Olympijské aktuality: Zajistitelé musí otevřít kasu. Allianz pod palbou kritiky


			Olympijské aktuality: Zajistitelé musí otevřít kasu. Allianz pod palbou kritiky

Olympijské hry v Tokiu byly zahájeny s ročním zpožděním. Japonská vláda s ohledem na znovu sílící pandemii vyloučila z hledišť diváky. Co tohle přinese pro pojišťovny a zajišťovny? A svět už se připravuje na zimní olympiádu do Pekingu. Ale ne všichni jsou nadšení z globálního partnerství čínských her s německou Allianz.

Nouzový stav přivítala většina Japonců, kteří mají z nákazy velký strach. Obávají se, že z olympiády se může stát super urychlovač infekce, a příliš nevěří organizátorům a MOV, že vše proběhne „bezpečně“. Zahraniční diváci byli vyloučeni už před časem, nyní sportovci přišli i o povzbuzování domácího publika, které jinak umí vytvořit skvělou atmosféru a sportu rozumí. Tenčí se i základna dobrovolníků, ochladlo nadšení obcí, že by u sebe hostily tréninkové kempy nebo události spojené s LOH. V depresi jsou i sponzoři, kteří odepisují zisky, protože jim je jasné, že další odklad her byl už logisticky nereálný.


Mohlo by vás zajímat: Pandemie negativně ovlivnila duševní zdraví. Může pojištění pomoci?


Japonci zainvestovali do infrastruktury olympiády 15,4 miliardy USD a očekávali logicky příjmy z konzumace, ubytování a dalších služeb ve výši 4,5 miliardy. Naštěstí nebyla událost odvolána: to by znamenalo bývalo vyplatit 3,3 miliardy USD sponzorům a dalších 1,3 miliardy MOV (hlavně za televizní práva). Kdyby se hry bývaly posunuly termínově, bylo by zase nutné platit odškodnění lidem, kteří už čekají na převzetí 5 632 bytů v olympijské vesničce krátce po závěrečném ceremoniálu.

Podle informací z investiční banky Jeffries činí pojistná částka sjednaná pro krytí LOH 2020 asi 2 miliardy USD. K tomu je třeba přičíst ještě 0,6 miliardy na hospitality a další krytí pro jednotlivé národní olympijské výbory a televizní kanály. Dohromady by to mohlo podle odhadů činit asi 5 miliard USD. Podle údajů agentury Reuters jsou do pojištění zainteresovány zajišťovny Munich Re částkou 500 milionů USD a Swiss Re 250 miliony USD. Dalšími podílníky jsou i syndikáty Lloyd´s.


Mohlo by vás zajímat: Markéta Šichtařová: Kapitalizmus předluženého spekulanta


Už před zahájením LOH bez diváků předpokládala ratingová agentura Fitch zatížení zajistitelů na úrovni 300 až 400 milionů USD. Švýcarský deník Handelszeitung potvrdil data investiční banky Jeffries o expozici Munich Re a Swiss Re. Samotní zajistitelé se oficiálně ke svým podílům vyjadřovat nechtějí. Mlčí i Mezinárodní olympijský výbor (MOV) a japonští organizátoři. Japonské hlavní město Tokio údajně počítalo s příjmy od diváků během her v přibližné výši 815 milionů USD. Jak Tokio, tak i MOV jsou také pojištěni proti výpadku a částka se odhaduje na 500-800 milionů USD, resp. 2,5 miliardy USD. Konkrétní obsah pojistných smluv a popis pojistné události není přesně známý. Ale velká část z plnění byla využita už loni na posun ubytování a termínů na sportovištích.

Allianz v nemilosti

Řada aktivistických skupin bojujících za lidská práva vyzvalo německou Allianz, aby zrušila své angažmá spojení se ZOH 2022 pořádanými v čínském hlavním městě Pekingu. „Četné skupiny v Číně jsou aktuálně obětí kulturních čistek, jejich členům hrozí neúměrně dlouhé věznění a mučení,“ stojí v otevřeném dopise podepsaném zástupci 37 iniciativ adresovaném nejvyššímu šéfovi koncernu Allianz Oliverovi Bätemu. Jako příklady čínských represí uvádějí aktivisté Tibet, Hongkong nebo autonomní oblast Sin-ťiang, v níž jsou podle odhadů nyní miliony až desetimiliony obyvatel uvrženy do „převýchovných“ táborů.


Mohlo by vás zajímat: Fúze AON s Willis Towers Watson nakonec neproběhne! Proti byly americké úřady


Allianz ale požadavek na odstoupení z pozice hlavního partnera události odmítá: „Olympijské hnutí je založeno na hodnotách přátelství a respektu. Při olympijských hrách jde o to sjednotit svět, dostat ho na jedno místo a tím ukázat symbol míru. Allianz tyto hodnoty sdílí a nemá v úmyslu od ujednání ustoupit,“ sdělila tisková mluvčí společnosti Allianz hlavní německé tiskové agentuře DPA.

Allianz odstartovala globální partnerství a olympijským a paralympijským hnutím začátkem roku 2021. Je naplánováno na 8 let. V rámci partnerství je Allianz rovněž hlavním pojistitelem olympijských her. Pojištění zahrnuje pojistnou ochranu pro sportovce pro případ úrazu nebo pojištění vozidel. Podle médií činí celková pojistná částka asi 400 milionů EUR. Krytí se ale ještě nevztahuje na tokijské hry. Naopak platí pro ZOH 2022 a 2026 a na LOH 2024 a 2028.  Společně s Allianz je dalšími celosvětovými partnery olympijských her 13 globálních firem, mimo jiné Coca-Cola nebo Panasonic.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články