Byli jmenováni noví členové rady ČNB


			Byli jmenováni noví členové rady ČNB

Na Pražském hradě v úterý prezident Miloš Zeman jmenoval nové členy bankovní rady České národní banky. Jsou jimi Vojtěch Benda a Tomáš Nidetzký. V bankovní radě ČNB by od července měli nahradit guvernéra Miroslava Singera a člena rady Kamila Janáčka. Singerovi končí druhý šestiletý mandát a nemůže být znovu jmenován. Janáček byl jmenován členem rady již k 1. červenci 2010 tehdejším prezidentem Václavem Klausem.

Jmenovaný Benda je v nynější době poradcem bankoví rady v ČNB. Předtím působil jako hlavní ekonom v BH Securities a jako analytik ING Bank. Nidetzký v současnosti působí v pojišťovně NN (dříve ING). Ještě předtím pracoval například v ČSOB pojišťovně nebo ve skupině České spořitelny.

Novým guvernérem se stane 25. května jmenovaný dosavadní člen bankoví rady Jiří Rusnok, jak již dříve prezident Zeman oznámil. Právě jeden z důvodů, proč Miloš Zeman jmenoval Bendu a Nidetzkého, bylo vyjít Rusnokovi vstříc.

Jiří Rusnok, kterého budu za několik dní jmenovat guvernérem, by neměl být v bankovní radě jako pověstný kůl v plotě. Měl by mít alespoň dva spolupracovníky, kteří přibližně sdílejí jeho názory, aby mohl funkci guvernéra vykonávat s jistým týlovým zabezpečením," řekl Zeman.

Za hlavní důvod jmenování Bendy a Nidetzkého prezident označil jejich odbornost, která nemusí vázat na názory prezidenta. „Koneckonců i do Ústavního soudu jsem jmenoval člověka, který kritizoval mou prezidentskou kampaň, protože to byl skvělý odborník," připomněl Zeman a pokračoval slovy: „Bankovní rada by se měla namixovat tak, aby v ní byli jak praktici, tak makroekonomové, protože když převažuje jenom jedno křídlo, je to špatně. A mimochodem i zde je paralela s Ústavním soudem, kam jsem se vedle akademiků snažil jmenovat i lidi, kteří měli praktickou zkušenost s naším soudnictvím."

Zeman nakonec Miroslavu Singerovi poděkoval za práci, kterou v čele ČNB vykonával: Měli jsme a máme různé názory na témata, jako je kurzový závazek. Vy jako erudovaný člověk jistě dobře víte, že debata na toto téma trvá v naší zemi přibližně sto let. Začal ji zastánce silné měny Alois Rašín, proti kterému stál zastánce slabší měny Karel Engliš.

Nedivme se, že tato debata - a věřím, že na základě věcných argumentů z obou stran - bude pokračovat dalších sto let a vždy se najde člověk, který bude pro slabou, anebo pro silnou měnu. Bylo to stýkání a potýkání, jak pravil Palacký, ale jsem rád, že jsem ve vás měl oponenta."

Příští rok v únoru vyprší šestileté funkční období v bankovní radě i Pavlu Řežábkovi a Lubomíru Lízalovi. Během Zemanova prvního období ve funkci prezidenta tak z původní sestavy bankovní rady zůstají pouze viceguvernéři Mojmír Hampl a Vladimír Tomšík, které je na jejich druhé funkční období v roce 2012 jmenoval Václav Klaus.

Prvního člena sedmičlenné bankovní rady, Zeman poprvé jmenoval loni Evu Zamrazilovou, kterou vystřídal s Rusnokem.

Zdroj: iHNED.cz

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články