Stále více úrazů na rakouských sjezdovkách

Počet úrazů ze zimních sportů v Rakousku vzrostl v roce 2018 meziročně o bezmála 6 %. Doposud lidé stále přeceňují plnění ze zákonného úrazového pojištění a nedbají příliš na privátní zabezpečení.

Podle Kuratoria pro bezpečnost provozu (KfV) počty úrazů u našich jižních sousedů už léta klesají, zejména v oblasti těch pracovních. Nicméně experti raději hovoří opatrněji: o stagnaci na poměrně vysoké úrovni. Stále se v Rakousku denně zraní více než 2.000 osob tak těžce, že musí být převezeny k léčení do nemocnice.

Bohužel naopak stoupající trend vykazuje Rakousko ve volnočasových úrazech: nejnebezpečnější jsou z hlediska zranění fotbal (provozovaný asi nejmasověji), dále lyžování a cyklistika. V těchto třech odvětvích je takových událostí s odstupem nejvíce. Ze statistiky tak vyplývá, že každý pátý úraz se nyní odehraje na sjezdovce.


Mohlo by vás zajímat: Nové povinné pojištění. Vláda upraví podnikání realitním makléřům


Rizikové faktory při lyžování

Paradoxně přispívá k drastickému nárůstu úrazů revoluční změny techniky a materiálu pro lyžaře. A k tomu je třeba přičíst často masový nesprávný přístup lyžařů, kteří se nerozcvičují a výzbroj si řádně nepřipravují. Přeceňují své schopnosti, přetěžují netrénované tělo, snaží se „najezdit“ co nejvíce bez odpočinku a regenerace. Malé povědomí o rizicích a neznalost pravidel vede i k nesprávné a agresivní jízdě.

Privátní úrazové pojištění není dost v kurzu

„Finanční důsledky úrazů na lyžích mohou být opravdu dramatické a nejsou kryty ze zákonného úrazového pojištění,“ varuje Manfred Rapf, člen vedení Wiener Städtische Versicherung (VIG). Každému postiženému se sice samozřejmě dostane řádné péče a plnění ze zákona.

Jakmile se však jedná o náklady následného léčení, o přetrvávající následky zranění, k němuž nedošlo při výkonu profese, o náklady na záchrannou akci, vyproštění, transport helikoptérou a náklady na soukromé lékaře a privátní zdravotní zařízení, nikomu už stát nic nedaruje. K tomu je zapotřebí privátního úrazového zabezpečení, jež však sjedná jen s bídou každý druhý Rakušan.

Zdroj: asscompact.at

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články