Kooperativa: Počet pojistných podvodů opět vzrostl  


			Kooperativa: Počet pojistných podvodů opět vzrostl  
20.1.2020 Pojistný trh

Podle společnosti Kooperativa klesá počet zachycených pokusů o pojistný podvod u životního pojištění, trendem jsou naopak podvody v pojištění odpovědnosti.    

V roce 2019 prověřovali vyšetřovatelé v Kooperativě 1346 podezřelých pojistných událostí, o cca 30 % více než v roce 2018. Pojistný podvod se podařilo prokázat v 834 případech a celková uchráněná hodnota dosáhla částky 56 milionů Kč. „V roce 2018 to bylo 623 podvodů, uchráněná hodnota byla sice přes 190 milionů kč, ale ta byla ovlivněna dvěma úmyslnými požáry za celkem 120 milionů Kč, které se nám podařilo odhalit,“ představuje aktuální čísla pojistných podvodů Dita Němečková, vedoucí Odboru vyšetřování a prevence v pojišťovně Kooperativa.


Mohlo by vás zajímat: Kyberzločinnost roste. Každá pátá firma v ohrožení


Oproti předchozím letům, kdy mezi podvody kralovalo pojištění osob, se nyní do popředí opět dostává pojištění motorových vozidel. „Celkem jsme vloni u motorových vozidel odhalili 210 podvodů. V pojištění osob to bylo 545 případů. Loňský výsledek ovlivnilo ukončení případu organizované skupiny na Chomutovsku, které se nám nakonec podařilo prokázat téměř 300 podvodů. Tuto skupinu jsme sledovali již od roku 2017. Od roku 2015, kdy se nám podařilo odhalit první velkou organizovanou skupinu v životním a úrazovém pojištění, postupně zavádíme nová opatření a kontrolní mechanismy, díky kterým se podařilo počet podvodů u pojištění osob výrazně snížit,“ odhaluje vývoj v nejproblematičtějších segmentech Dita Němečková.  

Novým trendem pak jsou podvody v pojištění občanské odpovědnosti, nejčastěji se jedná o rozbité mobilní telefony, notebooky nebo televizory. „Řešili jsme případ rodiny s „velmi nešikovným“ nezletilým synem. Opakovaně rozbíjel sousedům a známým rodiny právě mobilní telefony a notebooky. A kuriózní byl zejména poslední nahlášený případ. Chlapec měl na návštěvě u sousedů ze stolu shodit notebook a rozbít ho. Rodina nechala notebook opravit a po opravě poslala maminka synka, ať dojde počítač k sousedům vrátit. Chlapec, však měl „smůlu,“ při cestě zakopl a notebook opět rozbil,“ popisuje „typický“ podvod v této oblasti Dita Němečková.   


Mohlo by vás zajímat: Postřehy Evy Gmentové: Elektronický podpis. Dobrý sluha, či zlý pán…


Z regionálního hlediska byla v roce 2019 nejhorší situace v Ústeckém kraji, kde Kooperativa prokázala 182 podvodů. Následuje Karlovarský kraj, kde se jednalo o 152 podvodů. K nejklidnějším regionům z hlediska pojistných podvodů patří Zlínský a Olomoucký kraj, kde se Kooperativě podařilo odhalit 7, respektive po 15 pojistných podvodech.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články