MF: Změna tvorby a daňové uznatelnosti technických rezerv u pojišťoven


			MF: Změna tvorby a daňové uznatelnosti technických rezerv u pojišťoven

Ministerstvo financí plánuje změnit metodu tvorby a daňové uznatelnosti technických rezerv u pojišťoven. Nově by měly být daňově uznatelné technické rezervy tvořené podle zákona upravujícího pojišťovnictví. Tedy pro účely zdanění, resp. pro daňovou uznatelnost, by byly použity technické rezervy podle směrnice Solvency II, namísto dosud používaných účetních technických rezerv. Navrhovaná úprava tvorby a uznatelnosti technických rezerv bude podle MF stabilnější a odolnější vůči účelové úpravě výše technických rezerv. Veřejné rozpočty by změnou měly získat jednorázově 3,8 miliardy korun. Pojišťovny se záměrem ministerstva nesouhlasí.

Podle Ministerstva financí navrhovaná změna bude mít dopad na pojišťovny a zajišťovny působící na tuzemském trhu, u kterých dojde k jednorázovému zvýšení jejich daňového zatížení na začátku prvního zdaňovacího období, na které se nová právní úprava použije.

Čeští pojistitelé s tímto návrhem nesouhlasí. Změny v daňové uznatelnosti technických rezerv pojišťoven, které navrhuje ministerstvo financí, je podle České asociace pojišťoven trestem za jejich obezřetné chování.


Mohlo by vás zajímat: ERV Evropské pojišťovně meziročně stoupl obrat o 20 %


„České pojišťovny dlouhodobě vytvářely technické rezervy obezřetně nad povinnou minimální hranicí. Jsme překvapeni, že se stát rozhodl pojišťovny za toto obezřetné chování potrestat a preferuje jednorázový daňový výnos, kterým chce zatížit rezervy nad povinnou minimální hranicí. Přitom klimatické změny, častější výskyt katastrofických škod nebo zvyšující se kybernetická rizika budou zvyšovat nároky na finanční vybavenost pojišťoven, a to v zájmu celé české ekonomiky,“ uvedl výkonný ředitel České asociace pojišťoven Jan Matoušek.

Technické rezervy pojišťoven jsou peníze klientů, které jsou připraveny pro výplatu budoucích škod, které mohou znamenat nutnost vynaložit mnohonásobně více prostředků na pojistná plnění než běžně. K těmto rezervám akcionáři nemají přístup a nemohou z nich nijak čerpat či profitovat.  Vyšší rezervy jsou v pojišťovnictví vždy ve prospěch klientů, jejich snižování vede ke snížení odolnosti sektoru.


Mohlo by vás zajímat: Revoluce v dopravě? ODS navrhuje limit 0,5 promile za volantem


„Za celou novodobou historii České republiky pojišťovny nepotřebovaly žádnou státní pomoc, na rozdíl od jiných částí finančního trhu a také na rozdíl od pojišťoven v zahraničí. České pojišťovny navíc naprostou většinu svých technických rezerv investují v České republice. Pojišťovny jsou významným investorem do českých státních dluhopisů,“ doplnil Matoušek.

„Mrzí nás, že i přes dřívější slib ministerstva, že s námi bude tento návrh konzultovat, takto neučinilo a o dopady navrhované změny se nijak nezajímalo,“ dodal závěrem výkonný ředitel České asociace pojišťoven Jan Matoušek.

Více informací ZDE.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články