Swiss Re Institute: Jaký bude vývoj světového pojišťovnictví v období 2022–2023?


			Swiss Re Institute: Jaký bude vývoj světového pojišťovnictví v období 2022–2023?

Renomovaný Swiss Re Institute (SRI) zveřejnil v edici Sigma prognózu vývoje světového pojišťovnictví pro období 2022–2023. Jde o každoroční analýzu, která je vydávána pravidelně na počátku července. SRI předkládá v publikaci pod názvem „World Insurance“ tyto hlavní závěry.

Odhadovaný nárůst globálního celkového pojistného (tj. životního a neživotního pojištění) by mohl v roce 2022 dosáhnout v nominálním vyjádření výše 6,1 %. Ovšem reálně (tj. ve stálých cenách) se dá očekávat jen mírný vzestup (+0,4 %). Přitom hodnota globálního celkového pojistného v nominálním vyjádření by na konci roku 2022 mohla poprvé v historii překročit hranici 7 bilionů USD. SRI zakládá tento odhad na „tvrdších“ sazbách v neživotním pojištění s ohledem na nutnost čelit vysoké inflaci a dále na silném růstu pojistného v nově se rozvíjejících zemích (emerging countries). To by znamenalo, že hodnota pojistného v roce 2022 by byla v nominálním vyjádření o 17 % vyšší než na počátku krize COVID-19 (tj. v roce 2019), což podle SRI odráží odolnost pojistných trhů v průběhu pandemie.


Mohlo by vás zajímat: Pod lupou Dušana Šídla: Je smrt následkem nemoci životní, nebo neživotní…


neživotním pojištění SRI předpokládá, že inflace hodnot expozic a zpevnění sazeb podpoří růst pojistného, a to zejména v Severní Americe a Evropě. Reálně se ovšem odhaduje nárůst globálního pojistného neživotního pojištění jen ve výši 0,8 %. V roce 2023 by měl být vzestup daného globálního pojistného rychlejší (+ 2,2 %). Hnací silou růstu by mělo být pokračující zpevňování sazeb, zvláště u podnikatelských pojištění. Dále se očekává, že růst pojistného v nově se rozvíjejících zemích pravděpodobně předstihne růst ve vyspělých zemích. Odhadovaný reálný růst pojistného neživotního pojištění by v nově se rozvíjejících zemích mohl totiž činit 3 % v roce 2022 a 4,2 % v roce 2023. Hlavním tahounem takového růstu bude asi poptávka po krátkodobém soukromém zdravotním pojištění, kterou ovlivňuje zvýšené povědomí o zdravotní bezpečnosti, probuzené zkušenostmi z pandemie.

Zisky v sektoru neživotního pojištění se dostanou v roce 2022 pod tlak. SRI prognózuje, že ukazatel ROE (Return on Equity – rentabilita vlastního kapitálu či zisk k vlastnímu kapitálu) se bude v roce 2022 pohybovat kolem 5–6 %. V roce 2021 skončil tento ukazatel na úrovni 6 %, což signalizuje, že by v roce 2022 mohlo dojít k poklesu ve srovnání s předchozím rokem. Pro rok 2023 počítá SRI s nárůstem ukazatele ROE na 6,6 %, jelikož se mají zlepšit výsledky z upisování i výnosy z investic. Ovšem ekonomické zpomalení a vysoká víceletá inflace sníží v reálných cenách pojistné a zvýší náklady na pojistná plnění. Určitým plusem v období inflační krize může být však ta skutečnost, že úrokové sazby půjdou nahoru. To posílí v delším období investiční výnosy, protože portfolia dluhopisů pojistitelů provozujících neživotní pojištění se postupně „převalují“ k vyšším výnosům.


Mohlo by vás zajímat: Markéta Šichtařová: Klimatologové přivolávají dluhovou krizi


Pokud jde o životní pojištění, tak SRI prognózuje, že globální pojistné se reálně mírně sníží (- 0,2 %). Spořící pojistné, jež reprezentuje více než tři čtvrtiny sektoru životního pojištění, bude pravděpodobně „trpět“ z důvodu volatilních podmínek na finančním trhu a klesajících disponibilních příjmů. Nicméně podmínky pro pokrok ve střednědobém horizontu existují a jsou dobře ukotveny. Zvýšení povědomí o riziku po pandemii táhne poptávku po pojistných produktech ochranného typu a pojistitelé mění svoje podnikatelské modely, aby byli digitálně připraveni. Dále lze předpokládat, že vyšší úrokové sazby podpoří poptávku po garantovaných spořících pojistných produktech. Z těchto důvodů SRI očekává, že reálné globální pojistné životního pojištění se v roce 2023 zvýší o 1,9 %, a to při zlepšení vývoje jak ve vyspělých, tak nově se rozvíjejících zemích.

V roce 2022 by se mohla mírně zlepšit ziskovost v sektoru životního pojištění, a to především díky růstu úrokových sazeb. Významnější vzestup výnosů z investic se podle SRI ukáže až ve střednědobém a dlouhodobém období, jelikož dlouhodobá aktiva s pevným příjmem/výnosem, která se nacházejí v investičním portfoliu životních pojistitelů, se začnou „převracet“.   I když škody spojené s COVID-19 v roce 2022 budou pravděpodobně přetrvávat, tak závažnost těchto škod může poklesnout, jelikož svět se přizpůsobuje životu s virem.


Mohlo by vás zajímat: Škody z povodní na menších tocích budou častější a větší


Na závěr je vhodné zmínit ještě prognózu vývoje globálního makroprostředí, které má bezesporu významný vliv na vývoj globálního pojistného trhu. SRI odhaduje, že globální reálný HDP se v roce 2022 zvýší o 3 % a v roce 2023 o 2,6 %. Pokud jde o hlavní globální ekonomické hráče, tak v USA by měl vzestup v roce 2022 činit reálně 2,6 %, v eurozóně 2,4 % a v Číně pak 4,2 %. V roce 2023 by se tempo růstu HDP mělo zpomalit, takže v případě USA se očekává nárůst o 1,1 %, v eurozóně o 1,0 % a v Číně o 5,3 %.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články