Marek Woitsch: I u životního pojištění hrozí podpojištění


			Marek Woitsch: I u životního pojištění hrozí podpojištění
7.10.2022 Rozhovory, Produkty

Inflační a energetická krize doléhá na peněženky lidí, někteří ale již začínají mít problémy s placením svých závazků, kupříkladu i životního pojištění. Než ale pojistnou smlouvu nevýhodně rušit, je lepší upravit její parametry, nebo si zažádat o odklad placení pojistného, upozorňuje Marek Woitsch, ředitel pojistných produktů České podnikatelské pojišťovny (ČPP).

Jak hodnotíte prodeje životního pojištění v letošním roce, který je poznamenaný rekordní inflací a stupňujícími se náklady na energie?

Přes všechna negativa, která lidem snižují jejich finanční standard, jsou prodeje životního pojištění stabilní. Lidé si dobře uvědomují, jak životní pojištění je důležitým produktem v rámci ochrany jejich zdraví a života. A zejména u rodin, kde jsou malé děti či lidé splácejí hypotéku, je toto pojištění zcela nepostradatelné.


Mohlo by vás zajímat: TOP 30 pojišťovacích makléřů za rok 2021 v Česku dle oPojištění.cz


Co byste doporučil lidem, kteří se již dostávají do finančních problémů a je pro ně čím dále více komplikované platit pojistné u životního pojištění?

To úplně nejhorší by bylo pojistnou smlouvu zcela zrušit. Lidé by nejen ztratili pojistnou ochranu, ale tento krok bývá i finančně velmi nevýhodný. Pokud se tedy lidé dostanou do finančních nesnází, je nejlepším postupem kontaktovat pojišťovnu a domluvit se na vhodných úpravách pojistné smlouvy. Záleží na konkrétním typu pojištění, ale obvykle nebývá problém kupříkladu si snížit pojistné částky méně zásadních připojištění, což se odrazí v nižším pojistném. Možností je i úprava, respektive redukce některých pojistných rizik – opět s cílem snížení pojistného.

V čem spočívají nevýhody unáhleného rušení smlouvy u životního pojištění?

Základním parametrem pro určení pojistného u životního pojištění je přirozeně věk klienta. Když lidé pojištění zruší a chtěli by ho následně, až na tom budou finančně lépe, zase zpátky sjednat, získají vždy horší podmínky než u původní smlouvy. Důvodem je samozřejmě narůstající věk – čím jsou klienti starší, tím jsou pro každou pojišťovnu z hlediska životního pojištění rizikovější. Navíc může se stát také to, že pojišťovna na některá rizika klienta už znovu nepojistí, právě kvůli vyššímu věku či nemocem, které se v mezidobí objevily.


Mohlo by vás zajímat: Lukáš Kovanda: Ziskovost bank není mimořádná. Pouze se vrací rychle do normálu


Aby životní pojištění plnilo svoji ochrannou funkci, co všechno by pojistná smlouva měla zohledňovat?

Nejdůležitější je, aby pojištění vždy pokrývalo zejména velká rizika. To jsou zjednodušeně události, které pokud se lidem přihodí, tak mají velký problém. Jedná se především o invaliditu, závažná onemocnění, trvalé následky úrazu a smrt. A neméně důležitým parametrem každé pojistné smlouvy jsou i dostatečné pojistné částky.

A děje se tak i v reálu, tedy že se klienti dostatečně pojišťují proti nejzávažnějším rizikům?

V oblasti životního pojištění se pohybuji již dlouhé roky a musím přiznat, že se situace skutečně zlepšuje. Postupně přibývá dobře nastavených smluv životního pojištění, které pak plní svoji ochrannou úlohu. My jako ČPP tomu jdeme naproti, protože se profilujeme jako pojišťovna, která u životního pojištění klade důraz právě na ta nejzávažnější rizika. Proto nyní nabízíme atraktivní slevu ve výši 45 procent u připojištění trvalých následků úrazu. Tato sleva je platná až do konce letošního listopadu a týká se našich produktů rodiny NEON. A to se velmi pozitivně odráží i na prodejích pojištění NEON.


Mohlo by vás zajímat: Devizové trhy v éře FinTechu


Jaká by měla být pojistná částka u životního pojištění, aby byla dostatečná?

Konkrétní výši částky na riziko smrti nelze přesně říci, protože to vždy závisí na typu klienta, jestli žije sám, nemá závazky, nebo má rodinu s malými dětmi a kupříkladu ještě splácí hypotéku. U prvního klienta pojistná částka na smrt není až tak zásadní, u toho druhého je to přesně naopak. Když člověk – živitel rodiny s malými dětmi a hypotékou přijde o život, nastává bez dostatečného pojistného krytí obrovský a v podstatě neřešitelný problém. U tohoto klienta se často zmiňuje pojistná částka alespoň ve výši dvoj či trojnásobku ročního příjmu.

Zásadní je pojistná částka také u invalidity. Zde musejí lidé pamatovat zase na to, že kvůli invalidnímu stavu obvykle již nemohou vykonávat svoji původní profesi, a to má zásadní dopad na jejich finanční příjem. Či například kolik je pak bude stát úprava obydlí na bezbariérovou formu, budou-li připoutání na vozíček. Pokud si nenastaví dostatečnou pojistnou částku, tak i v případě životního pojištění lze hovořit o podpojištění.

Děkuji Vám za rozhovor.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

Související články