Německo: Pojistitelé likvidují denně 800 nehod způsobených střetem se zvěří  


			Německo: Pojistitelé likvidují denně 800 nehod způsobených střetem se zvěří  
29.12.2022 Škody, Zahraničí

Celostátní svaz německého pojišťovnictví (GDV) publikoval zajímavé, ale zároveň varující údaje o dopravních nehodách na základě střetu se zvěří. V roce 2021 znovu vzrostl počet střetů s jeleny, divočáky a jinou zvěří.  

Němečtí pojistitelé provozující autopojištění vyplatili kvůli těmto střetům v roce 2021 více než 940 mil. EUR. Jednalo se zhruba o 284 000 škodních událostí. To znamená, že v průměru na každý den připadá téměř 800 těchto událostí. Denně to pojistitele v segmentu havarijního pojištění stojí cca 2,6 mil. EUR. V roce 2020 bylo vykázáno 272 000 pojistných událostí a bylo vyplaceno okolo 850 mil. EUR.


Mohlo by vás zajímat: Sloupek Kateřiny Lhotské: Rozpočtová rada hrách na stěnu hází


GDV upozorňuje, že v roce 2021 se zvýšila i výše průměrné škody. Ta činila více než 3300 EUR, kdežto v předchozím roce jen 3 100 EUR, což znamená zvýšení o cca 6 %. Důvodem tohoto nárůstu jsou vyšší ceny náhradních dílů, resp. částí karoserie, které musejí být často po střetu se zvěří vyměněny.

Poznatky pojistitelů ukazují, že sledované dopravní nehody jsou v průběhu roku rozděleny nerovnoměrně. Obzvlášť vysoké je riziko od října do prosince a pak v dubnu a květnu. V uvedených měsících se proto určitě vyplatí zvýšená opatrnost.


Mohlo by vás zajímat: Orgány dohledu a přístupy k řešení mezery v ochraně v případě pandemie


Nárůst počtu daných dopravních nehod vede německé pojistitele k zintenzívnění komunikace směrem k řidičům. Pojistitelé jim například radí, aby respektovali příslušné dopravní značky a upravili odpovídajícím způsobem svou jízdu. Na okraji luk, polí a lesů by měli řidiči snížit rychlost, a to hlavně v podvečer. Jestliže se na silnici nebo na jejím kraji objeví zvíře, měli by řidiči vypnout dálková světla a jet pomalu. Riskantní vyhýbání se nelze doporučit. Kolize s jiným autem či stromem je zpravidla nebezpečnější než náraz do zvířete.

Když k takové dopravní nehodě dojde, tak GDV podobně jako české úřady doporučuje:

  • Zajistit místo nehody: zapnout varovná světla a umístit řádně trojúhelník;
  • Informovat policii;
  • Zraněného nebo mrtvého zvířete se, pokud možno, nedotýkat. Odtažení zvířete je věcí lesníků (myslivců) nebo najímatelů honitby;
  • Vyfotit místo nehody, zvíře i auto. Tento postup usnadní likvidaci škody;
  • Čištění místa nehody nechat na policii, lesnících, nebo najímateli honitby;  
  • Kontaktovat pojistitele, a to předtím než zmizí stopy po střetu se zvěří a samozřejmě před opravou auta, jeho zešrotováním, nebo prodejem.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články