Cizinci se budou pět let pojišťovat pouze u Pojišťovny VZP, schválili poslanci


			Cizinci se budou pět let pojišťovat pouze u Pojišťovny VZP, schválili poslanci
2.6.2021 Pojistný trh

Pozměňovací návrh zákona č. 326/1999 Sb., o pobytu cizinců na území České republiky z dílny zástupců vládnoucího ANO Věry Adámkové a Miloslava Janulíka prošel v Poslanecké sněmovně třetím čtením. Podle upravené legislativy cizinci s dlouhodobým pobytem v ČR budou muset mít komerční pojištění v následujících pěti letech sjednané jen u společnosti Pojišťovna VZP. Proti bylo mimo jiné Ministerstvo zdravotnictví, Ministerstvo financí, Ministerstvo vnitra nebo i Česká asociace pojišťoven.

V současné době na trhu působí několik konkurenčních pojistitelů, kteří mají k poskytování pojištění cizinců mimo EU oprávnění a mezi něž patří také pojišťovna VZP. Dalšími subjekty působícími v této oblasti jsou Slavie pojišťovna, Maxima pojišťovna, Ergo, IPA – složka belgické pojišťovny a UNIQA. „Tyto další subjekty ale návrh kolegy Janulíka naprosto ignoruje a vše přenechává výhradně jednomu subjektu, a to pojišťovně VZP. Tak že tento pozměňovací návrh kolegy Janulíka a kolegyně Adámkové likviduje celé jedno pojistné odvětví. Zdravotní pojištění cizinců v rozsahu 750 milionů korun předepsaného pojistného s 80 tisíci klienty nebo pojištěnými cizinci, a to bez rozumného zdůvodnění a předcházející odborné diskuse,“ řekl poslanec ODS Pavel Žáček.

S tím souhlasí i ředitel UNIQA Martin Žáček: „Vidíme v tom zjevné úsilí o odstranění konkurence ze zákona. Jak všichni víme, žádný monopol nepřináší nic dobrého pro zákazníky a je nezdravý pro rozvoj. Nelze vyloučit, že v konečném důsledku může přinést zhoršení zdravotní péče a její dostupnosti pro cizí státní příslušníky. Jedním z negativních efektů nulové konkurence může být i nezdravé navýšení ceny. To by vedlo k opětovnému nárůstu počtu nepojištěných cizinců a k problémům s úhradou zdravotního plnění pro ně. Na druhé straně může takový krok vést ke zvýšení rizika cílené zdravotní turistiky hrazené z peněz daňových poplatníků,“ uvedl Martin Žáček.

Toho doplnil i výkonný ředitel České asociace pojišťoven Jan Matoušek. Jsme zklamáni, že vládní poslanci dnes odsouhlasili bez jakýchkoliv dat a analýz monopolizaci trhu pro komerční dceru VZP, která jako jediná bude moci poskytovat komerční zdravotní pojištění cizincům. Česká asociace pojišťoven za celý sektor vždy podporovala konkurenční prostředí, které je zásadní pro zdravou ekonomiku. Žádný monopol, navíc ovládaný státem, nemůže dlouhodobě přinést nic dobrého, dozajista ne lepší služby či ceny. Jsme překvapeni, že poslanci při hlasování ignorovali zásadní námitky ministerstev financí a zdravotnictví.


Mohlo by vás zajímat: Robert Kareš k pojištění cizinců a návrhu poslanců Adámkové a Janulíka


Také podle staronového ministra zdravotnictví Adama Vojtěch se jedná o špatné řešení. „V tuto chvíli zkrátka nemůžu podpořit návrh, který za prvé nebyl skutečně prodiskutován s Ministerstvem zdravotnictví, ale hlavně v zásadě říká, že tento produkt musí dělat pouze jedna zdravotní pojišťovna. Máme tady sedm zdravotních pojišťoven. Některé ty zdravotní pojišťovny dokonce mají také dceřinou společnost, ale ty podle tohoto návrhu to dělat nebudou moci pět let. Nevidím v tom nějakou zásadní logiku. Všechny pojišťovny spravují veřejné zdravotní pojištění. Pokud bychom se tady bavili o tom argumentu, že ty peníze jdou zpátky do veřejného zdravotního pojištění, tak to by šly i od těch ostatních zdravotních pojišťoven, protože ony s tím nic jiného udělat nemohou, všechny spravují veřejné zdravotní pojištění. A v tomto směru tedy ta monopolizace za nás není na místě a skutečně by mohla vést ke zhoršení podmínek pro ty pojištěnce, protože budou diktovány pouze jedním subjektem a nebude fungovat žádná konkurence,“ řekl Adam Vojtěch.


Mohlo by vás zajímat: 9x zákon o pojištění osob a alkoholu


Zákon nakonec schválila Sněmovna díky většině poslanců ANO, podpořili ho také komunisté a SPD. „Cizinci sem nepřicházejí jenom tak, přijíždějí k nám hlavně pracovat. A já říkám, ti, co je sem pozvali, co je využívají na otrockou práci za minimální mzdu, ne-li ještě někdy hůře, ti by to za ně měli povinně platit. A jediný problém tady v této povinnosti platit je, že vy jim musíte nyní nabídnout, kterou pojišťovnu by chtěli. A to oni mnohdy nevědí. Neznají systém práva v České republice. A to je základní problém. Když bude jedna pojišťovna, ten zaměstnavatel, který využívá tu jejich otrockou práci, o ní bude moc dobře vědět a už se nebude moci vymlouvat a bude muset je povinně pojistit. A tím se vyhneme těmto problémům v rámci pojištění. Neustále zapomínáme, že se bavíme o lidech, kteří tady hlavně přišli za prací, jsou to občané druhé kategorie. Ale bohužel taky naši zaměstnavatelé je mnohdy zneužívají a využívají,“ řekl komunistický poslanec Leo Luzar. „PVZP je dcera VZP a všechny zisky, které má, jdou zpět do VZP, to znamená do veřejného zdravotního pojištění! A to nám tady zůstane! Kdežto všechny ostatní komerční pojišťovny to na to nepoužijí,“ doplnil poslanec ČSSD Jiří Běhounek.

Zdravotní pojištění cizinců funguje již prakticky patnáct let. Komplexní zdravotní pojištění pak bylo uzákoněno v roce 2010. Za svoji existenci prošlo několika legislativními aktualizacemi, které v minulosti výrazně rozšířily rozsahy poskytovaných služeb. Ročně pojišťovny řeší 40 tisíc pojistných událostí u 80 tisíc klientů. Novela zákona nyní míří do senátu.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články