Pojistných podvodů za první pololetí není o moc více

22.7.2016 Pojistný trh

Každoročně detektivové v pojišťovnách odhalí tisíce pokusů o pojistný podvod za miliony korun. Lidé ve většině případů spíše panikaří a domýšlí upravená fakta, která jsou ve finále spíše nesmyslná. Jen málo případů pokusu o pojistný podvod, bylo od začátku promyšlených. Kdo by dobrovolně boural autem, nebo podpaloval vlastní barák, že.

Nejvíc případů o pojistný podvod, zaznamenala Allianz. Za první pololetí tohoto roku, odhalila na 1432 případů, dohromady za 158 milionů korun. Oproti období v loňském roce, zaznamenala nárůst o 29 milionů korun.

Na druhém místě v počtu odhalených pojistných podvodů, je Kooperativa, která zaznamenala 1250 pokusů s celkovou hodnotou 360 milionů korun, což je ještě větší objem uchráněných peněz, než v Allianz. Za loňský rok sice počet případů čtyřnásobně vzrostl, ale objem peněz byl oproti letošnímu období dvojnásobně menší.

Detektivové v UNIQA pojišťovně odhalili 521 případů pojistného podvodu za 2,8 milionů korun. Pojišťovna UNIQA oproti loňskému roku, hlásí meziroční pokles o celých 16 %, což je nejnižší procento odhalených pojistných podvodů za posledních 6 let.

Česká podnikatelská pojišťovna odhalila 470 případů pokusu o spáchání pojistného podvodu za celkovou sumu 23,5 milionů korun.

Česká pojišťovna odhalila podvody za 282,4 milionů korun a zaznamenala nárůst o více, než 18 milionů korun. Nárůst odhalených pojistných podvodů však může být z části způsoben i efektivnějšími vyšetřovacími metodami detektivů.

Obecně je nejvíce pojistných podvodů evidováno ve Středočeském kraji, Praze a na severní Moravě. Největší počet pokusů o pojistný podvod, se týká povinného ručení a havarijního pojištění (asi 70 %).

Pojistný podvod je trestný čin, za který může být pachatel odsouzen k trestu odnětí svobody ve výši až deset let.

Pro názornost odhalených absurdních pojistných podvodů přikládáme pár příkladů.

Černá kočka nosí smůlu

Známou pověrou o černé kočce přes cestu a následné smůle se zřejmě nechal inspirovat mladík z Karlovarského kraje. České pojišťovně totiž nahlásil autonehodu, kterou zavinilo právě toto magické a pověrami opředené zvíře. Při podvečerní cestě ze zaměstnání mu černá kočka nečekaně vběhla pod kola jeho SUV. Mladý muž se lekl, strhl volant a kolem vjel do propadlé kanálové vpusti. Následkem nárazu došlo k poškození nejen kola, ale také tlumiče a nápravy. Náraz byl tak silný, že došlo i k prasknutí čelního skla. Zkrátka černá kočka přes cestu opravdu znamená smůlu, v tomto případě za několik desítek tisíc korun. Pracovníkům pojišťovny se zdála výpověď řidiče podezřelá. Na nehodu se tedy „podívali“ blíže. Po prohlídce místa nehody a analýze nehodového děje ve speciálním programu učinili závěr, že k nehodě nemohlo popsaným způsobem dojít. To potvrdil i soudní znalec. Při konfrontaci se zjištěnými skutečnostmi se mladý řidič přiznal, že si autonehodu vymyslel. Automobil si totiž vypůjčil od svého otce a chtěl kamarádům ukázat, co ta „jejich kára umí“. Jeho rychlá jízda na poli plném hlubokých výmolů si samozřejmě vybrala svou daň v podobě poškození vozu. A aby nemusel doma přiznat svou hloupost, vymyslel si pohádku o černé kočce.

Nehoda není náhoda

Po dopravní nehodě jednomu z řidičů došlo, že mu před měsícem skončil leasing a tím pádem i autopojištění. Okamžitě po nehodě proto využil možnosti sjednat si online pojištění u Allianz a následně se snažil získat pojistné plnění. Aby vše odpovídalo, pokusil se pozměnit čas vzniku škodní události na záznamu o nehodě a také na záznamu policie tak, aby vytvořil dojem, že v době havárie bylo jeho vozidlo pojištěno. Špatně čitelné údaje na záznamech však zaujaly vyšetřovatele, kterým policie potvrdila, že čas vzniku nehody neodpovídá.

Zajímavostí je to, že klient – zřejmě ve stresu – pozměnil termín vzniku nehody jinak, než by potřeboval. Ani za předpokladu, že by pokus o podvod nebyl odhalen, by tedy nárok na pojistné plnění nevznikl. I tehdy by musel veškeré škody jak na svém, tak na ostatních poškozených vozidlech uhradit ze svého.

Loupež bez krádeže

Dalším příkladem toho, že podvodníci na sebe leckdy ukážou sami, byl případ údajného vloupání. Majitelce nemovitosti měli zloději odcizit šperky, starožitnosti a obrazy v hodnotě přes půl milionu korun. Vyšetřovatele Allianz zarazila evidentní nervozita klientky při hlášení této pojistné události i její intenzivní tlak na rychlou výplatu pojistného plnění. Rozhodli se proto ženu navštívit, aby se zeptali na detaily vloupání, a domluvili si s ní schůzku. Že něco nehraje, bylo jisté už u vchodových dveří, kde si detektivové všimli obrazu, který žena nahlásila jako odcizený… Při snaze vysvětlit jim, jak je to možné, se klientka do svých tvrzení tak zamotala, že se nakonec k pokusu o podvod sama přiznala. Vedly ji k němu značné finanční problémy.

Zdroj: oPojištění

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články