Předsedkyně AČPM: Asociace se stala důstojným a uznávaným partnerem


			Předsedkyně AČPM: Asociace se stala důstojným a uznávaným partnerem

Před 25 lety zahájila svoji činnost Asociace českých pojišťovacích (AČPM). V březnu 1994 vzniklo toto sdružení z iniciativy českých kanceláří mezinárodních makléřských firem, které považovaly za klíčové, aby se konkurenční subjekty sdružily k prosazování společných profesních zájmů a ke kultivaci prestiže této nové profese ve sféře českých finančních služeb. Současné předsedkyně AČPM Jiřiny Nepalové jsme se zeptali, jak vnímá roli Asociace na tuzemském pojistném trhu.

Děkuji Vám, paní předsedkyně, že jste si udělala čas pro otázky odborného portálu oPojištění.cz. Když se podíváte do minulosti, co se podle Vás za těch 25 letAČPM podařilo a kde vidíte prostor pro zlepšení?

Pro AČPM bylo v začátcích nejdůležitější ukotvení profese pojišťovacího makléře na trhu. V porevoluční době na tuzemském trhu začali působit čeští i zahraniční makléři, vznikaly nové pojišťovny a měnily se majetkové poměry. Věděli jsme, že je důležité propojit myšlenky a úsilí členů asociace. Později jsme měli možnost reagovat na utváření legislativy, reagovat na negativní vlivy pro naší profesi a společně sestavovat určité predikce vývoje – nejen obchodní, ale také například risk managementu. Asociace se vždy velmi aktivně zapojovala do všech jednání na úrovni Ministerstva financí ČR, České národní banky a Parlamentu ČR, a výsledný zákon č. 38/2004 Sb. jen posílil roli AČPM jako obránce zájmů celé profese.

Hlavním posláním makléře by vždy měla být služba vedená ve prospěch klientů. To jsme se snažili ukázat a trpělivě jsme pracovali s faktickými argumenty směrem k firmám – potenciálním klientům a pojišťovnám. Byla to dlouhá cesta, mnoho úsilí, ale to je v pořádku. Výsledkem je totiž fakt, že dnes většina firem spoléhá na služby pojišťovacích makléřů. 


Mohlo by vás zajímat: TOP 30 pojišťovacích makléřů za rok 2018 v Česku dle oPojištění.cz


AČPM je profesní uskupení, jehož členové sledují aktuální situaci na trhu, sdílí spolu informace a konfrontují je s různými možnostmi řešení. Těší mě takové odborné diskuse, protože je generují profesionální firmy s dlouholetou praxí, které umí odpovědně poskytovat služby svým klientům.

Vnímám, že se naše Asociace stala důstojným a uznávaným partnerem, jak pro orgány regulace a dohledu, tak nakonec i pro všechny pojistitele, což se opět potvrdilo při náročných diskusích o podobě nového zákona o distribuci pojištění a zajištění (č. 170/2018 Sb.). Další významnou činností Asociace je i péče o naše členy, pro které pořádáme odborné konference a vzdělávací semináře. 

Jsme také pyšní na naši odbornou anketu Pojišťovna roku, která si za 19 let své existence vydobyla vysokou prestiž mezi pojistiteli i trvalý zájem médií a veřejnosti. Anketa má vysokou vypovídající hodnotu kvality, protože v ní hodnotící kritéria posuzují odborníci z řad pojišťovacích makléřů. Dobré umístění v anketě je pro pojišťovny velmi cenné.  

Samozřejmě, jako každé profesní sdružení, máme stále co zlepšovat, a když už se na to ptáte, snad bych zmínila naši trvalou snahu přivést do řad AČPM další makléřské firmy, které zatím stojí stranou. Ale jsem optimistka, věřím, že v příštích letech naše Asociace dále posílí. 


Mohlo by vás zajímat: NÚKIB: Kyberbezpečnost v ČR ohrožuje Čína. Útoky budou pokračovat!


Jaké jsou ty nejvýznamnější úkoly, které by Asociace ráda v nejbližší době realizovala?

Stávajícímu vedení AČPM končí v prosinci mandát a proběhnou volby. Věřím, že nové vedení bude mít na co navázat. Předpokládám, že hlavním úkolem pro všechny bude pomoci členům v období zkoušek podle ZDPZ a eliminovat potíže, které některým mohou nastat. Na toto téma jsme připravili exkluzivní seminář pro naše členy, zaměřený na problematiku nové odborné způsobilosti.

Kromě toho se připravujeme na požadavky následného vzdělávání. Navážeme na zkušenosti, které získáváme z našeho členství v Evropské federaci pojišťovacích zprostředkovatelů (BIPAR) a inspirovat se budeme zkušenostmi partnerských asociací.


Mohlo by vás zajímat: 25 let Asociace českých pojišťovacích makléřů. Jak to celé začalo?


Usilujeme stále také o snižování administrativní zátěže, které narůstá. Aktuálně reagujeme na současné téma, ve kterém jsou „zpět ve hře“ roční výkazy o činnosti zprostředkovatelů (v ZDPZ již nejsou), ovšem ČNB usiluje o jejich návrat. Zatím jsme absolvovali první kolo jednání nad návrhem obsahu výkazů, během kterého jsme předložili námitky a připomínky. Jsme velmi potěšeni, že diskuse je otevřená a máme příslib, že v jednání budeme pokračovat.

Kromě snížení počtu vykazovaných údajů usilujeme také o to, aby ČNB začala získaná data zpracovávat a publikovat agregované výsledky, tak jako je tomu jinde ve světě. Vyrovnat se světovému trendu znamená v tomto případě konkrétně to, aby dohledové orgány vydávaly souhrnné přehledy, jež jasně ukazují, jaký podíl na pojistném trhu mají makléři, agenti, banky, přímé sítě pojišťoven atd. 

Mohl bych vás na závěr požádat o ono příslovečně narozeninové přání pro Asociaci?

Přeji AČPM k jejím pětadvacetinám, aby byla stále tak zdravě ambiciózní, profesionální a přínosná pro své členy a pojišťovací trh. Aby stále existovala vůle usilovat o to, aby obor pojišťovnictví oslovoval a vítal stále více mladých a talentovaných lidí. Ráda bych pak všem popřála to, co se mi v životě osobně osvědčilo – schopnost utvářet dobré vztahy a spolupracovat s ostatními. Jen tudy vede cesta k osobní spokojenosti a ekonomickému úspěchu.

Jiřina Nepalová
Předsedkyně AČPM

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

Související články