Fúze AON s Willis Towers Watson nakonec neproběhne! Proti byly americké úřady


			Fúze AON s Willis Towers Watson nakonec neproběhne! Proti byly americké úřady

Globální společnosti Aon a Willis Towers Watson zrušily překvapivě dohodu o fúzi. Ta se měla uskutečnit výměnou akcií v hodnotě téměř 30 miliard dolarů (asi 653 miliard Kč). Důvodem jsou úřední námitky, které vzneslo americké ministerstvo spravedlnosti. Největší pojišťovací makléř na světě tak nevznikne.

Spojení AONu, druhé největší makléřské společnosti na světě, s firmou Willis Towers Watson, makléřem číslo 3, mělo znamenat zrod největšího světového hráče mezi pojišťovacími makléři, jenž předstihne hlavního konkurenta Marsh & McLennan Cos. Inc., A to i přesto, že ten v nedávné době koupil společnost Jardine Lloyd Thomson Group PLC, dalšího aktéra v TOP 10 největších globálních makléřů. Podle dohody z loňského dubna měli akcionáři společnosti Willis Towers Watson získat za jednu svoji akcii 1,08 akcie firmy Aon. To odpovídalo hodnotě 232 dolarů za akcii a pro akcionáře firmy Willis to mělo předsatvovat 16% zisk. Po dokončení dohody současní akcionáři firmy AON měli vlastnit zhruba 63 % sloučené firmy. Akcionáři Willis Towers Watson zbývajících 37 %.


Mohlo by vás zajímat: Covid-19 byl vloni druhou nejčastější příčinou smrti!


Tato fúze, která byla pozitivně hodnocena antimonopolními úřady v Evropě a ve zbytku světa, v červnu narazila na velkou překážku, když ji americké ministerstvo spravedlnosti zažalovalo, čímž ji defacto zablokovalo. Argumentem bylo, že by se snížila konkurence a zvýšily se ceny. Ministerstvo spravedlnosti rovněž tvrdilo, že spojení dvou velkých pojišťovacích makléřů by poškodilo hospodářskou soutěž v oblasti zprostředkování zajištění, plánování důchodů a penzí a soukromé zdravotní péče.

„Navzdory pozitivním regulačním reakcím po celém světě, včetně nedávného schválení našeho spojení Evropskou komisí, jsme se dostali do slepé uličky s americkým ministerstvem spravedlnosti, které přehlíží fakt, že naše společnosti působí v celém spektru ekonomických služeb. Jsme přesvědčeni, že fúze by urychlila společnou schopnost inovace, která by ve složité době pandemické krize byla ku prospěchu klientů. Neschopnost zajistit urychlené vyřešení soudního sporu nás přivedla do tohoto bodu,“ uvedl generální ředitel společnosti Aon Greg Case.


Mohlo by vás zajímat: Markéta Šichtařová: Progresívně-levicová teorie selhává…


Podle interních informací společnost Aon viděla riziko zdlouhavého soudního procesu trvajícího možná až devět měsíců, který by uzavření transakce posunul až do roku 2022. Z toho důvodu tak vzniklo rozhodnutí o zrušení celé fúze. Společnosti pak uvedly, že ukončí současný soudní spor s americkým ministerstvem spravedlnosti a Aon zaplatí společnosti Willis 1 miliardu dolarů jako odstupné. Postoj ministerstva spravedlnosti se podle firmy AON až pozoruhodně vymyká zbytku globální regulační praxe, a pokud by došlo k soudu, byl AON přesvědčen, že by spor vyhrál. „Bohužel, i když jsme žádali o urychlený soud, současný postup ministerstva spravedlnosti by nás pravděpodobně dovedl až do ke konci roku 2022. Pohled ministerstva spravedlnosti přinejlepším ukazuje na zásadní nepochopení trhu,“ uvedl Greg Case.

„Musím ocenit odolnost a nasazení celého týmu firmy Willis Towers Watson. Tato zkušenost se odrazí v tom, že budeme lépe sloužit našim klientům v oblasti personálních zdrojů, rizik a kapitálu," řekl generální ředitel společnosti Willis Towers Watson John Haley. „Do budoucna se budeme i nadále soustředit na naše klienty a akcionáře. Jsme přesvědčeni, že máme dobrou pozici, abychom mohli energicky konkurovat napříč našimi podniky po celém světě, a budeme pokračovat v zavádění důležitých inovací na trh. Vážíme si a hluboce respektujeme všechny kolegy ze společnosti Aon, které jsme během tohoto procesu poznali,“ dodal Haley.


Mohlo by vás zajímat: Vladimír Mráz: Kooperativu jsme postavili na zelené louce. Dnes jsem na ni hrdý!


AON rozvinul svůj domácí i mezinárodní obchod výrazně v devadesátých letech a v první dekádě po přelomu století, když se mu povedla série sofistikovaných transakcí.  Ačkoli firemní kořeny jsou v Chicagu, kde je také společnost na trhu do současnosti silná, přenesl sídlo v roce 2012 do Londýna, aby využil podstatných daňových úlev. AON je přední světový poskytovatel rizikového managementu, pojišťovací a zajišťovací makléřská společnost, společnost zaměřená na lidské zdroje. AON hledá řešení inovativní a efektivní cestou pro své klienty ve více, než 120 zemích prostřednictvím světových zdrojů a technických znalostí.


Mohlo by vás zajímat: PwC: Dvě třetiny zaměstnanců nepřestávají pracovat ani o dovolené či víkendu


Willis Towers Watson je původem z Londýna, ale významně posílil expanzí na americký trh díky akvizici společnosti Corroon & Black Corp. v roce 1990. Willis je přední nezávislý zprostředkovatel a konzultant v oblasti risk managementu a nabízí i obchodní a poradenské služby týkající se pojištění. Zabývá se všemi typy pojištění, přičemž není spojen s žádným výhradním pojistitelem. Willis Group je zastoupena prostřednictvím téměř 20 000 zaměstnanců ve více než 400 kancelářích ve 120 zemích světa.

Zdroj: REUTERS

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články