V červenci nebyly rekordní jen teploty, ale i vyhlášené bankroty firem


			V červenci nebyly rekordní jen teploty, ale i vyhlášené bankroty firem
22.8.2019 Produkty

Podnikání v Čechách začíná být dost horké. Jsou to první ukazatele přicházející krize? V červenci letošního roku bylo vyhlášeno 54 bankrotů obchodních společností, 915 bankrotů fyzických osob podnikatelů a 2 102 osobních bankrotů. Počet bankrotů fyzických osob podnikatelů a osobních bankrotů byl nejvyšší za celou dobu účinnosti insolvenčního zákona (tedy od roku 2008).

V červenci bylo zároveň podáno 102 návrhů na bankrot obchodních společností, 1100 návrhů na bankrot fyzických osob podnikatelů a 2653 návrhů na osobní bankrot. Vyplývá to z analýzy, kterou provedla společnost CRIF na základě dat aplikace Cribis zveřejněných na portálu www.informaceofirmach.cz

Bankrot 2

Zdroj: CRIF

Počet bankrotů obchodních společností (OS) se oproti červnu zvýšil o 22 a počet návrhů na bankrot obchodních společností se meziměsíčně zvýšil o 10. Počet bankrotů fyzických osob podnikatelů (FOP) se zvýšil o 495, a vzrostl tak více než dvojnásobně, zatímco počet návrhů na bankrot FOP se zvýšil o 168. Počet bankrotů FOP byl v červenci vůbec nejvyšší v historii a počet návrhů na jejich bankrot byl druhý nejvyšší v historii.


Mohlo by vás zajímat: Kdo bude v Německu číslo 1 v povinném ručení?


„V červencovém počtu vyhlášených bankrotů fyzických osob podnikatelů se již projevily dopady novely insolvenčního zákona, která nastavila mírnější podmínky pro oddlužení fyzických osob. Většina bankrotů podnikatelů totiž probíhá formou oddlužení, tedy stejně jako osobní bankrot,“ říká Věra Kameníčková, analytička společnosti CRIF – Czech Credit Bureau.

Nejvíce bankroty ohrožují firmy ve zpracovatelském průmyslu, v dopravě a skladování

V červenci bylo nejvíce bankrotů obchodních společností vyhlášeno v obchodu (15) a ve zpracovatelském průmyslu (14). Nejméně jich z pohledu hlavních odvětví bylo vyhlášeno v profesních, vědeckých a technických činnostech a v nakládání s nemovitostmi (shodně po 2 bankrotech).

Bankrot 3

Zdroj: CRIF

Jak se bránit?

Víme, že účinnou prevencí jak se bránit vyhlášení bankrotu je právě pojištění jednotlivých rizikových faktur. Případné nezaplacení faktur bude kryté vyplacením pojistného plnění ve výši 85 % z hodnoty faktury. Vymáhací proces pohledávek je záležitostí, která není zrovna levná, a podnikatele občas stojí nejen čas, peníze, ale i nervy. V rámci pojištění faktur se postaráme i o veškerou administrativu spojenou s vyplacením odškodného a budeme až do 90 dne po splatnosti urgovat dlužníky, poté ve spolupráci s ČSOB Pojišťovnou zajistíme vyplacení odškodného.

Více o pojištění faktur ZDE.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články