Podnikatelská pojištění vylepšují bilanci neživotního pojištění


			Podnikatelská pojištění vylepšují bilanci neživotního pojištění
31.10.2012 Pojistný trh

Podnikatelské pojištění pokračovalo v růstu srovnatelným s předchozím rokem. Výsledkem je téměř 10 miliard pojistného, což je o 2,2% více než před rokem. Podobného navýšení bylo dosaženo i z pohledu běžného roku. Růst o necelá 2% znamená 18,2 miliardy pojistného. Ovšem samotné 2. čtvrtletí zaznamenalo stagnaci, když bylo dosaženo jen o 700 tisíc pojistného více, než za stejné období roku 2011.

Postupně nejspíš ubývá uzavírání tzv. „spekulativních pojištění“. Bylo sjednáváno s motivací přípravy pojistného podvodu, kdy část podnikatelů zamýšlela řešit případné problémy v podnikání iniciováním pojistné události. Pojišťovny již před časem identifikovaly toto nebezpečí a mnohem důkladněji prověřují pojistné události, při kterých dojde ke zničení celého nebo převážného majetku společnosti. Situace se však může zhoršit vzhledem k nejistotě v souvislosti s probíhající dluhovou nestabilitou. Přesto však nepředpokládáme podobný nárůst těchto pojištění, jako v předchozím případě.

Pozitivním důsledkem krize se stalo to, že řada firem začala chápat pojištění jako vhodný nástroj zabezpečení rizik v případě nedostatku vlastních rezerv. Existuje však i část podnikatelů, kteří význam pojištění podceňují, a chápou jej jako zbytné. Pokud se dostávají do ekonomických potíží, svoje pojištění stornují. Nepřijímají přitom argument, že případná nečekaná událost může v jejich případě znamenat i ukončení činnosti firmy.

Nicméně toto „uvědomění“ není jedinou příčinou růstu podnikatelských pojištění. Část z toho jde i na vrub postupování pojistného jiným pojišťovnám. V důsledku je tento objem započítán na „obou“ stranách. Porovnáním hodnot s postoupeným a nepostoupeným pojistným odhadujeme, že tento vliv může dosahovat 3-4% celkového objemu a od loňska se zhruba o 0,7%b zvýšil. Po této úpravě by tak byl reálný růst o něco nižší (asi 1,5%), ovšem byl by to stále ještě růst.

V oblasti podnikatelských pojištění vládla v 1. pololetí celkem výrazně Kooperativa. Dokázala růst rychleji než její největší konkurent Česká pojišťovna a svoji vedoucí pozici tak upevnila. Konkrétně získala o 160 miliónů pojistného více, což je navýšení o 5,1% a růst tržního podílu o 0,9%b. Česká pojišťovna rostla o 50 miliónů, což je meziročně o necelá 2% více a na trhu nepatrně ztratila o méně než 0,1%b. Třetí nejsilnější pojišťovnou je již od 3. čtvrtletí 2010 Generali a svoji pozici i přes pokles stále drží (-20 miliónů, 1,4%, ztráta podílu o 0,4%b). Čtvrtá Allianz se jí však nepřiblížila, protože ztrácela výrazně více (-90 miliónů, -8,8%, ztráta tržního podílu o 1,1%b). Ostatní pojišťovny v TOP10 posilovaly: ČSOB Pojišťovna (+20 miliónů, +2,7%, a růst podílu menší než 0,1%b), UNIQA (+20 miliónů, +4,1%, růst podílu o 0,1%b) a ČPP (+30 miliónů, +7,1%, růst podílu o 0,2%b). Menší pojišťovny celkově také poměrně výrazně posílily (+40 miliónů, +9,1%, růst souhrnného podílu o 0,3%b). Stále jim však nepatří ani dvacetina trhu. Z této skupiny rostly především ECP, Triglav, Wüstenrot, Maxima a HVP. Naopak se nedařilo pojišťovně Slavia.

Silnější skupinou je po 2. čtvrtletí pro tento segment pojištění VIG, přestože po 4. čtvrtletí 2011 to byla VIG. Rozdíl je však velmi malý (60 miliónů). Je to díky „nevyvážeností“ výkonů Kooperativy v průběhu roku. Tento vývoj se opakuje po několik posledních let.

Následující přehled dokumentuje vývoj objemu pojistného a tržního podílu nejsilnějších pojišťoven v pojištění podnikatelů za posledních čtyři roky (pojistné v miliónech CZK, „%“ značí tržní podíl, poslední sloupec obsahuje pořadí).

Tabulka ukazuje, že trh je v oblasti podnikatelských pojištění relativně klidný. Pojišťovny drží svoje pozice a tak jediným zajímavým jevem je oslabování některých z nich. Nejvýrazněji to platí pro Kooperativu, ale příliš se nedaří ani Generali a Allianz. Z této skupiny trvaleji mírně posiluje jen UNIQA.

Kateřina Lhotská

NES Czech s.r.o.

Zdroj: NESS Czech s.r.o.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články