ČKP: POVIndex společnosti Broker Consulting se liší od celotržních dat


			ČKP: POVIndex společnosti Broker Consulting se liší od celotržních dat
4.5.2021 Produkty

V médiích se objevují informace, že dochází ke zlevňování povinného ručení, konkrétně, že povinné ručení zlevnilo o 160 Kč na aktuální průměrnou výši 6522 Kč. Viz následující zpráva ČTK – Index: Povinné ručení v březnu v průměru zlevnilo o 160 Kč.

Tento závěr je uskutečněn pouze na základě dat o vývoji pojistného jedné makléřské společnosti, která vydává zmíněnou zprávu, pouze za jednu konkrétní značku a modelovou řadu vozidel (byť nejčastěji zastoupenou). Oproti tomu Česká kancelář pojistitelů disponuje daty o všech vzniklých pojistných smlouvách a všech škodách řešených z povinného ručení, ze kterých jí mj. zákon ukládá zpracovávat statistiky pro účely pojištění odpovědnosti. Proto i v přehledu vývoje pojistného se na rozdíl od výše uvedeného indexu POV vychází u České kanceláře pojistitelů ze všech pojištěných vozidel, zohledňují se dále veškeré aspekty slev a přirážek včetně systému bonus – malus.


Mohlo by vás zajímat: Tři druhy pojišťoven z pohledu pojištění osob (1. díl)


Z tohoto komplexního přístupu vychází hodnota průměrného pojistného na konci roku 2020 ve výši 3121 Kč, což představuje nárůst o 4,7 % proti situaci na konci roku 2019, kdy hodnota průměrného pojistného dosáhla 2980 Kč, a meziročně se tak průměrné pojistné navýšilo o 141 Kč. Podobným tempem jako v roce 2020 rostlo průměrné pojistné i v roce 2019, kdy se jednalo o 4,5% růst. Ani z pohledu nejnovějších údajů během roku 2021 nedochází k poklesu pojistného, když ke konci 1. čtvrtletí 2021 dosáhla jeho hodnota 3137 Kč, což představuje oproti situaci konce roku 2020 nárůst o dalších 16 Kč, resp. o 0,52 %. Důvodem takto diametrálně odlišných výsledků je skutečnost, že POV index vytvářený a prezentovaný makléřskou společností vychází pouze z části všech pojištěných vozidel, zatímco v případě České kanceláře pojistitelů se vychází z kompletních dat celého trhu.


Mohlo by vás zajímat: ČAP k 1Q 2021: Tempo růstu trhu znatelně zpomalilo!


Celou situaci lze přirovnat k přístupu, pokud by se hodnota inflace v ekonomice počítala pouze na základě ceny jednoho, byť velmi často kupovaného, zboží (např. pečiva) a to ještě v jednom obchodním řetězci. Z této dílčí informace nedává příliš smysl zobecnit celkovou inflaci v celé ekonomice. Nevhodnost podobného přístupu pro povinné ručení potvrzuje právě zásadní rozdíl ve vývoji průměrného pojistného mezi oběma přístupy. Hodnota pojistného za jeden vybraný, byť často používaný model vozidla, nemůže být pro čtenáře vypovídající tak, jako kompletní informace o průměrné ceně se zahrnutím všech aspektů včetně vlivu bonus – malusu. To, že prezentovaná hodnota POV indexu je cca dvojnásobná proti průměrnému pojistnému za celý trh dle ČKP lze dovodit tak, že vliv bonusu – malusu, který je ale pro výslednou cenu zcela zásadní, není v indexu POV vůbec zohledněný.

Petr Jedlička
Vedoucí oddělení pojistné matematiky a analýz ČKP a ČAP

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články