ČAP: Trhu se ve 3Q dařilo. Předepsané pojistné vzrostlo o 4,5 %


			ČAP: Trhu se ve 3Q dařilo. Předepsané pojistné vzrostlo o 4,5 %

Celkové předepsané pojistné upravené metodikou České asociace pojišťoven dosahuje podle předběžných údajů za první tři čtvrtletí roku 2018 výše 97,4 miliard korun a oproti 3. čtvrtletí roku 2017 narostlo o 4,5 %. Meziročně tak český trh narostl na předpisu pojistného o 4,2 miliardy korun. Tempo růstu se proti pololetí 2018 nezměnilo a stabilizovalo se na stejné hodnotě.

Vývoj životního pojištění

Životní pojištění roste jen mírně, za sledované období se upravené předepsané pojistné meziročně navýšilo o 1,1 %, resp. o 351 milionů korun, na 32,8 miliard korun. Růst se tak oproti pololetí nepatrně zvýšil z 0,9 %, což je důsledek zlepšující se situace v dominantním segmentu běžně placených smluv. Jaroslav Urban, analytik České asociace pojišťoven, vysvětluje: „Běžně placené pojistné totiž roste o 1,4 % a dosahuje hodnoty 32,1 miliard korun. To je o 450 milionů korun více než ve srovnatelném období předchozího roku.“


Mohlo by vás zajímat: Sloupek Kateřiny Lhotské: Kuřecí plátek s broskví


Pokles v životním pojištění dále pokračuje u produktů s jednorázově placeným pojistným, konkrétně o 11,7 % a tedy obdobným tempem jako za 1. pololetí roku 2018. Nadále dochází k oslabování zájmu o tento typ produktů, i když se tempo poklesu oproti situaci v posledních letech postupně zmírňuje. Zároveň i nadále ubývá smluv životního pojištění, jejichž počet aktuálně klesl na necelých 5,3 milionů. Během jednoho roku se tak počet aktivních smluv zredukoval o 130 tisíc, což odpovídá meziroční změně celého portfolia o -2,4 %.

Růst obchodní produkce oproti pololetí 2018 znatelně zpomalil. Nicméně nově uzavíraných smluv je stále o něco více než ve stejném období roku 2017. „Běžně placených smluv se za první tři čtvrtletí uzavřelo 400 tisíc, meziročně jen o 2 %, respektive o necelých 8 tisíc, více, zatímco v předchozím období byla míra tohoto růstu ještě trojnásobná. Uzavřelo se i 14 tisíc nových jednorázově placených smluv,“ uvádí Jaroslav Urban.

ČAP, výsledky 1-9.2018 1

Vývoj v segmentu neživotního pojištění

„Neživotní pojištění, na rozdíl od situace v životním pojištění, významně posiluje a potvrzuje tempo růstu z 1. pololetí roku 2018 na hladině 6,3 %. Předepsané pojistné překračuje hodnotu 64,5 miliard korun, tedy meziročně o 3,8 miliard korun více,“ doplňuje Jaroslav Urban.

Pro hlavní odvětví neživotních pojištění platí za 3. čtvrtletí 2018 následující srovnání s výsledky za 1. pololetí roku 2018. Předepsané pojistné povinného ručení (pojištění odpovědnosti z provozu vozidla) meziročně narostlo o 1,1 miliard korun a dosáhlo téměř přesně výše 17,5 miliard korun. To představuje navýšení o 6,6 %, což překonává pololetní výsledek na úrovni 6,1 %. Nicméně uvedeného růstu je z větší části dosaženo jen 3,9% navýšením počtu příslušných smluv pojištění vozidel.

ČAP, výsledky 1-9.2018 2

Obdobná situace nastala i v havarijním pojištění, které udrželo vysoké tempo růstu předepsaného pojistného z předchozích období roku 2018, a aktuálně meziročně posiluje o 10 % na hodnotu 14,9 miliard korun, tedy o 1,4 miliard korun více než v loňském roce. I v tomto případě platí, že se stále jedná především o důsledek významného 8,3% nárůstu havarijně pojištěných vozidel.


Mohlo by vás zajímat: TOP 30 pojišťovacích makléřů za rok 2017 v Česku dle oPojištění.cz


Podnikatelská pojištění za první tři čtvrtletí roku 2018 dosáhla 2,6% růstu s předepsaným pojistným (obdobně jako v havarijním pojištění) ve výši 14,9 miliard korun. To ale představuje další zpomalení navyšování pojistného oproti předchozím obdobím. Předpis pojistného ve skupině pojištění majetku a odpovědnosti občanů mírně překročil hodnotu 8,8 miliard korun a meziročně posílil o 6,0 %, resp. o 502 milionů korun.

Více informací ZDE

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články