Požár v Hostivaři: Předběžná škoda 45 milionů korun


			Požár v Hostivaři: Předběžná škoda 45 milionů korun
9.5.2018 Pojistný trh, Škody

Velký požár v pražské Hostivaři, který vypukl v úterý 8. května kolem 13:00, už mají hasičské jednotky pod kontrolou. Podle policie je škoda předběžně vyčíslena na 45 milionů korun.

V úterý 8. května se nad pražskou Hostivaří objevil hustý černý kouř. Na místo vyrazili hasiči, kteří průzkumem zjistili, že se v objektu nachází textilie a zároveň byl uvnitř také předpoklad výskytu osob. Do celého objektu byl vypnut přívod elektrická energie a byla zřízena 2 čerpací stanoviště.

Jelikož hrozilo zřícení konstrukce haly, velitel rozhodl o zásahu pouze z vnější strany objektu a na místo si vyžádal vrtulník Letecké služby Policie České republiky s bambi vakem. Zároveň se vyskytl velký a nečekaný problém, ukázalo se totiž, že čerpací stanoviště jsou neefektivní a hydrantová síť začala kolabovat.


Mohlo by vás zajímat: Na co pojišťovny lákají nové klienty?


Požár se rychle rozšířil a hala o rozloze 20 × 60 m byla zasažena v plném rozsahu. V objektu byly i tlakové lahve, které kvůli vysokým teplotám postupně explodovaly. Následně došlo k propadnutí konstrukce a rozloha požářiště se zvětšila na 60 × 150 metrů. Na pomoc pražským hasičům přijeli i hasiči z několika podniků, byl vyhlášen zvláštní stupeň poplach a v přilehlém okolí byla veřejnosti vyhlášena informace o zákazu otevírání oken. V kouři totiž hasiči zjistili jedovaté zplodiny.

Zdroj: youtube

Čtvrtý neboli zvláštní stupeň požárního poplachu se vyhlašuje v případech, v nichž oheň ohrožuje více než tisíc lidí, celé obce nebo plochy území větší než jeden kilometr čtvereční. Vyhlášen je také ve chvíli, kdy musejí být využity síly a prostředky z jiných krajů nebo je nutné místo zásahu rozdělit na sektory a úseky.

Zásah si vyžádal kromě obrovského fyzického nasazení i drobná zranění. K žádnému vážnému úrazu naštěstí nedošlo. Záchranáři například ošetřili vyčerpaného hasiče, kterého transportovali do nemocnice. Vyšetřili také ženu na hladinu CO, v tomto případě bez nutnosti nemocničního ošetření.


Mohlo by vás zajímat: GDPR: Šablona IE jako významná pomoc pojišťovnám


Po půl páté odpoledne byly pražské vodovody a kanalizace nuceny přesměrovat co největší tlak do okolní hydrantové sítě a před 18. hodinou začal požár ohrožovat objekt blízké truhlárny. Tu se nakonec podařilo ochránit. Dle svědků k požáru dorazil dálkově ovládaný hasicí robot z mladoboleslavské Škodovky.

Zdroj: youtube

Chemická služba z Petřin a chemická laboratoř Kamenice po dobu zásahu stále prováděly měření škodlivin v ovzduší a naměřily zvýšenou koncentraci CO a chlorovodíku v několika lokalitách. Příslušníci Odboru ochrany obyvatelstva a krizového řízení zajistili informování dotčených obyvatel.


Mohlo by vás zajímat: Poistná daň v nových šatách lepšie služby neprinesie


Ve středu ráno byl zrušen zákaz větrání a vycházení a vyšetřovatelé zahájili úkony trestního řízení pro podezření z přečinu obecné ohrožení z nedbalosti. Jakmile hasiči předali požářiště policii, vyrazili na místo vyšetřovatelé, kteří v součinnosti s hasiči, kolegy z Kriminalistického ústavu Praha a dalšími odborníky prováděli ohledání místa požáru a odborná znalecká zkoumání. Ta jsou zcela zásadní pro stanovení jednotlivých vyšetřovacích verzí a objasnění příčiny požáru. Vyšetřovatelé předběžně způsobenou škodu vyčíslili na 45 milionů korun.

Na místě zasahovali hasiči HZS hl. m. Prahy z 8 stanic, chemická služba z Petřin, 4 jednotky podnikových hasičů, vystřídalo se 25 jednotek dobrovolných hasičů, Letecká služba PČR, HZSp Škoda Auto s dálkově ovládaným hasicím robotem, chemická laboratoř Kamenice a Pražská energetika. Odhadem na místě zasahovalo zhruba 120 profesionálních a dobrovolných hasičů.

Zdroj: pozary.cz; oPojištění.cz

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články