Covid-19 přinesl rekordní zájem o investice do akcií


			Covid-19 přinesl rekordní zájem o investice do akcií
6.4.2021 Spektrum

V předchozím koronavirovém roce se o burzu aktivně zajímalo rekordní množství lidí za posledních dvacet let. Především mladá generace objevila investování a akcie.

Pro Němce stačí vkladní knížka. Opravdu?

Donedávna se říkalo, že německé obyvatelstvo nemá žádnou „akciovou kulturu“. Každé riziko je odradí. Milují své vkladní knížky a konzervativní nástroje. V mezinárodním srovnání má Německo nápadně méně akcionářů, i když někteří experti upozorňují na to, že celoživotní soukromé zabezpečení na penzi s akciovými fondy do tohoto ranku spadá. Jenže to jaksi víceméně pasivně.

Ale ukazuje se, že loni mnozí Němci obavy a předsudky vůči akciím hodili za hlavu. Podle studie uskutečněné Německým institutem pro akcie (DAI) se 12,4 milionu lidí angažovalo na burze. Takové číslo posledních dvacet let Německo nepamatuje. Prakticky každý šestý investoval do akcií. „Číslo odpovídá podílu 17,5 % obyvatelstva ve věku od 14 let,“ konstatovali zástupci DAI.


Mohlo by vás zajímat: Britský trh a pojištění podle kilometrů. Jaký je aktuální vývoj?


Mladí jsou aktivní

Obzvláště agilní byla skupina mladé populace ve věku do 30 let. Bezmála 600 000 mladých lidí se loni odvážilo proniknout na burzu, což znamenalo meziroční plus 67 % a s odstupem nejsilnější zájem mezi věkovými skupinami. V žádném jiném roce od 1997, kdy DAI se sběrem dat začala, nebylo možné změřit tak vysoký meziroční přírůstek mezi mladou generací Němců.

Ale odkud pramení ten náhlý zájem mladých o burzu? Je za tím třeba zvyšující se povědomí, že kvůli historicky nízkým úrokům už nemají akcie alternativu, nechce-li člověk prodělat? Je to možné, protože éra nízkého úročení je už příliš dlouhá.


Mohlo by vás zajímat: Petr Pecina: Osobní setkání s klienty nic nenahradí


Ale mnohem větší roli v příklonu k akciím by mohla hrát koronavirová pandemie. Vedle kýženého finančního efektu, který může investice volných prostředků do akcií přinést, se „díky“ omezení během pandemie dostalo mladým investorům i dalšího důležitého faktoru: měli na to čas. Zavřené restaurace, odvolané dovolené, žádné nákupní horečky – to vše znamenalo více peněz zůstávajících v peněženkách Němců. Podle studie DZ Bank byla míra úspor v roce 2020 na historicky vysoké hodnotě 16 %. A volný čas v lockdownech zjevně využila populace k důkladnému úklidu ve svých financích.

Digitalizace pomáhá

Význam přitom má i postupující digitalizace, a ta hraje do not zejména mladým. Výhodné on-line brokerské platformy nepožadují žádné poplatky nebo jenom nízké sazby za uskutečněné transakce. Moderní aplikace s lákavým designem a vysokou funkcionalitou nabízejí snadný přístup na akciový trh. Nákup cenných papírů vyžaduje jen pár údajů a kliků. „Spoření prostřednictvím ukládání prostředků do akcií se ukazuje ve zcela novém světle. A očividně se trefilo do aktuální situace a zasáhlo mnoho lidí,“ komentovali trend zástupci DAI.

Své úlohy se zhostili i influenceři, youtubeři a aktivní lidé na různých internetových fórech, kteří toto téma objevili a uchopili. „A to je další věci, která oslovuje především mladé. Ta se touto cestou informuje a diskusemi s podobně postavenými a zaměřenými vrstevníky edukuje,“ připomínají zástupci DAI.

Ne všichni jsou však z tohoto boomu mládeže na burze nadšení a novému trendu otevření. Někteří experti varují dokonce před „mladými divochy“. Obávají se nezkušených „investorů“, kteří mohou strhnout další, což ve svém důsledku může vést ke katastrofě větších rozměrů vzdálené jakékoli ekonomické realitě. A to by znamenalo krach mnohých.


Mohlo by vás zajímat: Podcast: Pandemie jako hollywoodský film. Nové zkoušky zkvalitní trh


Skutečně stojí před mladými investory velká zkouška ohněm: první velká ztráta, a tedy také například léta trvající problém. Současně ale dějiny burzy ukazují, že kdo zůstane u investic a nadále šetří, otřepe se z takové krize za krátkou dobu a je zocelený a lepší. Protože jen ten, kdo vkládá prostředky dlouhodobě, může profitovat z „efektu úročení úroku“ a rozmnožit své jmění.

Investiční plán

DAI kalkuluje s ročním výnosem 6-9 % při investic do cenných papírů DAX. „Kdo například uloží 50 EUR do fondového plánu spoření měsíčně, dosáhne za 20 let z 12 000 investovaných EUR průměrné úspory cca 31 000 EUR.“ V tomto ohledu skrývají tradingové aplikace určité riziko, protože podle odborníků svádějí k co možná nejčastějším operacím. Současně ale noví makléři nabízejí i příznivé plány úspor spojené s fondy nastavené na dlouhodobé budování jmění pomocí menších částek, na něž jsou optimalizovány.

I americký stimulační balíček míří do akcií

Nedávno odhlasovaný stimulační balíček v USA, v jehož rámci se bude americkým občanům rozdávat až 1,9 bilionu USD, tedy individuálně asi 1400 USD, má být vyplacen v krátké době. Podle prezidenta Joe Bidena má příspěvek pomoci domácnostem pokrýt hypotéku nebo jiné náklady na živobytí během pandemie.


Mohlo by vás zajímat: 2020: Generali vykázala solventnostní poměr na úrovni 224 %


Ale podle Deutsche Bank, která si nechala udělat studii, pošlou zejména mladí lidé podstatnou část osobní dotace na burzu. Podle této analýzy totiž celá polovina respondentů ve věku 25-34 letech chce utratit 50 % získané částky za akcie. A populace 18-24 let nebo 35-54 let má podobný úmysl, akorát chce za cenné papíry utratit méně: 40, resp. 37 % stimulačního příspěvku. A i generace nad 55 let chce „poslat“ do cenných papírů 16 % z dotace.

On-line studie tedy přinesla závěr, že nynější iniciativa americké administrativy může na burzu napumpovat dodatečných 170 miliard USD. Už předchozí příspěvky v těžkých časech, jež dostali v nedávných měsících američtí občané, byly podle respondentů částečně využity na nákup akcií: 53 % dotázaných připustilo, že po obdržení peněž navíc určitou část tímto způsobem utratili.

Noví retailoví investoři jsou v USA považováni za hlavní motor akciového trhu v posledních letech. Loni byli dokonce označováni jako „retailová vlna“. Podle výzkumu více než polovina oslovených loni své prostředky do akcií zvýšila, přičemž skoro polovina z nich (45 %) loni současně investovala tato poprvé.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

Související články