LAPA SERVICE oslavila 20 let na trhu odbornou konferencí. Co nového v likvidaci?


			LAPA SERVICE oslavila 20 let na trhu odbornou konferencí. Co nového v likvidaci?
7.10.2022 Pojistný trh, Škody

LAPA SERVICE slaví letos dvacet let na trhu a u této příležitosti uspořádala v září další odbornou konferenci pro pojistitele k likvidaci škod. Konference byla určena pro pojišťovny z českého i slovenského trhu a mezi více jak 60 účastníky konference nechyběli zástupci všech renomovaných pojišťoven z České a Slovenské republiky. Jaká byla hlavní témata konference, jsme probrali s jednatelem společnosti LAPA SERVICE Petrem Mlčochem.

LAPA působí na trhu od roku 2002 a na svém kontě má pěknou řádku uzavřených nezávislých likvidací škod jak v České a Slovenské republice, tak i v blízkém zahraničí, ale i v takových destinacích, jako je Maroko, Vietnam, Čína nebo USA. Oblast působení společnosti je velmi široká a je možné říct, že LAPA nezávisle řeší/likviduje téměř jakékoliv škody buď ve vlastní režii, nebo ve spolupráci se svým mezinárodním partnerem McLarens, jehož je od roku 2004 LAPA lokálním zástupcem pro Českou a Slovenskou republiku. Podle Petra Mlčocha, jednatele společnosti LAPA SERVICE a LAPA SLOVAKIA, bylo hlavním cílem oborové konference sdílení zkušeností v oblasti likvidace škod.


Mohlo by vás zajímat: TOP 30 pojišťovacích makléřů za rok 2021 v Česku dle oPojištění.cz


Vaši konferenci lze bez nadsázky považovat za jednu z největších oborových konferencí u nás. Mohl byste, pane řediteli, popsat, jak probíhal letošní ročník?

Jedním ze stěžejních témat LAPA konference byl odborný příspěvek na téma: "Škody na elektroinstalaci, revize elektroinstalací a zajímavosti z šetření škod na tepelných, vodních a fotovoltaických elektrárnách“. Přednáškou provázel Jiří Hanzlíček, který v LAPě působí na pozici loss adjuster pro movitý majetek, a specializuje se mimo jiné na škody na elektrických zařízeních, elektrárnách apod. Ľudomil Pastor, ředitel sesterské společnosti LAPA SLOVAKIA s.r.o., pak doplnil přednášejícího o postřehy z obdobných škod ze slovenského trhu. Otokar Cudlman seznámil účastníky konference se zajímavým šetřením škody na malé vodní elektrárně v Itálii a se zjištěnými specifiky tohoto trhu při likvidaci následků zaplavení elektrárny. Na téma příspěvku Jiřího padaly od účastníků konference zajímavé otázky a diskuse se rozvinula zejména ohledně provádění jednotlivých druhů revizí v České republice.

Druhou stěžejní částí byla přednáška na téma: "Zkušenosti z řešení škod z pojištění přerušení provozu (BI) a finančních nároků z pojištění odpovědnosti". Přednáškou provázel Jiří Havlíček, který v naší společnosti působí na pozici loss adjuster a expert se zaměřením zejména na finanční nároky a BI. V rámci přednášky byla uvedena rizika, kterým mnozí pojištění aktuálně čelí nebo v nedávné minulosti čelili a která vyvolávají u některých z nich překotné změny v jejich obratech a hospodaření. Jde například o důsledky pandemie Covid 19, turbulence na světových trzích surovin a energií, a také události na mezinárodní scéně, zejména důsledky sankcí a ozbrojeného konfliktu na Ukrajině. Praktické příklady řešených škod z přerušení provozu uvedli další kolegové z LAPA týmu, a to Erik Javořík, Karel Fabich, Vladimír Halfar a Ľudomil Pastor. Při závěrečném slovu ředitele společnosti bylo zdůrazněno, že škody z přerušení provozu je nutné řešit proaktivně a nejlépe ihned po jejich vzniku, a to zejména s ohledem na kroky k minimalizaci jejich výše. Jednou z konkurenčních výhod LAPA týmu je skutečnost, že mimo zmíněné pracovníky se těmito škodami zabývá i ředitel společnosti, a tím je zabezpečena plná zastupitelnost i u těchto specifických druhů škod.


Mohlo by vás zajímat: Jak správně doporučit pojistnou částku u rodinného domu?


Třetí stěžejní částí konference byla přednáška na téma: „Zkušenosti z likvidace pojistných událostí na stavbách, aktuální vývoj šetření škod na střešních krytinách (PVC) z pojistných nebezpečí krupobití, vichřice apod." Přednáškou provázel Martin Potoček, který v LAPě působí na pozici loss adjuster pro nemovitý majetek a pro škody ze stavebně montážního pojištění, zejména pro technicky složitější a svým rozsahem větší škody. Všichni zúčastnění byli uvedeni do současné problematiky povlakových střešních krytin na bázi PVC, jejich rozdělení a životnosti, působení běžných i mimořádných vlivů, a zejména do pohledu nezávislého likvidátora na řešení škodných událostí na střešních povlakových krytinách.

Jako příklad spolupřednášející Erik Javořík, Michal Odehnal, Michal Prokeš a Bronislav Smoček z LAPA SERVICE a Ľubomír Kovalik a Ľudomil Pastor z LAPA SLOVAKIA uvedli několik řešených škod z praxe a na závěr jsme otevřeli diskusi na téma předpokládaného vývoje škodných událostí v této oblasti zejména s ohledem na záměr mnoha vlastníků nemovitostí pořídit si na střechu svých staveb vlastní FVE.

Co dalšího se na konferenci událo?

Účastníkům konference byl mimo jiné představen LAPA časopis obsahující soubor odborných přednášek připravených LAPA týmem pro rok 2022–2023. V případě zájmu si o seznam přednášek můžete požádat přes kontakty uvedené na webové adrese www.lapaservice.com. Součástí přednášek jsou i témata prezentovaná na konferenci a umíme účastníkům pojistného trhu přichystat i přednáškový den/půlden dle jejich individuálních požadavků. Jak mnozí účastníci trhu vědí, LAPA se prostřednictvím členů LAPA týmu podílí také na vzdělávání, ať již na Specializačním studiu Technické znalectví a likvidace pojistných událostí na Mendelově univerzitě v Brně, tak na jednotlivých vzdělávacích akcích typu školení, konference apod.

Jak celou LAPA konferenci hodnotili hosté?

Hosté vyjádřili spokojenost ze získání zajímavých informací z praxe nezávislého likvidátora pojistných událostí a seznámení se s celým LAPA týmem a také s kolegy z trhu z různých pojišťoven.


Mohlo by vás zajímat: Devizové trhy v éře FinTechu


A kdo vlastně tvoří LAPA tým?

V LAPA týmu jsou odborně zdatní a zkušení likvidátoři, experti a znalci, kteří mají praktické mnohaleté zkušenosti se širokým spektrem likvidace různých druhů škod, a to od právníků, ekonomů, přes stavaře, strojaře, rozpočtáře, odhadce hodnoty nemovitého majetku, specialisty na přepravu, až po odborníka na elektrozařízení, leteckého inženýra, pilota a leteckého instruktora na dvoumotorová letadla, několik specialistů na omezení a přerušení provozu podniků či experta pro oblast potravinářství a zemědělství, včetně chovu hospodářských zvířat atd. Pokud by někdo ze čtenářů chtěl rozšířit řady našich odborníků, budeme rádi, když nás bude kontaktovat, například na kariera@lapaservice.com.

A co chystá LAPA dalšího?

Nechejte se překvapit. Chceme pokračovat v linii odborných přednášek, sledovat technické trendy dotýkající se problematiky likvidace škod, sdílet s vámi naše i vaše zkušenosti, hledat inspiraci pro zlepšení, a to vše v příjemné a přátelské atmosféře na dalším připravovaném setkání. Už teď se na něj těšíme.              

LAPA

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články