Nastala pojistná událost! Olympiáda bez diváků


			Nastala pojistná událost! Olympiáda bez diváků
19.4.2021 Zahraničí

Kvůli trvajícímu globálnímu řádění pandemie koronaviru se už z loňska přesunuté Olympijské hry v Tokiu uskuteční letos v létě bez zahraničních diváků. Už tím vznikla pro pojistitele škodní událost.

Japonští organizátoři se rozhodli, že nepustí do země desetitisíce hostů ze zahraničí. Důvodem je jejich strach z dalšího šíření COVIDU-19. Zda bude na stadiony vpuštěno domácí publikum, to je zatím ještě nejasné. Podle publikovaných zpráv přijaly Mezinárodní olympijský výbor IOC i Mezinárodní paralympijský výbor toto rozhodnutí s pochopením a budou ho plně respektovat.

Škodní událost

Podle některých pojišťovacích expertů by byl kompletní výpadek Letních olympijských her v Tokiu největší škodou v historii. V případě uspořádání to tak zlé nebude, nicméně výpadek příjmů z cen vstupenek, merchandisových produktů a turistiky přijde na velmi vysoké částky. Doposud bylo prodáno na milion lístků na soutěže fanouškům ze zahraničí. 4,5 milionu vstupenek nakoupili japonští diváci, ale ani jejich účast není v tuto chvíli jistá. Kupci lístků ze zahraničí mají dostat náhradu nákladů.


Mohlo by vás zajímat: Počty poradců v 1Q 2021: Pouze TOP 3 se nemění


Analytici Jefferies Investmentbank odhadují pojištěnou škodu v případě kompletního výpadku olympijských her na nejméně 2 miliardy USD, a k tomu připočítávají ještě 600 milionů USD za služby v oblasti Hospitality. A právě tyto náklady asi budou muset uhradit pojišťovny, protože bez zahraničních diváků zůstanou hotely i restaurace prázdné.

K pojišťovnám zúčastněným na OH Tokio patří mimo jiné Swiss Re, Hannover Re a Munich Re s expozicí částek mezi 250 a 500 miliony EUR. Finanční magazín Insideparadeplatz spekuluje v případě Swiss Re dokonce o sumě 1,5 miliardy EUR, což ale společnost odmítla komentovat. Samozřejmě tyto částky se vztahují na kompletní výpadek Letních olympijských her v Tokiu. Jak vysoké budou náhrady za škody související s vrácenými lístky, neprodanými reklamními předměty a výpadky připravených Hospitality akcí, to se teprve ukáže.


Mohlo by vás zajímat: Postřehy Evy Gmentové: Neserióznost je metla pojišťovnictví


Nejdražší olympiáda?

Loni v prosinci bylo oznámeno, že organizátoři olympiády a paralympiády v Tokiu vynaloží na opatření zabraňující šíření koronaviru pro odložené události asi 900 milionů USD. To prodraží konání OH Tokio 2020 (v náhradním termínu 2021) na očekávaných 15,9 miliardy USD. Díky dalším vícenákladům to už v porovnání s dřívějšími odhady znamená nárůst o 2,8 miliardy USD. Pokud se to splní, mohla by se stát letní olympiáda v Japonsku nejdražší olympiádou v historii jejich konání. „Záleží na úhlu pohledu, jak se na tuto částku díváte,“ poznamenal Toshiro Muto, exekutivní šéf OH. „Pokud na ni hledíte jen v rovině nákladů, nedává to smysl. Ten to získá jen, vidíte-li částku jako pozitivní investici.“

Obrana proti koronaviru bude zahrnovat vybudování celého kontrolního centra v olympijské vesnici, stejně jako pravidelné cyklické testování všech sportovců, vybudování dalších zábran, opatření v hledišti a soustava zakázaných karanténních zón. Omezení čekají i tradiční zahajovací a zakončovací ceremoniály. To samozřejmě přinese nějaké úspory, nicméně ty jsou okamžitě spotřebovávány ochrannými opatřeními navíc.


Mohlo by vás zajímat: Dušan Šídlo: Životní pojištění má to nejlepší před sebou


Na sklonku loňského roku burcoval Toskiro Muto k optimismu: Usilujeme o zachování globální tradiční akce během pandemie. Pokud se nám to povede, ukážeme tím, že jsme schopni s covidem koexistovat. Ukážeme v Tokiu model, jak žít s virem, což se podle mě může stát smyslem naší olympiády pro celý svět.“

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články