Marek Woitsch: Každý rok se snažíme inovovat naše pojištění


			Marek Woitsch: Každý rok se snažíme inovovat naše pojištění
14.12.2018 Produkty

Životní pojištění nezažívá zrovna radostné období. Je otázkou, zda by mírný růst předepsaného pojistného za tři kvartály 2018 mohl předznamenat ony příslovečné světlejší zítřky. Jaké inovace si připravila pro své klienty v oblasti životního pojištění Česká podnikatelská pojišťovna, jsme se zeptali ředitele tohoto produktového úseku Marka Woitsche.

Když se podíváte na vývoj celého trhu životního pojištění, jak byste jej v letošním roce zhodnotil?

Ze statistik České asociace pojišťoven vyplývá, že celý trh životního pojištění za první tři čtvrtletí letošního roku rostl 1,1 procenta. To lze hodnotit poměrně kladně, zvláště když v uplynulém roce jsme byli těsně nad nulou a ještě o rok dříve byl výsledek celého trhu životního pojištění dokonce záporný.

Situace na trhu životního pojištění se tak pozvolna zlepšuje. Na druhou stranu je ale třeba říci, že růstový trend je i u neživotního pojištění a tam je navíc o mnoho výraznější. To jen dokazuje, že si lidé z hlediska pojistné ochrany podstatně více váží svého majetku, než života.


Mohlo by vás zajímat: ČAP: Trhu se ve 3Q dařilo. Předepsané pojistné vzrostlo o 4,5 %


Jak se v životním pojištění v letošním roce dařilo České podnikatelské pojišťovně?

Ve srovnání s celým trhem životního pojištění se nám v ČPP dařilo nadprůměrně. Za letošní první pololetí jsme v tomto segmentu rostli o bezmála 15 procent, konkrétně o 14,8 procenta. Takovýto výsledek ale nemáme jen letos, násobně v růstu překračujeme celý trh již několik let po sobě.

Máme totiž velmi dobře nastaven proces inovací našich produktů, který nám přes starosti s tím spojené přináší i radosti v podobě solidních prodejů. Dali jsme si v ČPP závazek, že když to bude jen trochu možné, tak se budeme snažit inovovat naše produkty životního pojištění každý rok. A děje se tak i v letošním roce. Za naším úspěchem samozřejmě také stojí silná struktura profesionálních poradců.


Mohlo by vás zajímat: Kybernetická rizika v roce 2019: Dokáží se pojišťovny přizpůsobit?


Jaké novinky jste tedy přichystali klientům v životním pojištění letos?

V životním pojištění máme hned několik horkých novinek, které jsme spustili v září. Inovace se týká zejména naší vlajkové lodi životního pojištění, což je investiční pojištění s názvem Evoluce. Nově může zahrnovat speciální program určený pro lidi trpící cukrovkou – tedy pojištění, že se tato diagnóza u klientů později objeví. A pojišťujeme jak cukrovku prvního typu, která je obvykle dědičné povahy, aniž by si ji lidé způsobili sami svojí životosprávou, tak i cukrovku druhého typu.

A právě ta souvisí s tím, jak lidé (ne)zdravě žijí. Pojištěním cukrovky se snažíme lidem pomoci – finančně ošetřit riziko, že i oni se v budoucnu dostanou mezi jedince postižené touto diagnózou. Nutno dodat, že cukrovkářů v Česku přibývá a není to jen vinou stárnutí populace, ale právě ne zrovna nejlepším životním stylem našich obyvatel.


Mohlo by vás zajímat: Prezidentem ČAP opět Martin Diviš. Kdo bude v prezidiu?


Možnost pojistit se proti cukrovce se týká jen nových klientů, nebo této možnosti mohou využít i lidé, kteří mají u vás pojištění již sjednané?

Toto riziko si mohou do své pojistné smlouvy zahrnout nejen noví klienti, ale i klienti s již uzavřenou smlouvou. Záleží pouze na nich a samozřejmě na tom, zda připojištění proti tomuto riziku má u nich smysl. Ostatně obdobný postup lze uplatnit u všech dalších připojištěních, které na Evoluci nabízíme a kterých je téměř sto.

Zmínil jste, že novinek v oblasti životního pojištění máte více. Co ještě vedle pojištění cukrovky klientům nově nabízíte?

Není prostor vyjmenovávat všechny změny a úpravy parametrů, ke kterým u nových smluv přistupujeme. Určitě bych ale zmínil další zajímavou novinku, kterou nazýváme program „single“. Reagujeme tím na situaci, kdy každé druhé manželství v Česku končí rozvodem.

Vedle dělení majetku a dalších věcí se často stává problémem, jak naložit s pojistnými smlouvami, kde jsou vedení oba bývalí manželé. A právě v těchto případech mohou lidé daného programu využít a pojistné smlouvy také například vhodně rozdělit či situaci vyřešit tak, aby nebyl nikdo znevýhodněn.


Mohlo by vás zajímat: Jaká pojišťovna vyplatí na úrazovém pojištění nejvíce?


V minulosti Češi pod pojmem životní pojištění vnímali zejména investování. Jaké vnímání životního pojištění pozorujete u klientů dnes?

Je znát, že dnes již lidé životní pojištění více vnímají jako pojistný produkt – tedy jako produkt, který jim pomůže zmírnit dopad nepříznivých životních událostí. Zatímco před léty šla větší půlka z placeného pojistného na investování a jen malá část na krytí rizik, dnes je to už obráceně.

U nových smluv je poměr mezi krytím pojistných rizik a investováním zhruba 80:20. To znamená, čtyři pětiny pojistného putuje na rizika a pětina na investice. Podíl investiční složky se přitom neustále snižuje. A takovýto vývoj jen vítáme, protože životní pojištění tím více plní svoji ochrannou funkci.


Mohlo by vás zajímat: Video: Rogalo smrti aneb nový extrémní sport!


Proti jakým rizikům se lidé pojišťují nejčastěji?

Vedle rizika úmrtí se lidé nejvíce pojišťují proti invaliditě a trvalým následkům úrazů. Hodně si lidé pojišťují i denní dávky v případě nemoci či hospitalizace.

Životní pojištění ale lidé využívají i v souvislosti s kumulováním financí na důchod. Jak velký podíl z těchto klientů současně čerpá i daňové výhody – tedy odpočet u daně z příjmů?

Daňové potvrzení každoročně zasíláme 80 procentům klientů. A současně většina klientů také využívá možnost své prostředky v rámci investování umisťovat do našeho garantovaného fondu. V posledních letech jim každoročně přinesl zhodnocení ve výši tří až čtyř procent.

Dekuji Vám za rozhovor.

Zdroj: oPojištění.cz

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články