Pojišťovny vybraly na povinném ručení více, na pokrytí nákladů to ale nestačí


			Pojišťovny vybraly na povinném ručení více, na pokrytí nákladů to ale nestačí
4.11.2014 Pojistný trh

Povinné ručení po letech konečně mírně oživuje. Přestože předpis pojistného po sedmi letech vzrostl a zvýšily se i sazby povinného ručení, zvýšené příjmy stále zdaleka nepokryjí náklady spojené s novou legislativou, zejména s novým občanským zákoníkem. Ztráta povinného ručení proto letos dosáhne nového rekordu. Vyšší sazby již zaznamenala většina motoristů. Zdražování bude postupné a korekci cen směrem nahoru kvůli růstu nákladů povinného ručení lze očekávat i v dalších letech.  

  • Předepsané pojistné povinného ručení letos vzroste o cca 4,6 % (900 mil. Kč)
  • Průměrná škoda na zdraví dosáhla v důsledku nového občanského zákoníku již 600 tis. Kč (50% nárůst oproti roku 2013)
  • U povinného ručení se za rok 2014 očekává průměrná rekordní ekonomická ztráta zhruba 12 %

Na základě statistik za uplynulé tři kvartály roku 2014 lze očekávat, že pojišťovny v letošním roce vyberou na pojistném u povinného ručení o zhruba 900 mil. korun více než v předchozím roce. Může za to zejména zdražování povinného ručení a nárůst počtu pojištěných vozidel o 1,6 %. Nové ceny povinného ručení jsou v letošním roce oproti loňskému vyšší o 7 %. Nejvíce si připlatili rizikoví mladí řidiči do 30 let, a to až o pětinu. Zdražení se naopak pouze omezeně dotklo firemních vozidel a flotil, kde jsou ceny pojištění fixované i na několik let dopředu. I přes značnou časovou setrvačnost způsobenou postupnými obnovami smluv a uzavíráním nových pojistných smluv za nové ceny se již začalo zdražování promítat také do výše průměrného pojistného. To se letos ustálí na zhruba 2800 Kč, nicméně i nadále patří mezi nejlevnější v Evropské unii.

Pojistný trh již zaznamenává první dopady nového občanského zákoníku. „Ukazuje se, že naše loňské odhady predikující nárůst nákladů na odškodňování imateriální újmy ve výši 2 miliard korun v důsledku změn nového občanského zákoníku se potvrzují. Průměrná škoda na zdraví meziročně vzrostla o 50 % na 600 tis. Kč. Nárůsty ale rozhodně nejsou konečné, neboť stabilizace soudních rozhodnutí nastane nejdříve v řádu několika let,” vysvětluje Tomáš Síkora, výkonný ředitel České asociace pojišťoven. Od začátku roku je z vybraného pojistného hrazen také 3% odvod do Fondu zábrany škod, kam pojišťovny do konce roku pošlou zhruba 550 mil. korun. 

„Současná úroveň zdražování povinného ručení pokrývá pouze odvod do Fondu zábrany škod. Výrazný nárůst škod na zdraví v souvislosti s novým občanským zákoníkem zřejmě prohloubí ztrátu na povinném ručení až na úroveň 12 %,” říká Jakub Hradec, výkonný ředitel České kanceláře pojistitelů, a dodává: „Ceny povinného ručení klesly během šesti let postupně až na samotné dno, lze tedy očekávat, že i opětovný růst pojistného na adekvátní úroveň bude trvat několik let. S jistotou lze proto říci, že se motoristé budou muset připravit na vyšší ceny i v následujících letech.”

<552-35792-0 height="385" width="500" src="/res/data/053/005952_05_035792.png" alt="">552-35792-0>

Česká asociace pojišťoven

Zdroj: Česká asociace pojišťoven

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články