Povodně nenávratně změnily Yellowstonský národní park


			Povodně nenávratně změnily Yellowstonský národní park
27.7.2022 Škody, Zahraničí

Po tisíc let utvářely oheň a led ráz Yellowstonského národního parku. A trvalo několik desetiletí, než se lidem podařilo upravit krajinu tak, aby ji zpřístupnili turistům, často i v pohodlí automobilu. Ale v polovině června se na podobě národního parku dramaticky podepsaly rychlé tání sněhu a prudké deště. Podle mnohých to může znamenat nevratné změny.

Historická povodeň, která řádila nedávno v Yellowstonském parku, s sebou brala mosty i můstky a poškodila nebo zničila i řadu domů v bezprostředním okolí. A co více, vytrhla řeky populární u rybářů ze současných břehů a vytvořila jim nová koryta, která zřejmě do budoucna zůstanou. To může znamenat, že bude třeba budovat nové cesty a zázemí na březích nejen obnovit, ale i přemístit.


Mohlo by vás zajímat: Mohla klimatická změna za tornádo na jižní Moravě?


Obraz krajiny v parku se podle očitých svědků změnil od základů doslova před očima, když hlavní povodňová vlna dokonala své dílo během 36 hodin. Bezprecedentní velká voda vyhnala z národního parku na 10 000 návštěvníků a poničila stovky obydlí v blízkých obcích, zejména v Red Lodge a ve Frombergu. Je zázrakem, že zatím nejsou hlášeni ani mrtví, ani zranění. Podle pracovníků parku zůstane atrakce pro turisty zavřená minimálně týden, přičemž severní vchody zřejmě nebude možné otevřít ani do konce léta.

A podle některých zdrojů je možné, že další vlna lijáků, a tedy další povodeň, mohou ještě přijít. Místní obyvatelé popisovali horrorové scény, kdy příval vody zaplavoval další a další místa během několika hodin. Voda přerušila telefonní vedení, zbořila ploty a ohrady a vytvořila mohutné rýhy a příkopy v půdě. Vše zaplavilo všudypřítomné bahno. Dodávky elektřiny se povedlo obnovit celkem brzy, ale déle chyběla pitná voda.

Prudký déšť a rychlé tání se týkaly hlavně regionu v jižní Montaně a na severu Wyomingu. Chaty a sruby voda odplavila, vypláchla i malá města a vyřadila je prakticky z provozu. Stalo se tak právě ve chvíli, kdy park jako jedna z hlavních amerických turistických atrakcí očekávala miliony návštěvníků, kteří by zde oslavili 150. výročí. Mnozí si slibovali konečně zotavení po dvouletém koronavirovém půstu.


Mohlo by vás zajímat: Jaroslav Besperát: Mám v genech nebojácný přístup k řešení krizí všeho druhu


Událost nastala současně v době, kdy středozápad a východní pobřeží trpí vlnou veder a jiné části na západě už zažívají požáry ohlašující příchod sezóny lesních ohňů. Častá a silná sucha přitom rozšíření požárů podporují. Kouř z požárů v horách Flagstaff v Arizoně je viditelný až v Coloradu.

Podle odborníků z University of Alaska Fairbanks je nutné počítat s vyšší pravděpodobností výskytu extrémních výkyvů počasí, „než jaká by tu byla bez oteplování planety a lidské aktivity“. Lidé se ptají, zda se událost z Yellowstonského parku bude opakovat za pět nebo za 50 let. A experti odpovídají po svém: možná ne, ale někde jinde určitě dojde k podobně nebo ještě více extrémní živelní katastrofě určitě. Deště a škody zasáhly i hlavní areály hotelů připravených už na nápor turistů. Loni prošlo branami parku na 4 miliony lidí. Hlavní vlna návštěvníků přichází tradičně v červnu. Letos to tak tedy nebude. Nicméně hosté jezdí do Yellowstonského parku až do podzimu.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články