Portál Právo pro všechny: Znalecký posudek a vše, co o něm potřebujete vědět


			Portál Právo pro všechny: Znalecký posudek a vše, co o něm potřebujete vědět
23.1.2024 Legislativa

Odmítá vám prodejce uznat reklamované závady na zakoupeném vozidle? Rozvádíte se a řešíte dělení společného majetku? Nesouhlasíte se zaviněním dopravní nehody? Možná v těchto a mnoha dalších případech se vám bude hodit znalecký posudek. Co je znalecký posudek , kdo ho může provést a co by měl obsahovat? Nejen to se dozvíte v následujícím článku.

Znalecký posudek jako odborný důkazní prostředek

Znalecký posudek lze považovat za nejdůležitější odborný důkazní prostředek. Jeho účelem je získat informace, které vyžadují speciální odborné posouzení. Jinými slovy nám jeho prostřednictvím znalec sděluje svůj subjektivní názor na určité skutečnosti z hlediska svých odborných znalostí. Znalecký posudek může sloužit jako jeden z důkazních prostředků zejména v soudním či správním řízení, ale setkat se s ním můžete i mimo soudní síň nebo úřad. Třeba když prodáváte nebo kupujete nemovitost.


Mohlo by vás zajímat: Nový zákon o povinném ručení a první srovnání pojišťoven


Zadání znaleckého posudku

Vypracování znaleckého posudku může zadat jak orgán veřejné moci, tak jakákoliv fyzická či právnická osoba. Chcete-li nechat zadat znalecký posudek, je třeba znalci vždy pečlivě vymezit úkol, resp. dobře formulovat otázky, kterými se má znalec v rámci svého znaleckého posouzení zabývat (znalci totiž nepřísluší odpovídat na právní otázky posuzované věci).  vyhledání vhodného znalce můžete využít seznam znalců, který spravuje Ministerstvo spravedlnosti ČR (Seznamy znalců, tlumočníků a překladatelů). Oslovit můžete i některou v seznamu evidovanou znaleckou kancelář nebo znalecký ústav.


Mohlo by vás zajímat: Průmyslovou výrobu podržel segment automotive


Orgán veřejné moci může k podání znaleckého posudku výjimečně ustanovit i jinou osobu, která v seznamu znalců není zapsána. Děje se tak například tehdy, když pro daný obor není vůbec nikdo zapsaný. Nebo by podání znaleckého posudku znalcem bylo nepřiměřeně nákladné nebo obtížné.

Podmínky pro zapsání znalce do seznamu

Aby byl znalec do seznamu zapsán, musí splňovat všechny podmínky, které stanoví zákon č. 254/2019 Sb., o znalcích, znaleckých kancelářích a znaleckých ústavech (dále jen „znalecký zákon“). Zejména musí být:

  • trestně bezúhonný,
  • plně svéprávný a
  • odborně způsobilý k výkonu znalecké činnosti v daném oboru a odvětví (příp. specializaci).

Každý znalec musí být také vždy absolutně nepodjatý a nestranný, jinak znalecký úkon nesmí provést.   

Pokračování článku ZDE.


Mohlo by vás zajímat: TOP 30 pojišťovacích makléřů za rok 2022 v Česku dle oPojištění.cz


D.A.S. právní ochrana

D.A.S. právní ochrana je jedničkou na trhu s právní ochranou v České republice. Dle České národní banky se podílí téměř 92 % na nákladech na pojistná plnění celého trhu s právní ochranou. D.A.S. je jedinou specializovanou a nezávislou pojišťovnou svého druhu u nás. Svým klientům nabízí nonstop dostupný kvalitní právní servis, který se prolíná mnoha oblastmi života i podnikání. Zabývá se také edukací a přispívá k rozvoji právního povědomí ve společnosti. Ve své praxi se pojišťovna opírá o zkušenosti z více než stoleté tradice firmy i o své mezinárodní zázemí. Působí nejen v Evropě, ale také v Kanadě nebo Jižní Koreji.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

Související články