Rozhovor o knize ŽIVOT JAKO RIZIKO 2


			Rozhovor o knize ŽIVOT JAKO RIZIKO 2

Dušan Šídlo z odborného portálu AkademiePojištění.cz vydal spolu s Lukášem Kaplanem publikaci ŽIVOT JAKO RIZIKO 2 aneb Když pojišťovny (ne)plní. V rozhovoru pro portál oPojištění.cz prozradil, zda se mu ozvaly pojišťovny s nějakou výtkou a jak jeho publikaci přijímají zprostředkovatelé.

Jak byste Vaši knihu blíže představil? 

Tisíce finančních poradců má doma knihu Život jako riziko. V této knize jsou uvedeny hlavní zásady pojišťování, které jsou vesměs stále platné. Život jako riziko 2 na tento první díl volně navazuje a má svoje motto, které zní: „Kniha pro každého, kdo má pojištění nebo o něm uvažuje.“ 

V knize se dočtete, jak správně vybrat pojištění, jaká máte práva a povinnosti ve vztahu k pojišťovnám, a hlavně jak předcházet sporům o pojistné plnění. Dozvíte se také, jak postupovat v situacích, když vznikne škoda a vy po pojišťovně nárokujete peníze. Kniha odhaluje, v čem se pojištění odlišuje od ostatních finančních produktů a proč si mnoho lidí platí pojištění, ale je jim v zásadě k ničemu.

Kniha také obsahuje 80 skutečných příběhů, kdy pojišťovna krátila pojistné plnění nebo vůbec neplnila. Někdy chybou klienta, často však chybou pojišťovny. A ze znalosti těchto reálných případů lze odvodit mnoho užitečných závěrů. 


Mohlo by vás zajímat: Ivan Špirakus: Tváří v tvář ruské agresi se pojišťovnictví zachovalo ukázkově


Komu přesně je publikace určena? 

Kniha Život jako riziko 2 je určena primárně klientům a finančním poradcům. Knihu ale někdy kupují i pojišťovny a využívají ji jako dárek pro své obchodní partnery. Z názvu knihy by bylo možné usuzovat, že se zabývá jen životním pojištěním. Není tomu tak. Kniha upozorňuje na rozmanitá rizika, která mohou vést k finančním problémům a zabývá se pojištěním nemoci, pojištěním úrazu, pojištěním života, autopojištěním, pojištěním domova, odpovědnosti a cestovním pojištěním. Každý si tak může najít v knize to své.

Jakým stylem je kniha napsána? 

Kniha byla psána s úmyslem napsat ji takovým stylem, aby to bylo přijatelné i pro běžné čtenáře – klienty pojišťoven. Netvrdím, že se nám to vždy podařilo, ale snažili jsme se vyhnout přehnané odbornosti. Do jaké míry se nám to podařilo, musí již posoudit čtenáři.  

Jaké odezvy se Vám na Vaši práci dostalo z odborné obce? 

Finanční poradci jsou z knihy nadšení. Považují ji za nepostradatelnou knihu pro každého, kdo to v oboru pojišťovnictví myslí vážně. Tvrdí nám, že jim na trhu dlouhá léta chyběla přesně tato publikace, která by na konkrétních případech spojovala pro mnohé nezáživnou teorii s reálnou praxí, kde se takříkajíc láme chleba. Považují ji za velmi přínosnou pro reálný business. Taková zpětná vazba nás pochopitelně velmi těší. Na tuto knihu proto navazují různé workshopy, které mají pomoci poradcům s aplikací znalostí do praxe. 


Mohlo by vás zajímat: Ivan Špirakus: Umělá inteligence v pojišťovnictví má obrovský potenciál


Neozvaly se i samotné pojišťovny se svými výtkami? 

Kniha nevznikla s cílem poškodit pojišťovny, ale pomoci jim zlepšit poskytované služby. I podle různých průzkumů zhruba každý čtvrtý klient vnímá problémy při likvidaci pojistné události.

Čím informovanější klient, tím lépe i pro pojišťovnu. Samotné pojišťovny někdy připouštějí, že není vše ideální. Řešením je o problémech mluvit, popsat je a snažit se jim v budoucnu vyhnout. Obzvláště nás těší, když na základě našich komentářů pojišťovny vylepšují svoje pojistné podmínky ve prospěch klientů. 

Ale zpět k vaší otázce. Setkali jsme se s výtkou, že málo prostoru v knize věnujeme pojistným podvodům. Pojistné podvody jsou opravdu velký problém. Je však dobře znám, pojišťovnami popsán a monitorován. Dokonce je tento fenomén zohledněn i v samotném pojistném. Cílem knihy nebylo přinést kompletní obrázek o situaci na trhu, ale přispět do diskuse jiným pohledem na věc a vyrovnat určitou informační asymetrii.  

Co Vás při psaní trápilo nejvíce? 

Mně osobně netrápilo nic. Je však pravda, že psaní knihy a její vydání není zcela bezproblémový proces, ale také může být svým způsobem zábavný a dostatečně odměňující. Život jako riziko 2 však nebylo jednoduché dílo. Poprvé jsem měl při psaní knihy spoluautora, což s sebou kromě výhod přineslo i některé nové výzvy. V konečném důsledku to ale věci prospělo a ve dvou se také lépe čelí různým neočekávaným problémům na straně dodavatelů. Myslím, že dnes v době rychlého rozvoje umělé inteligence je proces tvorby knihy jednodušší, než tomu bylo ještě před pár měsíci. Pokud tedy má někdo touhu napsat knihu, tak ať se do toho rozhodně pustí.   


Mohlo by vás zajímat: Sloupek Kateřiny Lhotské: Šanci reformovat penze jsme už prošvihli


Připravujete i další pokračování této užitečné publikace? 

Ačkoliv už jsem dostal námět na knihu Život jako riziko 3, tak na přípravě pokračování nepracuji. Třeba se tohoto úkolu ujme někdo další. Jedna věc je také knihu napsat, druhá věc je knihu vydat a třetí zcela odlišnou disciplínou je knihu dostat ke svým čtenářům. A vše si žádá pozornost a svůj čas, který je bohužel omezený. To však rozhodně neznamená, že bych už neměl téma, které bych nechtěl rád předat dál. Budu-li mít možnost, tak se o to určitě pokusím. Nebude to ale hned…

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

Související články