Rumunský finanční regulátor odebral pojišťovně Euroins licenci


			Rumunský finanční regulátor odebral pojišťovně Euroins licenci
17.3.2023 Škody, Zahraničí

Rumunský finanční regulátor ASF oznámil, že rozhodl o odebrání provozní licence pojišťovně Euroins Romania, která je součástí Euroins Insurance Group společnosti Eurohold Bulgaria, a o podání žádosti o zahájení konkurzního řízení. Prozatímním správcem společnosti se stal Pojišťovací garanční fond (FGA). Společnost Euroins je rumunským lídrem v oblasti povinného ručení (RCA), a to s více než 2,5 miliony klienty.

Společnost Eurohold označila rozhodnutí ASF za nezodpovědné a zneužívající a uvedla, že celou situaci považuje za „nepřátelské převzetí majetku". Zároveň uvedla, že soudně napadne rozhodnutí o zahájení konkurzního řízení. Společnost ASF v tiskové zprávě pak uvedla, že je pozastavena odpovědnost vedení společnosti Euroins Romania.


Mohlo by vás zajímat: Jsou nadstandardy skutečně zrušeny?


„K 30. 6. 2022 společnost Euroins Romania neměla prostředky pro krytí solventnostního kapitálového požadavku (SCR), přičemž tento stav zůstal zachován i k 30. 9. 2022. K obnovení SCR jsou zapotřebí prostředky ve výši 2,19 miliardy RON a k pokrytí minimálního kapitálového požadavku (MCR) prostředky ve výši 1,75 miliardy RON. Rozhodnutí o odnětí licence bylo přijato, protože situace společnosti Euroins Romania neumožňuje spolehlivě použít jakýkoli postup pro řešení krize," uvádí se v prohlášení ASF. Regulátor rovněž uvedl, že v období od února 2020 do ledna 2023 uložil společnosti Euroins 26 sankcí a pokuty ve výši přes 16 milionů RON.


Mohlo by vás zajímat: 2022: Zurich má provozní zisk 6,5 mld. USD. Talanxu vzrostlo pojistné o 17 %


Společnost Eurohold Bulgaria v reakci na rozhodnutí ASF uvedla, že tento krok uvrhne trh s motorovým pojištěním „do velkých problémů", protože by s největší pravděpodobností vedl k velmi významnému zvýšení ceny produktů, a to i v kontextu problémů zmíněné pojišťovny City Insurance. „Vedení společností Eurohold a EIG Re považuje toto opatření za zneužívající, naprosto nezodpovědné, zejména v současné situaci rumunského pojistného trhu, a v rozporu s dobrými evropskými zvyklostmi," uvádí se v tiskové zprávě společnosti.

„Rozhodnutí ASF ignoruje zajistnou smlouvu Euroins Romania se zajišťovnou EIG Re a nebere v úvahu samotnou finanční zprávu zajišťovny. Představenstvo ASF navíc přijalo rozhodnutí, které nebere v úvahu stanovisko bulharského finančního regulátora (FSC), který je v případě EIG Re vedoucím orgánem dohledu. To je v přímém rozporu s evropskou legislativou a mohlo by vést k těžkým důsledkům a opatřením na mezinárodní úrovni," tvrdí Eurohold.


Mohlo by vás zajímat: Markéta Šichtařová: Cibule, papriky a ti další zelení…


Společnost Eurohold dále uvedla, že rozhodnutí představenstva ASF "vyvolalo aktivaci čl. 26 zajišťovací smlouvy podepsané mezi Euroins Romania a EIG Re, který stanoví, že v případě zneužití a výhrůžek vůči společnosti ze strany třetích stran, včetně zneužití pozastavení nebo odebrání licence ze strany regulátora, má EIG Re právo odstoupit od smlouvy s Euroins Romania a ponechat si veškeré předepsané objemové pojistné rumunské jednotky bez jakýchkoli závazků vůči pohledávkám a rizikům souvisejícím s rumunskou jednotkou." Společnost rovněž uvedla, že opakovaně varovala před „organizovaným útokem proti Euroins Romania a pokusy o nepřátelské převzetí" a rozhodnutí ASF přišlo jako potvrzení tohoto scénáře.

Na oznámení ASF reagovala také rumunská vláda, která uvedla, že podpoří všechna nezbytná opatření na ochranu zájmů klientů dotčených vývojem na trhu s povinným ručením. Vláda také uvedla, že ASF zašle návrhy řešení ministerstvu financí k předložení na vládní úrovni.


Mohlo by vás zajímat: 2022: Allianz SE vykázala provozní zisk 14,2 mld. €. AXA má zisk na akcii 12 %


Euroins – další z mnoha?

Pojišťovna Euroins Romania však není jediná, které se na rumunském trhu nedařilo. Rumunský orgán dohledu totiž odebral 17. září 2021 povolení významné pojišťovně City Insurance k pojišťovací činnosti a inicioval insolvenční řízení. City Insurance byla stejně jako Euroins klíčovým hráčem v pojištění odpovědnosti z provozu vozidla. Jednou z hlavních příčin úpadku pojišťovny City Insurance byl deficit ve výši 1,2 mld. RON, který vyplynul z toho, že za účelem zvýšení tržního podílu bylo toto pojištění v letech 2018–2021 prodáváno v podstatě za dumpingové pojistné, jež neodpovídalo dokonce ani vyhlášené sazbě.

Úpadek pojišťovny City Insurance byl největší finanční „katastrofou“ v novodobé historii rumunského pojistného trhu. Vypadalo to však, že se trh z této události rychle vzpamatoval a že si vzal z úpadku pojišťovny City Insurance poučení a reagoval především zvýšením pojistných sazeb v pojištění odpovědnosti z provozu vozidla. To bylo logickým důsledkem mechanismu fungování pojištění odpovědnosti z provozu vozidla. Škody za zkrachovalou pojišťovnu totiž vyplácí zmíněný garanční fond a vzhledem k obrovskému objemu je jasné, že muselo dojít k velkému nárůstu příspěvku ostatních pojišťoven a ty je zase musí vybrat od svých klientů. Bohužel situace kolem společností Euroins rumunský trh opět tvrdě zasáhne.


Mohlo by vás zajímat: Klíčová rizika? Synchronizovaná globální recese  a geopolitické klima


Pro úplnost dodejme, že v březnu 2015 zkrachovala rovněž velká pojišťovna ASTRA Asigurari. Podle ASF zde bylo podezření, že ASTRA záměrně podhodnocovala škody, které má vyplatit a její rezervy byly 40 % procent pod úrovní, kterou ASF požadovala. Dalším důvodem pro odnětí licence bylo také nedodržení opatření ozdravného plánu, o kterém rumunský dohled rozhodl. V důsledku toho bylo 26. srpna 2015 odejmuto povolení k pojišťovací a zajišťovací společnosti, což se dotklo i komerční pojišťovací a zajišťovací společnosti Astra S.A., která působila na Slovensku.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články