OK GROUP: Nová tvář v úseku zemědělského pojištění


			OK GROUP: Nová tvář v úseku zemědělského pojištění
28.2.2018 Pojistný trh, Spektrum

Josef Kříž pracuje v oblasti zemědělství již spoustu let. V pojišťovnictví začínal jako likvidátor pojištění plodin a od ledna letošního roku působí ve společnosti OK GROUP a.s. jako ředitel likvidace škod zemědělského pojištění.

Jak dlouho působíte v oblasti zemědělského pojištění?

V oblasti zemědělského pojištění působím od roku 1994 do dnes, tedy již 24 let.

Co je pro Vás v oblasti zemědělského pojištění nejzajímavější?

Od roku 1982 jsem pracoval v zemědělské prvovýrobě jako agronom a jsem rád, že mne i z tohoto důvodu zemědělci berou jako jednoho ze svých. Prakticky od mých „pojišťováckých“ začátků se věnuji zemědělským škodám, a to včetně prohlídek a hodnocení výše poškození plodin. Pocházím z řepařské oblasti, kde se pěstuje i chmel a ovoce. Proto za nejzajímavější považuji pojištění speciálních plodin, mimo dvou výše zmiňovaných je to ještě vinná réva a zelenina. Určit škodu na těchto plodinách vyžaduje znalost agrotechniky pěstování.

Posoudit rozsah poškození plodin je stále věc citu a mnohaletých zkušeností. Rostlina je živý organizmus, který se i po poškození, například krupobitím, stále vyvíjí a je proto nutné i takto poškozenou plodinu dále sledovat, než můžeme stanovit konečné procento poškození. Proto se většinou výše škody stanoví až před sklizní.


Mohlo by vás zajímat: Umělé oplodnění? Role zdravotní a komerční pojišťovny


Jaké jsou Vaše plány ve funkci ředitele likvidace zemědělského pojištění ve společnosti OK GROUP?

To není lehká otázka. OK GROUP je silná společnost s bezmála dvacetiletou působností na trhu. Věděl jsem, že vstupuji do „rozjetého vlaku“. Stal jsem se součástí firmy, která má zvuk a prestiž mezi pojišťovnami a je považována za jednoho z lídrů v oblasti zemědělského pojištění. Mým cílem je i nadále toto povědomí mezi zemědělci upevňovat a přispět k tomu, aby se společnost OK GROUP stala jedničkou mezi makléři, samozřejmě v oblasti, která je s mým profesním životem spojená, tedy v zemědělském pojištění.

Hrozí nám podle Vašeho názoru v tomto roce nějaká rizika, na která je potřeba se připravit víc než v předchozích letech?

Každý rok je zvláště v pojištění plodin jiný, a to je na naší práci to nejzajímavější. Nelze tedy říci, že letos budou škody způsobeny převážně krupobitím, nebo že přijdou povodně a záplavy, jaké pamatujeme z roku 1997 na Moravě a o pět let později v Čechách. My musíme být připraveni na všechno.


Mohlo by vás zajímat: Takáful: Seznamte se s islámským pojištěním


Lze vysledovat trendy, kdy například v posledních třech letech postihly zvláště ovocnáře, vinaře a zelináře jarní mrazy. Máme ale jistotu, že tak významné škody budou i letos? Nemáme! My jsme připraveni zajistit pojištění i na toto riziko.

V pojištění zvířat byl na konci devadesátých let velký strach z nemoci šílených krav (BSE). Dnes o tom není nikde zmínka. Přesto lze říci, že bychom měli být ve střehu. Např. i díky tomu, že letos tolikrát mediálně zmiňovaný prasečí mor, který nám aktuálně napadá černou zvěř, může mít potenciál rozšířit se i do komerčních chovů.

Zdroj: OK Group

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články