Dušan Quis: Sektorová daň je bolestivý experiment


			Dušan Quis: Sektorová daň je bolestivý experiment

Od 1. ledna 2020 by se měla změnit metoda tvorby technických rezerv pojišťoven. Nově by měly být tvořené podle zákona upravujícího pojišťovnictví. Tedy pro účely zdanění, resp. pro daňovou uznatelnost, by byly použity technické rezervy podle směrnice Solvency II, namísto dosud používaných účetních technických rezerv. Co si o tomto kroku myslí ředitel pojišťovny Allianz Dušan Quis?

Technické rezervy jsou od toho, aby byly pojišťovny vždy a za každých okolností schopné dostát svým závazkům, které se kvůli klimatickým změnám, častějšímu výskytu katastrofických škod a v neposlední řadě i kybernetickému riziku, bohužel zvyšují.

Pojistný sektor v České republice nikdy v minulosti nepotřeboval žádnou státní pomoc a díky obezřetnému přístupu k tvorbě rezerv se vypořádal i s mimořádnými přírodními katastrofami a nestál tak daňové poplatníky ani korunu navíc.


Mohlo by vás zajímat: Vláda zdaní pojišťovny! Přijdou až o pět let zisku


Toto opatření považuji za nesystémové, oslabující silnou pozici českého pojišťovnictví s možnými dopady na klienty v podobě zvýšených sazeb pojistného.

Věřím, že při dalším projednávání tohoto vládního návrhu zvítězí pragmatický pohled nad jednorázovou injekcí do státního rozpočtu. Pojišťovnictví je běh na velmi dlouhou trať a bylo by neuvážlivé vkládat do něho nesmyslné „časovky“ formou sektorové daně.

Pro sektor i pro klienty by šlo o bolestivý experiment. Jsem ale optimista a věřím, že logický a pragmatický přístup zvítězí nad přístupem populistickým.

Zdroj: Allianz pojišťovna

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články