Luděk Menčík: Nehledejme chybu u pojišťoven !


			Luděk Menčík: Nehledejme chybu u pojišťoven !

Před několika dny bylo na serveru „OPOJISTENI.CZ“ zveřejněno interview  „Jak vypadá byznys makléře“ – rozhovor se zkušeným a dlouholetým makléřem, jehož jméno se redakce rozhodla nezveřejnit.

Rád bych krátce reagoval na některé komentáře.

Je to již 4 roky, co jsem inicioval vystoupení společnosti Marsh z AČPM, protože jsem nechtěl dále spojovat naši firmu s některými  makléři,  kteří podnikají  podle, stručně řečeno,  „jiných zásad“. Ve stejné době jsem se pustil do mediální kritiky některých nešvarů na českém pojistném trhu. Jediným výsledkem mojí iniciativy však tehdy byla oficiální stížnost AČPM na mne u evropského vedení Marsh.  A řečeno slovy klasika : „jelo se dál, močálem černým, podél  bílých skal“ …

Nyní, po 4 letech, si přečtu podobnou kritiku od jednoho z členů AČPM (s největší pravděpodobností jde o člena AČPM).  Jak úsměvné !  Že by se blýskalo na lepší časy a stav českého pojistného trhu už začínal vadit také „makléřské většině“ ? 

Bohužel, v uvedeném interview jsou za jedny z viníků současné situace označovány pojišťovny a ČNB.  Je to takový typicky český styl hledat viníky někde jinde, než u sebe a pro jistotu nezveřejnit své jméno. … Mám ještě v čerstvé paměti svoje desetileté působení ve vedení jedné z pojišťoven, která upisuje rizika téměř výhradně prostřednictvím makléřů. A také si pamatuji na celou řadu situací, kdy někteří makléři přicházeli s nesmyslnými požadavky a představami, které odporovaly nejen upisovacím pravidlům pojišťovny, ale i zdravému rozumu. Byly to desítky případů, kdy jsme takové makléře odmítli, ale jsem přesvědčen, že stejný tlak byl vyvíjen i na jiných pojišťovnách. A tak se téměř vždycky podařilo klienta „nějak“ pojistit. … a nyní si stěžujeme na pojišťovny, že je nezajímají rizikové zprávy a jediným tématem k jednání je cena pojistné smlouvy respektive sleva ?  Ale vždyť  to jsou právě někteří makléři, kteří vytvořili  tuto situaci a za cenu nesmyslných tlaků a někdy až vydírání  vytvořili z českého trhu jeden z nejlevnějších v Evropě. A teď budeme obviňovat pojišťovny, že rezignovaly na upisovací pravidla ? To je trochu laciná kritika. Za současnou situaci a „degradaci“ práce makléře mohou hlavně a zejména makléři sami. Reakce a chování pojišťoven je pouze výsledkem tohoto žalostného stavu. Nehledejme tedy chybu u pojišťoven, ale sami u sebe. Pokud bude dále pokračovat  degradace naší práce na pouhé obstarání co nejlevnějšího pojištění a přenechání velké části provize klientovi , nic se nezmění.  Hledejme viníky zejména mezi sebou. A nikdo tyto problémy za nás nevyřeší. Ani pojišťovny.

Luděk Menčík, Marsh (člen ČAMPM)

 

Marsh

Zdroj: MARSH

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

Související články