Marek Orawski: Pojišťovna nerostla tak rychle, jak jsme předpokládali


			Marek Orawski: Pojišťovna nerostla tak rychle, jak jsme předpokládali
4.11.2019 Pojistný trh

PRVNÍ KLUBOVÁ prošla zásadní proměnou. Společnost Simply Fair Insurance vystřídala finanční skupinu RSJ na pozici jediného akcionáře pojišťovny. Z představenstva PRVNÍ KLUBOVÉ byl s okamžitou účinností odvolán Marek Orawski a Lubomír Bušek. Marek Orawski se se svými pocity podělil na svém blogu na serveru iDNES.

Společně s dalšími kolegy z branže jste založili První klubovou pojišťovnu a před čtyřmi roky získali licenci od České národní banky. Podle vašich vyjádření to byla doslova oddřená věc. Proč se nyní svého “díla” vzdáváte? Dříve jste uvedl, že pojišťovnu nikdy neprodáte. Co se změnilo?

Nebylo to úplně svobodné rozhodnutí. Pojišťovna nerostla tak rychle, jak jsme předpokládali, a finanční investor RSJ již nechtěl dál investovat. Když to zjednoduším, postavil nás před volbu: Buď Klubovku prodáme, nebo ji pošlou do likvidace.

Kdo po vás převezme První klubovou? Jedná se o jednu nebo více společností? Jak budou mít rozdělené podíly?

To je něco, co vlastně úplně nevím. Nyní se pojišťovna prodává společnosti, která má cca 6 společníků, ale podle informací jsou domluveni, že v ní budou později jiní investoři. Řídit ji bude Jakub Strnad exšéf Allianz, s lidmi, které si z Allianz přivedl.


Mohlo by vás zajímat: Zemětřesení v PRVNÍ KLUBOVÉ pojišťovně. Kdo se stal majitelem?


Na začátku loňského roku jste informovali česká média o vstupu společnosti Partners jakožto druhého investora po RSJ. Dokončil se nakonec vstupu Partners do Klubovky?

S Partners jsme byli domluveni, ale pak si to rozmysleli a sdělili nám, že buď Klubovku koupí se společníky celou, nebo si založí vlastní pojišťovnu.

Proč jste se rozhodli s Partners začít spolupracovat?

Potřebovali jsme zrychlit růst. Vedení Partners tvrdilo, že se jim moc líbí filozofie Klubovky, že se to bude skvěle nabízet klientům.

Co je podle vás zájmem investorů v získání První klubové? Chtějí do budoucna rozšířit vlastní nabídku pojištění o to neživotní? Máte informace, zda zachovají dosavadní princip fungování?

Bohužel nemám úplné informace, chtějí asi dost věcí změnit. Určitě plánují, že pojišťovna bude větší a vydělají investorům víc. Předpokládám, že klientům a veřejnosti sdělí v nejbližší době, co budou měnit a co zůstane zachováno.


Mohlo by vás zajímat: Dušan Šídlo: InsurTech v Česku přehledně...


Snažili jste se prodeji zabránit? Bylo nějaké jiné řešení této situace?

Snažili jsme se rychle najít jiného investora, který by nahradil RSJ, ale bylo na to extrémně málo času a nepodařilo se to.

Zůstáváte dále pracovat v První klubové? Necháte si tam svoje vlastní pojistky?

Nezůstávám. Zatím zůstávám jejím klientem, ale budu další vývoj pečlivě sledovat.

Jak to bude se členy. Změní se pro ně pojistky, případně i podmínky samotného členství v První klubové?

Podle toho, co jsem zaslechl, tak se mají pravidla změnit. Jak to bude nakonec, nevím.

Není to pro vás zřejmě jednoduchá situace. Přišel jste v podstatě o svoje “dítě”? Jak se vám daří s tím vyrovnat?

Nebylo to jednoduché, ale život jde dál. Snáz se vyrovnávám se situací, kde se cítím poškozený, než kdyby to bylo naopak. Snažili jsme se přinést na trh nový, férový model pojišťovnictví a jsme hrdí na to, že se nám to povedlo a byli jsme dokonce první na světě. A postavili jsme fungující pojišťovnu velmi levně. Ukázalo se, že je to funkční model. A klienti z něj byli nadšeni a byli jeho fanoušky. To je v neoblíbeném pojišťovnictví unikátní věc. Chtělo to ale od investorů o trošku víc trpělivosti a peněz, aby to vyrostlo do bezpečnější velikosti. Jedná se přece jen o úplně nový model pojišťovnictví.


Mohlo by vás zajímat: Sloupek Kateřiny Lhotské: Říjnové ozvěny


Jaká bude vaše další cesta? Zůstanete v pojišťovnictví, pustíte se do nového projektu? Už jste jeden úspěšný startup vytvořil, tak by se to nabízelo...

Ještě nevím. Samozřejmě jsem za dobu Klubovky získal víc zkušeností než za 20 let v korporátu, ale co budu dělat, ještě netuším.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

RSS

Související články