Penzijní fondy jsou na tom už dobře, ale...


			Penzijní fondy jsou na tom už dobře, ale...
28.12.2009 Legislativa

Penzijní fondy jsou v současné době dobře kapitálově vybavené. A to i přesto, že v letech 2007 a 2008 - poté, co penzijní fondy ocenily cenné papíry ve svém portfoliu tržní hodnotou, vznikly tzv. záporné oceňovací rozdíly. Zjednodušeně řečeno:cenné papíry v držení penzijních fondů (převážně jde o dluhopisy) ztratily na ceně. V letošním březnu šlo o částku 14 miliard za celý sektor. Na semináři IIR to uvedl RNDr. Vítězslav Babický, M.A., ředitel odboru analýz finančního trhu ČNB.

„Tato zvýšená volatilita se zmenšila, takže dnes už jde jen o tři miliardy korun,“ pokračoval Babický. Zdůraznil, že penzijní fondy jsou dobře kapitálově vybavené, takže dokážou svými zisky tyto rozdíly vyrovnat. Penzijní fondy nemají možnost „jít“ do rizikových investic, podle zákona investují především do dluhových cenných papírů (jde o 85 % investic). Podíl akcií je minimální, činí jen něco okolo 5 %.

A jaká opatření proti dalším možným následkům finanční krize byla přijata?

„Jednáme s Českou asociací pojišťoven, Asociací penzijních fondů, navštěvujeme jednání Výboru pro dohled nad finančním trhem. Speciálně pro penzijní fondy iniciovala Česká národní banka akci na doplnění kapitálu. V průběhu roku 2008 bylo doplněno 6,3 miliard korun,“ uvedl Babický.

Asociace penzijních fondů na základě diskuse s Českou národní bankou navíc přijala samoregulační opatření, která platí od září 2009.

„Není nutné mít obavy, protože na finančním trhu v ČR je i dál dostatek likvidity. To je výjimečná situace proti starým zemím E15,“ uzavřel Babický.

Dagmar Šístková

 

Share/Bookmark

Zdroj: Dagmar Šístková

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

Související články