Marek Woitsch: Nerušte životní pojištění kvůli finanční tísni


			Marek Woitsch: Nerušte životní pojištění kvůli finanční tísni
17.6.2020 Rozhovory, Produkty

Krize vyvolaná pandemickými omezeními na mnohé domácnosti teprve dolehne a řada lidí může mít problémy se svými finančními závazky. To se může projevit také na schopnosti platit pojistné. Marek Woitsch, ředitel úseku životního pojištění ČPP, apeluje na lidi, že nejhorším řešením by bylo pojistnou smlouvu zrušit. Nabízí se totiž řada lepších a finančně výhodnějších možností.

Jak nahlížíte na vývoj pojistného trhu životního pojištění v letošním roce?

Životní pojištění trhu v prvním čtvrtletí letošního roku vzrostlo o zhruba 3 % procenta – tedy předpis běžně placeného pojištění. To na jednu stranu sice není úplně oslnivé číslo, ale ve srovnání s minulostí, kdy trh i klesal, lze tento výsledek hodnotit i pozitivně. Otázkou ale zůstává, jak se bude trh životního pojištění vyvíjet ve zbytku letošního roku, který bude kvůli pandemii velmi specifický.

A pak také, co nám v životním pojištění přinese následující rok. Dá se očekávat, že řada domácností bude hledat nejrůznější možnosti, jak ušetřit na svých výdajích. A rodiny mohou i zvažovat, zda je nezbytné životní pojištění, což je však naopak jedna z položek, na kterou by neměli v rámci koronakrizových úspor sahat.

Jak se v životním pojištění letos daří ČPP?

ČPP v letošním roce dosahuje v předepsaném životním pojištění růstu zhruba ve výši 5,4 %, což znamená přibližně dvojnásobek ve srovnání s celým trhem. Je to díky našemu novému produktu životního pojištění NEON, který jsme představili vloni na podzim. Životní pojištění NEON se velice dobře prodává, nabízíme ho ve třech variantách – NEON RISK, NEON LIFE a NEON INVEST.

Zajímavé je, že v poslední době máme vzácně vyrovnaný poměr v pojištění mužů a žen, což v minulosti vůbec nebylo pravidlem. Dříve v pojistné ochraně převažovali muži. Současná genderová vyrovnanost v pojištění ve velké míře souvisí se skutečností, že řada rodin je u nás pojištěna celá na jedné smlouvě – manžel, manželka, a i jejich děti.


Mohlo by vás zajímat: Glosa Jaroslava Daňhela: Jak se změní pojišťovnictví v době koronavirové?


Co byste doporučil lidem, kteří v důsledku koronavirové krize mohou mít problém s placením průběžného pojistného u životního pojištění?

To úplně nejhorší by bylo pojistnou smlouvu zcela zrušit. Lidé by nejen ztratili pojistnou ochranu, ale tento krok bývá i finančně velmi nevýhodný. Pokud se tedy lidé dostanou do finančních nesnází, je nejlepším postupem kontaktovat pojišťovnu a domluvit se na vhodných úpravách pojistné smlouvy.

Záleží na konkrétním typu pojištění, ale obvykle nebývá problém kupříkladu si snížit pojistnou částku, což se odrazí v nižším pojistném. Možností je i úprava, respektive redukce některých pojistných rizik – opět s cílem snížení pojistného. A samozřejmě i varianta, která klienty napadne asi ze všech nejdříve – tedy odklad plateb pojistného. I v tomto ohledu jsme schopni klientům vyjít vstříc.

Když jste hovořil o možné redukci některých pojistných rizik s cílem ušetřit na pojistném, co by lidé na smlouvě měli určitě zachovat?

Aby životní pojištění nadále plnilo svoji ochrannou funkci, je třeba v ní zachovat ta největší rizika. To znamená smrt, invaliditu, závažná onemocnění a trvalé následky.

Tvrdá konkurence na trhu nutí pojišťovny svoje produkty neustále vylepšovat. Jaké novinky chystáte v životním pojištění?

Naše životní pojištění NEON, které je právě zacíleno na závažná pojistná rizika, jsme inovovali na počátku letošního června. Klademe zde maximální důraz právě na výše zmíněná velká rizika. A to nejen všemožných vylepšení, ale navíc jsme pro klienty připravili zajímavou nabídku. Slavíme 25 let působení ČPP na trhu a nabízíme až do konce roku jako speciální dárek 25procentní slevu z připojištění invalidity.


Mohlo by vás zajímat: Věštírna Martina Podávky: Vězeňská klička z podmínek zmizí


Jaká je minimální částka pojistného, kterou když lidé budou platit u svého životního pojištění, tak daná riziková smlouva již bude poskytovat rozumnou pojistnou ochranu?

Když budeme uvažovat pojistnou smlouvu s velkými – tedy těmi nejdůležitějšími riziky, tak pro jednoho člověka začíná základní smysluplná ochrana při placení pojistného zhruba od částky 500 korun za měsíc, optimum bych viděl kolem tisícikoruny. Vždy však doporučuji poradit se s odborníkem a na pojištění nešetřit, stejně tak, jako přeci nešetříme na zdraví.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

Související články