GDV podporuje stanovisko GFIA ke globální minimální dani


			GDV podporuje stanovisko GFIA ke globální minimální dani

Globální federace asociací pojišťoven (GFIA) se vyslovila pro zavedení globální minimální daně, ale až od 1. ledna 2024. Celostátní svaz německého pojišťovnictví (GDV) tuto její pozici plně podpořil ve svém dubnovém prohlášení.

GFIA ve svém stanovisku, které GDV podpořil, požaduje, aby termín první aplikace pravidel pro minimální daň byl posunut na 1. ledna 2024. Jinak by nebyl k dispozici dostatek času na implementaci. Navíc GFIA kritizuje předpokládané ve vzorových pravidlech zahrnuté limitování sazby daně pro kalkulaci potenciálních daní na 15 %. To by prý zkomplikovalo a zkreslilo propočet efektivní daňové sazby. Kromě toho by musely být z oblasti aplikace pravidel pro minimální daň vyjmuty nepodstatné či méně významné podnikatelské jednotky.  


Mohlo by vás zajímat: Válka na Ukrajině: Růst cen potravin pokračuje a Moldavsko v ohrožení


Podstatná část stanoviska GFIA se dotýká návrhů na obsah regulace rámce implementace. K tomu patří – z pohledu GFIA – například řešení a vyjasnění týkající se správného a odborného zacházení s investičními fondy. Ulehčení, jež nyní vzorová pravidla pro investiční fondy vymezují, nejsou prý v mnoha jurisdikcích využitelná. GFIA dále důrazně upozorňuje na vysoké náklady na compliance (uvedení do souladu) vysoce komplexního regulatorního rámce. Tyto náklady by mohly být minimalizovány využitím úprav uvažovaných pro země s vysokými daněmi. Stanoviskem GFIA je k dispozici ZDE.


Mohlo by vás zajímat: 1Q 2022: Hannover Re má hrubé předepsané pojistné +13,9 %. SCOR pak +9,7 %


K tomuto stanovisku je však účelné doplnit informaci zveřejněnou Světovým ekonomickým fórem dne 1. listopadu 2021, že 136 zemí podepsalo ujednání o tom, že společnosti budou muset platit daně při minimální sazbě 15 %. Tyto země, které stojí za minimální daňovou sazbou, mají ve světovém hospodářství podíl přes 90 %. Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), která organizovala a řídila zmíněné negociace, odhadla, že minimální daň by měla generovat dodatečné globální daňové příjmy ve výši 150 mld. USD.   


Mohlo by vás zajímat: Konference IE v Praze: Kde leží možnosti k lepší ochraně klienta?


Globální dohoda má zajistit, že velké korporace budou platit daně na základě minimální daňové sazby ve výši 15 % a kromě toho pro ně bude komplikovanější vyhnout se zdanění. Mnohé vlády ve světě vzhledem k napjatým rozpočtům chtějí nyní mnohem více než dříve odradit nadnárodní společnosti od přesouvání zisků do zemí s nízkými daněmi.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

Související články