InsurTech společnost Lemonade čeká obtížný rok se ztrátou


			InsurTech společnost Lemonade čeká obtížný rok se ztrátou

Koncem února se konala výroční tisková konference, na níž CEO pojišťovny Lemonade Daniel Schreiber jednak chválil růst své společnosti, nicméně na druhé straně musel připustit, že nejtěžší rok ji čeká právě letos. Očekává největší ztrátu za dobu existence Lemonade.

Daniel Schreiber hovořil doslova o „očištěné ztrátě EBITDA“, jež by mohla v letošním roce činit mezi 275 až 290 miliony USD. Pro porovnání: loňská ztráta vyšplhala na 184,2 milionu USD. Po nepříznivém vývoji a změnách produktového mixu společnosti stoupla ztrátová kvóta ve 4. čtvrtletí 2021 o 20 % oproti předchozímu roku. Současně ale vedení informovalo akcionáře, že výsledky 2022 budou vypadat ještě hůře.


Mohlo by vás zajímat: Evropské regulační orgány varují spotřebitele před riziky kryptoaktiv!


Daniel Schreiber se vyjádřil takto: „Vycházíme z toho, že rok 2022 bude rokem špičkové ztráty, a EBITDA se zlepší následující rok.“ Současně vyslovil prognózu, že Lemonade koncem tohoto roku a v letech následujících bude schopná využívat schopnosti strojového učení za účelem snížení škodní kvóty. Současně hodlá redukovat i nákladovou kvótu cestou automatizace. „V letošním roce založíme naši sílu pro nadcházející fázi růstu,“ vyložil záměry a dodal, že diverzifikované portfolio produktů zahrnující nyní pojištění nájemníků, majitelů domů, domácích zvířat, životní pojištění a pojištění vozidel umožní společnosti sílit cross-sellingem stávajících zákazníků a také nástroji ke zvýšení jejich loajality.

Provozní náklady Lemonade stouply ve 4. čtvrtletí 2021 o 89 % na 84,5 milionu USD. Pozitivní je, že dokázala redukovat náklady na prodej a marketing. Naopak břemenem pro společnost Lemonade v roce 2021 bylo zvýšení jejího čistého škodního poměru o 22 % na 93 % ze 71 % v roce 2020. Podle vedení společnosti je za ztrátou několik starších velkých škod, pro něž bylo zapotřebí dovytvořit rezervu. Velké škody se vyskytly zejména v segmentu pojištění majitelů domů. Mezi ty patřila například ztráta jednoho celého domu v hodnotě okolo milionu USD. Ukazuje se, že několik málo takto velkých škod může s ohledem na výši zaslouženého pojistného brutto podstatně změnit kvótu ztráty firmy.


Mohlo by vás zajímat: Berkshire Hathaway kupuje za 260 miliard korun pojišťovnu Alleghany


V dopise akcionářům za 4. čtvrtletí společnost uvádí, že věří, že se dostala do bodu, kdy dokončila těžký úkol nutný k tomu, aby nastoupila příští rok cestu k ziskovosti. I když vyvíjet nové produkty a nové technologie bude zapotřebí stále, vedení Lemonade věří, že poprvé bylo dosaženo kritického objemu obojího, což umožňuje přesunout zdroje na využití již vzniklých technologií ke snížení poměru nákladů díky automatizaci a poměru ztrát díky strojovému učení. Současně už bude volná cesta k růstu, právě díky plánovanému propojišťování stávající klientely a také vázacích nástrojů k jejímu udržení.

Společnost Lemonade tak sice aktuálně prodělává velké peníze nejednomu investorovi, ale podle vyjádření manažerů se zdá, že se blýská na lepší časy. Celkově je Lemonade podle analytiků i nadále vysoce rizikovou a výnosnou investicí. Lemonade má obrovský potenciální dosah a manažerský tým, který má ambice narušit pojišťovnictví, jak ho známe. Společnost ale není pro investory se slabými nervy.


Mohlo by vás zajímat: Škody z kybernetického pojištění kvůli válce porostou


Lemonade je pojišťovací společnost založená v roce 2015 s velkými ambicemi narušit proces nákupu pojištění a vyřizování pojistných událostí. S využitím umělé inteligence a zkušeností získaných od renomovaných behaviorálních ekonomů, jako je Dan Ariely (který působil jako ředitel společnosti Lemonade pro behaviorální výzkum a v roce 2008 získal Nobelovu cenu), společnost Lemonade zjednodušila proces nákupu pojištění a umožnila zákazníkům zakoupit pojistky během několika minut prostřednictvím konverzace s chatovacím botem (AI Maya).

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

Související články