Průzkum PFČP: na penzi spoří mladší lidé


			Průzkum PFČP: na penzi spoří mladší lidé
1.10.2008 Produkty

Podle aktuálních analýz klientského kmene, který v těchto dnech dokončil Penzijní fond České pojišťovny (PFČP), je zřejmé, že občané České republiky se nechtějí v důchodovém věku spoléhat jen na pomoc státu. Proto stále častěji vyhledávají způsoby, jak se finančně zajistit na stáří. Za poslední roky tak klesla nejen věková hranice, ve které lidé penzijní připojištění uzavírají, ale zvýšila se také spořená částka. 


Zatímco ještě v roce 2002 činil průměrný vstupní věk pro penzijní připojištění 50 let, v současné době poklesl na necelých 45 let věku, což svědčí o zájmu mladších lidí o tento produkt a zároveň poukazuje na to, že lidé zřejmě nechtějí čekat na důchodovou reformu a pod vlivem veřejné debaty o ní se raději vhodnou formou finančně zajišťují na stáří. Vzhledem k výhodným podmínkám a podpoře státu přitom jako nejvhodnější způsob volí právě toto spoření. „Celkově trend snižování věku pro uzavírání smluv o penzijním připojištění a zvyšující se spořená částka odráží nejistotu, která v České republice panuje v oblasti reformy důchodového systému,“ komentuje závěry analýz Libor Pergl, ředitel pro obchod a marketing PFČP.


O něco dříve smlouvy o penzijním připojištění uzavírají muži – průměrně již ve 44 letech. Ženy penzijní připojištění uzavírají ve svých 45 letech. Liší se také počet nově uzavřených smluv, v tomto případě je však poměr mezi ženami a muži obrácený a lépe tak odráží poměr mužů a žen v České republice. PFČP k 31. srpnu letošního roku uzavřel celkem 98 418 nových smluv o penzijním připojištění, z toho bylo 53 % uzavřeno ženami a 47 % muži.


Průměrný příspěvek, kterým si lidé na penzi spoří, činí v současné době 472 korun měsíčně, přičemž muži spoří průměrně 498 korun a ženy 447 korun, což opět odráží obecný trend v České republice, kdy ženy mají průměrně nižší mzdy. „I když průměrná spořená částka rok od roku stoupá, lidé stále spoří především s ohledem na získání maximální podpory od státu. Výše pravidelného vkladu každého z nás by se však měla odvíjet od toho, kolik chceme mít na penzi naspořeno,“ připomíná Libor Pergl.

Zdroj: PFČP

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články