Inovace ČKP: Horoskop jako nový faktor segmentace POV


			Inovace ČKP: Horoskop jako nový faktor segmentace POV
1.4.2018 Produkty
Provedená aktualizovaná analýza České kanceláře pojistitelů ukázala, že technické výsledky povinného ručení se zásadně liší podle toho, v jakém znamení zvěroktruhu se klient narodil. Nejčastějšími viníky nehod jsou Raci a Berani. Oproti tomu Střelci, u kterých bychom vyšší nehodovost očekávali, bourají průměrně. Pozitivně se pak na četnosti nehod projevuje rozvážná povaha znamení Vah a Ryb.

Již tak nepříznivou bilanci povinného ručení, kdy na každých 100 Kč pojistného připadá v průměru 113 Kč škodních a dalších nákladů, totiž nejvíce negativně ovlivňují klienti narození ve znamení Raka (na 100 Kč pojistného připadají náklady ve výši 116 Kč) a Berana (115 Kč na 100 Kč pojistného).

„Lidé ve znamení Berana překypují životní energií, jsou průbojní a ambiciózní, což ovlivňuje i styl jejich jízdy. Oproti tomu u řidičů narozených v harmonickém znamení Raka je jejich vyšší nehodovost překvapivá,“ uvádí Petr Jedlička, hlavní pojistný matematik ČKP.

„Narozeným ve znamení Střelce vládne oheň, ve svém jednání jsou přímočaří a vyhledávají dobrodružství, proto by se dalo očekávat, že budou kralovat i žebříčku nehodovosti – ale není tomu tak,“ dodává Lukáš Houska, analytik ČKP. V nadprůměrně vyšší škodovosti je předčí Vodnáři, Býci, Lvi a Štíři. Naopak relativně nejpříkladněji se na silnicích chovají pojistníci ve znamení Vah a Ryb a částečně také klienti ve znamení Panna a Kozoroh.


Mohlo by vás zajímat: ČAP: Pojištění odpovědnosti má každý 11. živnostník


Následující tabulka ukazuje konkrétní úroveň škod na korunu pojistného. Tedy např. platí, že Berani za každou zaplacenou stokorunu pojistného stojí pojišťovny 115,2 Kč na škodách a dalších nákladech, zatímco u znamení Váhy na každých 100 Kč pojistného připadá v průměru „pouze“ 108,8 Kč škodních a dalších nákladů.

Beran

115,2 %

Býk

113,8 %

Blíženci

110,6 %

Rak

116,3 %

Lev

113,4 %

Panna

110,5 %

Váhy

108,8 %

Štír

113,1 %

Střelec

112,5 %

Kozoroh

110,5 %

Vodnář

114,1 %

Ryby

109,3 %

Negativní zprávu ale představuje, že přes uvedené rozdíly objem škodních a dalších nákladů převyšuje pojistné u všech znamení, a to včetně těch nejméně rizikových. „Česká kancelář pojistitelů bude bedlivě sledovat, jak rychle se tato pojistněmatematická novinka uplatní v konkrétních produktech povinného ručení zacílených na specifická znamení zvěrokruhu. Je otázkou, jestli rozšiřující se segmentace může zvrátit nepříznivý vývoj bilance povinného ručení. Ledaže by se rodilo více Vah a Ryb,“ uzavírá Petr Jedlička.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články