Podzim ve znamení následného vzdělávání na pojištění


			Podzim ve znamení následného vzdělávání na pojištění
5.11.2021 Pojistný trh

Následné vzdělávání na pojištění je dle § 59 povinné pro všechny zprostředkovatele pojištění v rozsahu 15 hodin každý následující rok po absolvování zkoušky. Za okny máme podzim a od 1. listopadového dne do konce roku zbývá pouhých devět týdnů, je tak na čase se touto povinností začít seriózně zabývat.

Aktuální sdělení je to především pro desítky tisíc osob, které zprostředkovávají pojistné produkty a podléhají konkrétní zákonné povinnosti. Věřte nevěřte, často se ještě setkám s poradci, pro které je to novinka a zatím tomu nevěnovali pozornost. Pro vás mám dobrou zprávu: Když začnete dnes, stačí 15 minut denně a na Silvestra máte klid! Ale musím také konstatovat, že evidujeme poradce, kteří již zákonnou povinnost splněnu mají a mohou se nyní do konce roku plně věnovat obchodům a klientů.

Co ukládá legislativa v podobě zákona č. 170/2018 Sb.?

Konkrétně dva paragrafy, které hovoří o následném vzdělávání (NVP) a jsou důsledkem transpozice směrnice EU 2016/97, o distribuci pojištění (Insurance Distribution Directive, „IDD“).


 § 59

Následné vzdělávání[1] 

  1. Rozsah následného vzdělávání činí alespoň 15 hodin v každém kalendářním roce. Následné vzdělávání je zaměřeno na prohlubování odborných znalostí a dovedností podle skupiny odbornosti osoby uvedené v § 55.
  2. Prvním kalendářním rokem, kdy osoba uvedená v § 55 musí absolvovat následné vzdělávání, je kalendářní rok následující po kalendářním roce, ve kterém tato osoba úspěšně vykonala odbornou zkoušku, v případě odbornosti pro distribuci zajištění kalendářní rok následující po kalendářním roce, ve kterém tato osoba prokázala získání odborných znalostí a dovedností pro distribuci zajištění podle § 56 odst. 4. Jestliže tak nemohla učinit ze závažného důvodu, musí tato osoba absolvovat následné vzdělávání bez zbytečného odkladu poté, co tato překážka odpadla.

 § 60

Oprávnění provádět odborné zkoušky a pořádat programy následného vzdělávání[2]

Provádět odborné zkoušky a pořádat programy následného vzdělávání pro distribuci pojištění může pouze akreditovaná osoba.


Mohlo by vás zajímat: Sloupek Kateřiny Lhotské: Co může po volbách „zatopit“ pojistnému sektoru?


Významné změny

Od 1. prosince 2018 doznal trh pojišťovacích služeb značných změn. Ty jsou důsledkem transpozice směrnice IDD. Předkladatelem zákona bylo Ministerstvo financí, dohled již provádí Česká národní banka (ve VECTORU už s tím máme vlastní zkušenost). Jako akreditovaná osoba doposud čekáme na dohledový benchmark ČNB, který bude tuto oblast vzdělávání více upřesňovat. Diskuse se vedou i v rámci České  asociace společností finančního poradenství a zprostředkování, kde jsou 3 akreditované osoby v pozici přidruženého člena. Z evidence ČNB vyplývá, že doposud akreditovala 23 subjektů, kterých se tato specifická forma vzdělávání týká. Jejich seznam je k nalezení ZDE.


Mohlo by vás zajímat: ČAP k 3Q 2021: Léto přineslo enormní růst majetkových škod


Pohled do praxe následného vzdělávání

Z výše uvedeného textu je zřejmé, že následné vzdělávání je novinkou nejen pro poradce a akreditované osoby, ale také pro banky, pojišťovny a pojišťovací makléře, ale třeba také pro prodejce aut, kteří sjednávají pojištění motorových vozidel, aby si šťastný majitel mohl při koupi vozu sjednat také povinné ručení a odjet ihned se svým novým miláčkem.

Již nyní je možné na webových stránkách akreditovaných osob najít různé formy následného vzdělávání. Najdete zde 2 základní rozdělení, někdo nachystal a nabízí prezenční formu, která má v době vládních hygienických opatření omezenou možnost poskytování. Nevíme, co přinesou příští dny a nový ministr zdravotnictví. Druhá forma je distanční. Jedná se různé formy e-learningu a samostudia. V některých případech je distančně nabízeno i vzdělávání v podobě videa. Z mé vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že e-learning a samostudium není často moc přitažlivé oproti videu, kde máte výklad lektora formou moderovaného rozhovoru. Dnes je velmi populární například podcast, kdy si mohu kdekoliv a kdykoliv pustit do sluchátek to, co mě zajímá. Pro zajímavost se také podívejme, jak vypadá struktura zkoušek v případě VECTORU.

Podzim ve znamení následného vzdělávání na pojištění 1


Mohlo by vás zajímat: ČAP Insurance talk: U mikrofonu Martin Diviš


Plánování versus prokrastinace

Jaké jsou naše zkušenosti s poradci? Odpověď mi dává statistika objednávání zkoušek na pojištění. Největší zájem o termíny byl v květnu 2021, těsně před tím, než skončilo přechodné období. Odkládání je silná stránka mnoha poradců, jsou totiž mistři prokrastinace.

Podzim ve znamení následného vzdělávání na pojištění 2

Vzdělávání ale přece není o tom splnit 15 hodin. Vzdělávání je dlouhodobý proces. Rozdělte si látku do kratších stravitelných bloků. Hlavně začněte už nyní. Nenechávejte vše na Silvestra. Když začnete hned, stačí vám věnovat vzdělávání jen 15 minut každý den. To není tak strašné nemyslíte?


Mohlo by vás zajímat: Šichtařová a Vavruša: Jak hasit požár povodní? Děti jsme pustili do jámy lvové


A co se stane, když 15 hodin nesplním?

Zde přidáváme dvě stanoviska[3], která s uvedenou problematikou souvisí. Podle § 59 zákona č. 170/2018 Sb. o distribuci pojištění a zajištění, rozsah následného vzdělávání činí alespoň 15 hodin v každém kalendářním roce. V případě nesplnění této podmínky vás obvykle vaše společnost odregistruje z ČNB a znemožní vám nadále vykonávat danou činnost. Pro obnovení registrace je pak nutné splnění všech zákonných náležitostí.

Podle § 122 odst. 2 zákona č. 170/2018 Sb. o distribuci pojištění a zajištění, ten, kdo měl k 1.12.2018 nepřetržitou praxi alespoň 3 roky nemusel dokazovat všeobecné znalosti (maturitní zkoušku). Pokud by ale nestihl absolvovat následné vzdělávání na pojištění a bude odregistrován z ČNB, tato výjimka s praxí už se neuplatní (protože výmazem z ČNB fakticky přerušil tuto činnost). Takové osoby budou muset před novou registrací u ČNB prokázat všeobecné znalosti maturitním vysvědčením.

Závěr

Na začátku článku jsem citoval jen 2 paragrafy zákona a nyní vidíte, jaký obrovský dosah mají a co všechno zahrnují. V každém případě mohu konstatovat, že následné vzdělávání se stane důležitou součástí povinnosti každého zprostředkovatele pojištění. Až další měsíce nám ukážou, co konkrétního nabízí 23 akreditovaných osob a co poptává trh. Finanční poradci se každoročním následným vzděláváním připojují k dalším profesím, které se průběžně vzdělávají a prohlubují si svoje znalosti. Mám na mysli třeba školení řidičů z povolání. Tímto trh jednoznačně směřuje k profesionalizaci a celoživotnímu vzdělávání.

Ing. Miroslav Škvára, MBA
Vedoucí obchodního oddělení
VECTOR Certifikace s.r.o.


[1] https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2018-170#cast5
[2] https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2018-170#cast5
[3] Stanovisko vyjadřuje názor odborníků VECTOR Certifikace. Česká národní banka, soud a případně i bankovní rada České národní banky mohou zaujmout odlišný názor. 

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články