Americké sportovní franšízy žalují své pojišťovny kvůli koronaviru


			Americké sportovní franšízy žalují své pojišťovny kvůli koronaviru
15.4.2021 Zahraničí

V USA se v posledních měsících rozběhla série žalob sportovních franšíz na jejich pojišťovny. Vzájemně se podobají: sportovní kluby chtějí kompenzaci za ušlé výnosy kvůli narušení sportovních soutěží v souvislosti s pandemií koronaviru a omezujícími opatřeními.

V polovině března ohlásila další americká franšíza, že jde do sporu se svým pojistitelem kvůli koronaviru. Tentokrát jde o americký fotbal a nejvyšší soutěž NFL (National Footbal League). Fotbalový klub Eagles z Filadelfie přišel kvůli výpadku příjmů z provozu franšízy, prodeje vstupenek a dalších zdrojů o miliony dolarů. Zažalovala proto Factory Mutual, označovanou jako pojišťovna FM Global, která nechce ztráty způsobené vlivem opatření proti COVIDU-19 uhradit.


Mohlo by vás zajímat: Počty poradců v 1Q 2021: Pouze TOP 3 se nemění


Na základě tohoto oznámení následně zástupci FM Global v rozhovoru s managementem sportovního klubu připustili, že „zvažují“ výplatu sublimitu určeného na tyto účely ve výši jednoho milionu USD. Podle businessinsurance jde o dílčí limit určený pro události popsané jako „přenosné nemoci“ v all-risk pojištění. Naopak Eagles argumentují, že škoda z výpadku by měla podle nich spadat do oblasti „property demage loss“, u níž je ovšem limit plnění stanoven na 1miliardu USD.

Pojišťovna FM Global ve svém prohlášení uvedla, že si „velmi váží dlouholetých vztahů a je hrdá na to, že v oblasti vyřizování škod svých zákazníků je v oboru benchmarkem“. Bylo by nešťastné, kdyby vznikly právní problémy, nicméně zástupci jsou přesvědčeni, že podmínky pojištění jsou formulovány jasně. Jinými slovy z toho vyplývá, že si pojišťovna stojí na svém a že spor bude pokračovat u soudu.

V národní basketbalové lize podala prakticky identickou žalobu vůči FM Global franšíza Houston Rockets. Ukazuje se tedy, že ani basketbalovému týmu nejsou podmínky pojistné smlouvy úplně jasné.


Mohlo by vás zajímat: Postřehy Evy Gmentové: Neserióznost je metla pojišťovnictví


Jen o pár dnů dříve, než přišla zpráva od filadelfských Eagles, informovala média o žalobě basketbalového týmu Los Angeles Lakers. Franšíza zastupující mimo jiné hvězdy soutěže NBA LeBrona Jamese a Anthonyho Davise, jde rovněž kvůli COVIDU-19 proti své pojišťovně Chubb. A znovu jde o závratné částky v důsledku koronavirového přerušení provozu. Franšíza žádá náhradu za ušlý výdělek z prodeje lístků, merchandise práv, reklamního zboží, výpadek sponzorských příspěvků a dalších ztrát. Lakers vyčíslily svoji ztrátu ve vyšších desítkách milionů USD. Franšíza současně zaplatila na pojistném 145 000 USD za all-risk krytí v hodnotě 90 milionů USD. Informaci přinesl odborný titul Business Insurance. V žalobě se uvádí, že v pojistné smlouvě a podmínkách není nikde výluka vztahující se na působení virů.

A nejde zdaleka o ojedinělé žaloby. K těm se odhodlali i majitelé basketbalových Sacramento Kings, člen asociace NBA. Ta se týká už jmenované pojišťovny FM Global. Na rozdíl o basketbalu a amerického fotbalu, kde pojišťovny žalují jednotlivé franšízy provozující konkrétní kluby samostatně, baseballová soutěž Major League Baseball (MLB) podala žalobu rovnou jako instituce proti řadě pojišťoven. A v této při jde o miliardy.


Mohlo by vás zajímat: Dušan Šídlo: Životní pojištění má to nejlepší před sebou


Všechny případy mají společného jmenovatele: kluby hledají možnost „zahojit“ své ztráty v souvislosti s pandemií COVIDU-19. Pojistitelé naproti tomu argumentují, že tento případ není v pojistných podmínkách krytý. Pokud u soudu pojišťovny prohrají, musely by zpětně vyplatit náhradu škody plus úroky, nehledě na tučné náklady na právní zastoupení i soudní řízení. Ve hře je tedy opravdu hodně.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články