ČPP odhalila v minulém roce pojistné podvody za více než 113 milionů korun


			ČPP odhalila v minulém roce pojistné podvody za více než 113 milionů korun
15.1.2014 Pojistný trh

Česká podnikatelská pojišťovna, a.s., Vienna Insurance Group (dále „ČPP“) odhalila za rok 2013 na 1 380 případů podvodného jednání za více než 113 milionů Kč. Nejvíce odhalených podvodů bylo v Praze a v krajích Středočeském, Západočeském a Severomoravském. Nejpoctivějším regionem je na základě statistik kraj Jihočeský.

Za rok 2013 bylo v rámci specializovaných šetření prováděných jak pracovníky likvidace, tak specialisty na pojistné podvody odhaleno 1 380 případů podvodného jednání. Na nevyplaceném pojistném plnění pojišťovna uchránila více než 113 milionů Kč. Tyto údaje odpovídají hodnotám dosaženým v loňském roce. „Nejvíce pokusů o podvodná jednání evidujeme v souvislosti s pojištěním vozidel, ze všech prošetřovaných případů představují téměř 75 %,“ říká Jaroslav Chvosta, manažer odboru prevence a šetření. „Nejčastěji se jedná o fingované dopravní nehody, falešné odcizení vozidla nebo záměrné nadhodnocování škody,“ vypočítává Chvosta.

„Oproti předchozím letům evidujeme narůstající počet pojistných podvodů také v oblasti pojištění majetku a odpovědnosti za škody,“ upozorňuje Chvosta. Mezi kuriózní případy, které detektivové v loňském roce řešili, patří pád výškového jeřábu. Škoda byla způsobena jak na stroji samotném, tak na přemisťované věci a dosáhla výše téměř 1,5 milionu Kč. Při šetření případu naši detektivové zjistili nesrovnalosti v časovém sledu událostí. Objednávka na opravu stroje a dodávku náhradních dílů byla vystavena o několik dní dříve, než k vlastní pojistné události podle výpovědi klienta došlo. Klient se nakonec přiznal, že datum pojistné události účelově posunul.

Využíváme stále dokonalejších systémů k vyhodnocování podezřelých souvislostí a příznaků u jednotlivých případů. Máme tým specialistů, kteří se na danou problematiku zaměřují. Naše softwarové vybavení v této oblasti patří ke špičce. Systém je schopen například rychle označit škody nejen osob, které jsou pojišťovnám notoricky známy, ale i například fyzické nebo právnické osoby, u kterých může vznik škody souviset se špatnou finanční situací firmy. Pokud se podezření potvrdí, přebírají šetření pracovníci speciálního útvaru, kteří nezřídka spolupracují s Policií ČR.

Česká podnikatelská pojišťovna

Zdroj: Česká podnikatelská pojišťovna

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články