Klimatické změny a protekcionismus ruší spánek investorů


			Klimatické změny a protekcionismus ruší spánek investorů
26.2.2020 Zahraničí

Globální témata motivují odpovědné investory ke zdrženlivému rozhodování o ukládání peněz s ohledem na budoucnost lidstva. Současně však skrývají rizika. Vyplynulo to z loňské studie poradensko-servisní společnosti Aon v Německu.

Pro velké investory hraje trvale udržitelný rozvoj stále větší roli při rozhodování o jejich finančních injekcích. Současně ale velká témata jako změna klimatu, přírodní katastrofy, a také nacionalismus nebo protekcionismus přinášejí stále více starostí. Na dotaz, z čeho mají investoři těžké spaní, jsou zmiňovány nejčastěji právě tyto čtyři oblasti. Dokládá to výzkum uskutečněný německou společností Aon v létě 2019 mezi 229 investičními institucemi v Evropě, Kanadě a v USA.


Mohlo by vás zajímat: Miloš Velíšek: Konkurenční mír v autopojištění nikdy nezavládl, a proč taky


Jako jednoznačná jednička mezi hrozbami se v odpovědích objevovaly změna klimatu a přírodní katastrofy (67 %). Druhé místo zaujaly v reakcích respondentů nacionalismus a/nebo protekcionismus s 50 %. Za nimi následovaly problémy socio-ekonomické nerovnosti (38 %). Tato témata mají v sobě největší rizika pro investiční aktivity. Vedle nich je problém i s biodiverzitou, nedostatkem vody a katastrofami zapříčiněnými lidmi. Naopak málo znepokojivé téma představuje umělá inteligence (18 %).

„Naše studie jasně ukazuje nejen rostoucí význam zdrženlivého rozhodování při investování,“ prohlásil na okraj výsledků výzkumu Fred Marchlewski, šéf společnosti Aon Hewit GmbH. „Rovněž z ní zřetelně vyplývá, jaká aktuální globální témata mohou ovlivňovat rizika a šance investičního portfolia. A tady je prostor pro nová řešení a smart risk management.“  Z dalších jmenovaných rizik zmiňovali přední investoři rovněž rasové konflikty nebo nerovnost pohlaví. Obě jmenovaná nebezpečí se objevovala u více než pětiny respondentů.

Zdroj: www.aon.com

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články