití přilby u cyklistů,
  • nepřipoutání bezpečnostním pásem,
  • vědomá spolujízda s nezpůsobilým řidičem, který před jízdou užil alkohol nebo jinou návykovou látku.

V takových situacích následuje argumentační souboj mezi pojišťovnou a zástupci poškozeného, kdy každá ze stran chce obhájit své stanovisko zejména pomocí judikatury tak, aby dosáhla co nejmenší spoluodpovědnosti.


Mohlo by vás zajímat: Vienna Insurance Group reportuje 10% růst předepsaného pojistného v roce 2023


Dopravní nehoda s úmrtím

Bohužel, v nejhorších případech může dojít až ke smrti některého z účastníků takové dopravní nehody. Rodiny se tak ocitnou okamžikem v těžké životní i finanční situaci. Proto právní předpisy pamatují také na pozůstalé a umožňují jim uplatnit náhrady újmy nemajetkového nebo majetkového charakteru.

Odškodnění duševních útrap

Odškodnění duševních útrap slouží k alespoň částečnému odčinění duševního strádání v souvislosti se ztrátou blízkého člověka po autonehodě. Opět zde platí podmínka, že zemřelý nebyl výlučným viníkem. Náhrada duševních útrap existuje především pro nejbližší rodinu, tj. pro:

  • děti,
  • rodiče,
  • manžela/manželku,
  • partnera/partnerku,
  • sourozence,
  • vnuky.

Základní právo na odškodnění duševních útrap po autonehodě je zakotveno v občanském zákoníku, nicméně podrobnější postupy a výpočty vycházejí z rozhodovací praxe soudů, která určila systematiku pro výpočet konečného odškodnění.

Výše odškodnění duševních útrap se pohybuje obvykle od 250.000,- Kč do 1.000.000,- Kč pro každého z pozůstalých. Pro řádné odškodnění je potřeba vypracovat například čestné prohlášení pozůstalého o vztahu se zemřelým a doplnit o fotodokumentaci a další důkazy prokazující vzájemné pouto a duševní útrapy.

Další osoby blízké mohou také uplatnit tuto náhradu, částky se však pohybují v nižších řádech.


Mohlo by vás zajímat: Hitparáda osobností 2023


Další náhrady pro pozůstalé

Vedle duševních útrap pozůstalí žádají:

  • Náhradu nákladů pohřbu – ta dosahuje výše vynaložených nákladů například na pohřební květiny, hřbitovní poplatek, pronájem hrobu, smuteční hostinu atd.
  • Náhradu nákladů na výživné – pokud vůči pozůstalému měl zemřelý vyživovací povinnost, má tento pozůstalý právo na náhradu. Typicky se to týká vztahů mezi manžely a rodiči a dětmi.

Trestní řízení vůči viníkovi nehody

V rámci dopravních nehod se smrtelným zraněním doporučujeme věnovat zvýšenou pozornost probíhajícímu trestnímu řízení, a tím si zvýšit svoji šanci na získání odpovídajícího odškodnění. Pojišťovny samy často vyčkávají na závěry trestního řízení, pečlivě sledují průběh a vyplácejí odškodnění až ve chvíli, kdy s jistotou znají viníka nehody, tj. nejčastěji po vydání usnesení o zahájení trestního stíhání.

Pozůstalým trestní předpisy přiznávají širokou škálu práv, jež jim umožňuje dozorovat průběh celého procesu. Efektivita je však výrazně vyšší, pokud pozůstalé zastupuje advokát v pozici zmocněnce.

Takový zmocněnec:

  • má oprávnění účastnit se výslechu obviněného,
  • přístup k celému trestnímu spisu,
  • a může předkládat důkazy a návrhy v průběhu trestního řízení.

Především se pak účastní hlavního líčení u soudu a může uplatnit náhradu škody také do trestního řízení.

Nicméně to neznamená, že pozůstalí nemohou získat odškodnění také mimosoudní cestou. Do řízení je s uplatněním náhrady škody nezbytné vstoupit zejména, pokud je pojišťovnou rozporována otázka spoluviny nebo kdy pojišťovna neoprávněně krátí částky odškodnění z jiného důvodu.

Obecně platí, že pokud není riziko promlčení anebo spoluodpovědnosti, pak lze zpravidla získat odškodnění pozůstalých mimosoudně od pojišťovny vozidla viníka nehody.

JUDr. Zbyněk Drobiš
Právník projektu www.odskodneninehody.cz

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

Související články