Hotovo! Zákon o distribuci pojištění podepsal prezident


			Hotovo! Zákon o distribuci pojištění podepsal prezident

Zákon o distribuci pojištění a zajištění podepsal prezident republiky Miloš Zeman. Se vší pravděpodobností by se tak klíčová norma pojistného trhu na přelomu srpna a září mohla objevit ve Sbírce zákonů a první den čtvrtého kalendářního měsíce po vyhlášení ve Sbírce začne jeho účinnost. Dostáváme se tedy k datu 1. prosince 2018.

Důvodem předložení návrhu zákona je transpozice směrnice IDD. Vzhledem k tomu, že tato směrnice již neupravuje pouze zprostředkování pojištění, ale rozšiřuje svou působnost nově i na poskytování pojištění pojišťovnou prostřednictvím jejích zaměstnanců a dále obsahuje řadu koncepčních změn, byl navržen zcela nový zákon o distribuci pojištění a zajištění a současně se ruší stávající zákon 38 o pojišťovacích zprostředkovatelích a likvidátorech pojistných událostí.

„Často v odborných kruzích slýchávám názor, jak je nový zákon o distribuci pojištění zbytečný, jak směrnice IDD omezí pojišťovnický byznys, jak stojí hodně peněz a že přinese více otázek než řešení. Podle mého názoru se dá na celou problematiku dívat také z opačné stránky a regulaci je možné vnímat jako pozitivní šanci na změnu," řekl nestor českého pojišťovnictví a osobnost pojistného trhu v rámci ankety Pojišťovna roku Václav Křivohlávek.


Vše o nové legislativě ZDE: Podcast: IDD všude, kam se podíváš


Nad rámec cílů určených směrnicí o distribuci pojištění se návrh zákona zaměřuje také na dosažení jednotného přístupu k regulaci distribuce na finančním trhu v ČR jako celku. Stejně upravené instituty a procesy v sektorech spotřebitelských úvěrů, pojišťovnictví a na kapitálovém trhu by měly zpřehlednit právní řád, zefektivnit výkon povolovacích a dohledových činností a snížit náklady osobám, které na finančním trhu podnikají. 

Návrh zákona se tedy zaměřuje na sjednocení regulatorních principů a ochrany spotřebitele napříč finančním trhem, zajištění stejné úrovně ochrany spotřebitele pro různé způsoby distribuce, posílení důrazu na srozumitelnost a srovnatelnost informací o finančních produktech (zejména pak informací o nákladech životního pojištění) a zvýšení nároků na profesionalitu osob působících při distribuci pojištění a zajištění.


Mohlo by vás zajímat: ČAP: Trh meziročně narostl na předpisu pojistného o 2,8 miliardy


„Jádro zvýšení ochrany spotřebitele při sjednávání pojistných produktů spočívá především v posílení odpovědnosti pojišťoven a pojišťovacích zprostředkovatelů za kvalitu jejich distribuční sítě a dále v důrazu na to, aby byl klient srozumitelně a transparentně informován o podstatných aspektech pojištění, které je mu nabízeno. To se týká především prodeje investičního životního pojištění, což je produkt, se kterým bývá nejvíce spojován problém tzv. přepojišťování,"  popsala Ministryně financí ČR Alena Schillerová.

Zdroj: oPojištění.cz

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články