Po forenzním auditu VZP, byli odvoláni další zaměstnanci


			9.3.2016, 15:19
9.3.2016 Pojistný trh

Výsledky forenzního auditu IT zakázek zapříčinily ukončení výkonu funkce náměstkyně pro ekonomický úsek Markétě Slavíkové a hlavnímu analytikovi Tomášovi Červinkovi, jehož pozice byla celkově zrušena. Podle mluvčího VZP, Oldřicha Tichého, audit nepotvrdil porušení zákona, ale jednoznačně nevyvrátil potencionální možnost střetu zájmů.

Loni na začátku října, se ředitel pojišťovny VZP, Zdeněk Kabátek, rozhodl nařídit rozsáhlou interní kontrolu, zaměřenou na zadávání zakázek IT. Důvodem bylo upozornění reportéra Českého rozhlasu, Janem Kroupou, že by někteří zaměstnanci pojišťovny, mohli být ve střetu zájmů.

Na základě vyšetřování ředitel už loni v říjnu odvolal tři manažery IT v reakci na informaci, že jim firma Hewlett-Packard (HP) platila zájezdy do rakouských Alp. Letos v lednu bylo dalších pět zaměstnanců odstaveno z funkce poté, co interní kontrola pochybnosti o možném střetu zájmů nevyvrátila.

Výrobce výpočetní techniky dostával od pojišťovny část zakázek bez veřejné soutěže. Ředitel Zdeněk Kabátek dal proto provést mimořádný audit IT zakázek od roku 2006.

„Celkem externí forenzní audit prověřoval pochyby týkající se sedmi stávajících zaměstnanců VZP. U ostatních nebyly shledány důvody pro další opatření pracovně-právního charakteru. Všem už dříve ředitel VZP uložil finanční postih, a to až ve výši řádově desítek tisíc korun,“ uvedl Tichý k odvolání dvou vrcholových pracovníků. Připomněl, že Kabátek se stal ředitelem VZP v prosinci 2012, což znamená, že pochybnosti týkající se onoho střetu zájmů, spadají prakticky do kompetence výhradně do období ředitele před Kabátkem.

Prověřovací činnost se týkala především zaměstnanců, kteří se účastnili projektu „Vrcholová řešení“ pořádaného společností Hewlett-Packard v letech 2010 – 2013. Dle informací Českého rozhlasu, někteří manažeři VZP vyjížděli za peníze HP do Alp nejméně od roku 2009. Poslední písemně doložený „výlet“ byl v roce 2013.

Zdeněk Kabátek společnost HP písemně vyzval, aby takové aktivity ve vztahu k zaměstnancům VZP ukončila. „Jakékoli nabízení individuálních výhod, které nejsou stanoveny ve smlouvě, považujeme za pokus o ovlivňování našich zaměstnanců,“ napsal. Ředitel dále žádal informace, kteří zaměstnanci, kdy a kde se těchto událostí účastnili. Tichý uvedl, že na otázky dodnes nedostal konkrétní věcnou odpověď.


Čtěte také: Radiožurnál upozornil na podezření z korupce ve VZP [aktualizováno]


 

Za posledních 8 let, tedy od roku 2008, získala společnost Hewlett-Packard od VZP zakázky zhruba za 3 miliardy korun. Většina z nich byla zadána bez otevřené soutěže formou tzv. jednacího řízení bez uveřejnění.

„Na IT zakázky v jednacím řízení bez uveřejnění vyžaduje současné vedení odborný či znalecký posudek, který odůvodní oprávněnost. A to přesto, že zákon o veřejných zakázkách to neukládá,“ řekl Tichý.

VZP podle něj využívá jednacího řízení bez uveřejnění pro IT zakázky méně, než třeba ministerstva, která ho podle NKÚ využijí v 62 % zakázek, u VZP činil podíl těchto zakázek 58 % v letech 2009 – 2015.

Zejména v posledních letech se projevuje trend omezování závislosti na společnosti Hewlett-Packard, zatímco v roce 2009 bylo s ní uzavřeno 40 smluv, v roce 2013 deset smluv a loni jen osm smluv,“ shrnul mluvčí.

HP přitom čelil podezření z možné korupce v Polsku a Rusku. Podle informací Radiožurnálu, jeho bývalí manažeři využívali uplácení, aby získali lepší zakázky na dodávky pro stát.

Zdroj: Lidovky.cz

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články